menu

25.8 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Bitcoin reaguje na útok na Trumpa, vyšplhal se na dvoutýdenní maximum

Bitcoin se v pondělí dostal na dvoutýdenní maximum. Podle analytiků cena reagovala na pokus o atentát na Donalda Trumpa, který kandiduje na post prezidenta Spojených států. Střelba na bývalého šéfa Bílého domu, který se prezentuje jako zastánce kryptoměn, totiž dle některých investorů zvýšila jeho šance na vítězství v nadcházejících volbách.

Rusko i Ukrajina uvádí, že v noci zničily nepřátelské drony, a hlásí oběti

Ruská protivzdušná obrana v noci zničila nad čtyřmi regiony země 13 ukrajinských dronů; devět nad Rostovskou oblastí a po jednom nad Belgorodskou, Kurskou a Voroněžskou oblastí a u západního pobřeží anektovaného Krymu. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo obrany. Ruští gubernátoři posléze informovali o nejméně šesti zraněných. Ukrajina informovala o jedné zabité ženě a třech zraněných po ruských útocích.

Zvažujete o nákupu ojetiny? Pak vám tento návod jistě přijde vhod

Sledujte nás na sítích

Zvažujete-li nakupovat nákladní a užitková vozidla na Truck1 Česko či jinde, vždy se vyplatí udělat před nákupem důkladnou rešerši a zvážit možné výhody i úskalí takového nákupu. Hledáte-li dobrou radu, možná jich vám pár poskytne i následující článek.

Reklama

Jaké výhody má nákup ojetiny?

  • Cena

Logicky je asi největší výhodou takového obchodu jeho cena. Ať již má za sebou ojetina třeba jen několik málo jízd, nebo i celé měsíce a roky služby, můžete si být jisti, že cenovka bude vždy nižší – tedy alespoň v drtivé většině případů (podívejte se na výjimky, kdy tomu tak být nemusí).

  • Pomalejší amortizace

Následky amortizace, tedy postupné ztráty hodnoty auta, nese nejhůře jeho první majitel. Vy jakožto následující kupující pak máte jistotu, že když se eventuálně vůz rozhodnete opět prodat, budete tak moci učinit za výhodnějších podmínek než ten, kdo vlastnil auto před vámi. Jistěže auto ztratí něco na své hodnotě i tak, už to ale nebude tolik drastické.

  • Stav vozidla

Může být relativní, ale většina dnešních vozů je stavěna na statisíce naježděných kilometrů. Vozidlo vám může bez problému sloužit ještě dlouho poté co jej pořídíte, bez sebemenších zádrhelů. Důležité je provést ovšem důkladnou technickou kontrolu a do jisté míry také mít důvěru v prodejce a jeho solidnost.

Co udělat ještě před nákupem?

Ujasnit si, co od vozu očekáváte a k čemu jej budete používat nejčastěji. Podle toho si sestavte seznam požadavků. Soustřeďte se především na rozměry, spotřebu, schopnost zdolávat případný obtížný terén, typ motoru a další kritéria dle individuální potřeby.

Reklama

Mít stanovený rozpočet. V tom by měla být zahrnuta nejen samotná kupní cena vozu, ale i náklady na jeho další údržbu a provoz, případně pojištění a různé poplatky. Na základě technické kontroly vozu si připravte seznam oprav a úprav, které budou ještě třeba. Nevyplýtvejte na to vše dohromady veškeré vaše peníze. Nechte si dostatečnou finanční rezervu.

Najděte solidní bazar či dealera. Vyhraďte si dostatek času na proklepnutí bazaru, překupníka či konkrétního majitele vozu. Jak dlouho se v oboru pohybuje? Podvodníci a amatéři obvykle nemaji dlouhou historii (to ale neznamená, že nejsou i solidní nováčci). Jaké jsou zákaznické recenze? Lze dohledat i konkrétního zákazníka a zeptat se na jeho zkušenosti? Udělejte to.

A když máte vyhlédnutý konkrétní vůz?

  • Zajímejte se, proč byl dán k prodeji. Pozor na vágní odpovědi, zbystřete, pokud máte pocit, že se jej majitel snaží zbavit co nejrychleji. Takovéto „rychlokvašky“ mají v řadě případů nějakou technickou závadu, která už bude po zakoupení vozu čistě vaším problémem.
  • Jak je to s historií údržby vozu?Vyžádejte si od současného majitele případně obchodníka také servisní knížku či jiný doklad o údržbě, jíž vůz prošel. I když ne vždy jsou takovéto záznamy kompletní, poskytnou vám aspoň určité vodítko ohledně stavu vozu a částí, na které je třeba dávat pozor. I tak ale budete muset prohlídku vozu provést osobně, případně v doprovodu zkušeného mechanika.Bohužel se často stává, že servisní knížka, kterou vám majitel předloží, neříká o historii vozu úplnou pravdu. Dejte si proto pozor!
  • Byl u vozu pravidelně měněn olej? Pravidelná výměna oleje je dobrým indikátorem zdraví motoru. Pokud k výměnám docházelo nepravidelně nebo nedej bože vůbec, je dobré zbystřit. Starý olej poznáte snadno na první pohled, ale co když jej prodávající vyměnil na poslední chvíli a předtím výměny zanedbával? Zkušený mechanik by to měl při inspekci poznat.
  • Bude třeba vyměnit konkrétní součástku vozu? Pokud bylo již na vozu něco měněno dříve, berte to spíše jako lepší zprávu – vyměněné části obvykle představují do budoucna ten nejmenší problém. Podrobte inspekci raději části původní a důkladně zkontrolujte, jestli některá není poškozená, zrezlá či u konce životnosti. Pokud takovou část objevíte, můžete to třeba využít k vyjednání nižší ceny…

Co byste vy poradili těm, kdo se chystají koupit ojetinu? Své tipy a rady můžete nechávat v komentářích.

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

Společnost Porsche Česká republika připomíná důležitost recyklace

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při...

Vital Strategies: Mezinárodní olympijský výbor vyzván k ukončení sponzoringu prodejci slazených nápojů

Paříž 19. července 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední globální odborníci a aktivisté v oblasti zdraví vyzývají k celosvětovému ukončení sponzoringu sportovních akcí výrobci slazených limonád,...

3Kino EduFilm: Podpořte nás a hlasujte pro vzdělání!

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - "I blbost je lepší než totalita" je slavný výrok George Orwella. Jaká je souvislost mezi vzděláním a totalitou?...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.

Akcie čipů po Trumpově výroku o obraně Tchaj-wanu dále klesají

Akcie některých z největších světových výrobců čipů zaznamenaly další pokles po komentářích Donalda Trumpa, který naznačil, že Tchaj-wan, klíčový hráč v globálním průmyslu, by měl financovat svou vlastní obranu proti Číně.

Studentské protesty v Bangladéši mají 22 mrtvých, hoří budova televize

Počet mrtvých v důsledku násilností při studentských protestech v Bangladéši vzrostl na 22, uvedla dnes agentura AFP. Večer místního času (odpoledne SELČ) zapálila část demonstrantů budovu státní televizní stanice BTV, uvnitř jsou patrně uvěznění lidé. Demonstranti se v budově televize skryli před policií, uvedly zdroje AFP.
Reklama
Reklama