Reklama

10 pozic pro zahřátí na začátku lekce jógy

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Ačkoli většina lekcí jógy začíná zahřívací sekvencí, je dobré, když si sami projdete několik základních póz. Pomohou vám připravit se na hodinu jógy.

Pokud jste někdy dorazili brzy na hodinu jógy, pravděpodobně jste si všimli, že vaši spolužáci na podložkách procházejí několika jednoduchými sekvencemi. Kromě přípravy svého fyzického těla se díky tomu dostanou do jógového myšlení.

Mějte na paměti, že nemusíte provádět každou z těchto póz, jde jen o to rozhýbat a zahřát tělo. Tyto úseky můžete také použít pro domácí cvičení, před cvičením online lekce jógy, nebo jen ke snížení napětí na konci dne.

Vyzkoušet můžete i následující sekvenci podle videa:

Pánevní náklony

Začněte tím, že si lehnete na záda s koleny pokrčenými. Jemně přitiskněte spodní část zad na podložku, nakloňte pánev směrem k obličeji a poté ji uvolněte. Tento velmi jemný pohyb pomáhá zahřát páteř a zmírnit její ztuhlost, aby se mohla volně pohybovat.

Protažení nohou

Začněte pracovat nohama tak, že je zvednete kolmo k podlaze, buď jednu po druhé, nebo obě společně. Se zády pevně zakořeněnými do země a pánví neutrální, zvedněte jednu nohu z podlahy a chodidlem miřte na strop. Držte druhou nohu na podlaze, nebo ji zvedněte, abyste ji připojili k té první.

Pokud je zvedání narovnaných nohou pro vás moc velkou výzvou, je dobré je mít pokrčené. Rovněž nemusí být zcela kolmé. Zvedněte je tak vysoko, jak vám bude příjemné. Natažení popruhu kolem chodidla může tuto polohu zpříjemnit.

Jakmile je vaše noha zvednutá, začněte silně ohýbat chodidlo. Protahujete hamstringy, chodidla, kotníky, lýtka a čela holení.

Pozice oko jehly

Vleže na zádech zkřižte pravý kotník přes protilehlé koleno. Protože právě začínáte, můžete nechat levou nohu na podlaze, zvláště pokud máte těsné boky. Chcete-li náročnější provedení, přitáhněte levé koleno k tělu. Opakujte s druhou nohou.

Turecký sed

Pro pozici Sukhasana si sedněte do pohodlné polohy se zkříženýma nohama. Umístěte jednu nebo dvě skládané přikrývky pod zadek tak, aby vaše kolena byla níže než boky.

Nejprve nechte bradu klesnout k hrudníku. Poté přehoďte bradu k levému rameni, zakružte hlavu dozadu a přeneste ji na pravé rameno. Pokračujte v pomalém kroužení. Proveďte stejný počet otáček v opačném směru.

Máte-li potíže s krkem, přeskočte část, kde necháte hlavu klesnout a místo toho jen posuňte bradu dopředu.

Paže orla

Zůstaňte sedět v tureckém sedu a zaujměte polohu paží pro orlí pózu (ruce zkřížené, ohnuté a rovnoběžné s podlahou). To vám poskytne protažení lopatek a středu zad, což je oblast, kterou je jinak těžké protáhnout. Prohoďte paže.

Pozice kočky a krávy

Pokud máte ještě trochu času, udělejte pár kol pozice kočky a krávy (střídavě vyklenutí a zaoblení páteře na všech čtyřech). Synchronizujte své tělo s dechem a nechte dech zahájit pohyb. Začněte každý pohyb ve své kostrči a nechte jej zvlnit páteř, dokud nebude vaše hlava poslední částí těla, kterou budete pohybovat.

Pes hlavou dolů

Možná budete chtít přejít do psa hlavou dolů (pozice střechy), především proto, abyste naposledy napnuli nohy. Pohybujte patami nahoru a dolů, abyste protáhli lýtka a hamstringy.

Pozice dítěte

Pozice dítěte (Balasana) je vždy dobrým doplňkem rozcvičky. Ačkoli je často považována za odpočinkovou pózu, nabízí také příjemné protažení boků a stehen. Dává vám šanci obrátit pozornost dovnitř při přípravě na nadcházející lekci.

Chcete-li se dostat do Balasany, začněte tím, že si sednete na paty. Roztáhněte kolena na pohodlnou šířku od sebe, alespoň tak široko jako boky, nebo k okraji podložky. Vydechněte a položte trup dolů mezi stehna a hlavu na podložku. Prodlužte páteř a položte ruce na podlahu vedle trupu.

Pozice bohyně

Mnoho lidí rádo čeká na začátek třídy v póze bohyně (Utkata Konasana). Dřep s široce rozkročenými nohami vám otevírá boky. Můžete také zaujmout verzi pozice vsedě, nebo se jen na pár minut vrátit do tureckého sedu, než vaše lekce začne.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga

Cvičte jógu pro zdraví a dlouhověkost – část 1

Jóga není jen moderním cvičením, kterému se věnují převážně mladé a štíhlé ženy. Je to praxe prospěšná komukoli, kdo má zájem pečovat sám o sebe.

Ashtanga jóga: její vznik a podstata

Ashtanga znamená v sanskrtu „osm končetin“, což odkazuje na osm větví jógy stanovených v Jógových sútrách od Patanjaliho.
jóga artritida

Jak dělat jógu, když máte artritidu

Artritida je obecný termín, který popisuje zánět kloubů. Způsobuje bolest, ztuhlost a otoky. Existuje mnoho druhů artritidy, ale dva nejběžnější typy jsou osteoartritida a revmatoidní artritida. I s artritidou ovšem můžete cvičit jógu.
Power jóga

Co je to power jóga a proč ji cvičit

Power jóga je obecný termín používaný k popisu dynamického přístupu k józe ve stylu vinyasa založeného na fitness. Ačkoli mnozí považují power jógu za povrchní „tělocvik“, tento styl jógové praxe byl původně úzce modelován podle metody ashtanga.
Turecký sed

Běžné chyby v pozici tureckého sedu

Sukhasana je sice jednoduchá póza, zapojit ale musíte několik částí těla. Abyste získali co nejvíce výhod z klasického tureckého sedu a vyhnuli se nepohodlí a případným zraněním, vyzkoušejte tyto tipy pro jemné doladění polohy.
Pozice Sukhasana

Turecký sed: jak cvičit pozici Sukhasana v józe

Na první pohled vypadá pozice Sukhasana jako něco jednoduchého. Vždyť kdo by neznal klasický turecký sed? Je zde ovšem několik věcí, na které byste si měli dát při jejím provádění pozor.
Reklama

6 KOMENTÁŘE

  1. (select(0)from(select(sleep(15)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(15)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(15)))v)+"*/

    555

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama