Reklama
4.6 C
Czech
Úterý 10. března 2026
Protext ČTKZnámý český terapeut pro autisty působí v Českých Budějovicích

Známý český terapeut pro autisty působí v Českých Budějovicích

České Budějovice 7. října 2024 (PROTEXT) – V Českých Budějovicích funguje více než dva roky týdenní stacionář pro dospělé autisty. Historicky první pobytovou službu, v níž je využívána metoda Podpory pozitivního chování (PBS), otevřelo budějovické Autis Centrum, o.p.s. na základě poptávky pečujících rodičů. Ve stacionáři bydlí osm dospělých autistů s těžším funkčním postižením. Metodu PBS zde aplikují pod vedením uznávaného českého psychologa a psychoterapeuta Mgr. Přemysla Mikoláše.

„Základem metody Podpory pozitivního chování (PBS), kterou ve stacionáři využíváme, je respektující přístup k projevům chování klientů. Díky metodě PBS dokážeme snížit úzkost klienta a minimalizovat chování náročné na péči včetně agresivních projevů,“ uvádí Mgr. Milena Urbanová, ředitelka českobudějovického Autis Centra. Dodává, že veřejnost má často zkreslené představy o fungování autistů, jejich komunikaci a rituálech. „Každý rok se nám do stacionáře na výběrová řízení pečovatelů přihlásí bezmála stovka uchazečů. Hlásí se nám lidé nejen z oboru sociálních a zdravotních služeb, ale i z jiné naprosto odlišné sféry, což je skvělé. Vzdělání pro práci v týdenním stacionáři si tito lidé u nás mohou doplnit,“ vysvětluje ředitelka Urbanová.

Osm dospělých klientů bydlí v týdenním stacionáři v jednolůžkových pokojích od pondělí do pátku. Asistuje jim jedenáct pečovatelů, kteří se střídají v třísměnném provozu. Stacionář je rozdělen na dvě domácnosti. Má speciálně odhlučněné stěny a strop a klienti zde mohou pro rehabilitaci využít speciální multisenzorické místnosti. Adaptace klientů na pobyt ve stacionáři nebyla jednoduchá a trvala řadu měsíců. “Obavy některých rodičů i klientů samotných z pobytových sociálních služeb pramenily ze špatných zkušeností v minulosti. Právě proto je pro nastavení dobré péče nezbytná práce s rodinou a personálem současně. Vzájemná důvěra je prevencí špatného zacházení v pobytových službách,“ zdůrazňuje uznávaný psycholog a psychoterapeut Mgr. Přemysl Mikoláš. ”V praxi se setkávám i s případy, kdy riziko špatného zacházení není včas rozpoznáno. Bohužel v organizacích nebývá zavedena trauma informovaná praxe, což v případě takto zranitelných klientů může mít nedozírné následky a zvýšení nákladů na následnou péči,“ dodává Mikoláš.

Náklady na provoz pobytové služby byly plánovány na zhruba deset milionů korun ročně. Díky metodě PBS se podařily výrazně snížit. Přesto je financování takto specifické služby nedostatečné, chybí zejména větší zapojení obcí. Stacionář v Autis Centru je závislý na dotační podpoře, financích od soukromých dárců a částečné úhradě klientů.

V rámci 16. Týdne sociálních služeb, který vyhlašuje Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR ve dnech 07. -13. 10. 2024, představí Autis Centrum, o. p. s. fungování této unikátní pobytové služby veřejnosti a novinářům. Ve čtvrtek 10. 10. 2024 od 10:00 pořádá Autis Centrum, o. p. s. tiskovou konferenci na téma Využití metody Podpory pozitivního chování (PBS) v pobytových sociálních službách. Akce se koná pod záštitou primátorky statutárního města České Budějovice doc. Dr. Ing. Dagmar Škodové Parmové v sídle Autis Centrum, o.p.s. v Českých Budějovicích, Plzeňská 2219/44. Účastníci mohou nahlédnout do prostor stacionáře. Hosty konference budou mimo jiné Mgr. Přemysl Mikoláš, český psycholog a psychoterapeut využívající metodu PBS, Mgr. Zuzana Hořejšová, psycholog a KBT terapeut, Mgr. Milena Urbanová, právnička a ředitelka Autis Centrum, o. p. s. Pozvání přijala i matka klienta s extrémně náročným chováním na péči, u něhož došlo díky metodě PBS k výraznému zlepšení v kvalitě života. Tisková konference se zaměří na témata jako je podpora neformálních a formálních pečovatelů, práce týmu zapojeného do PBS nebo prevence špatného zacházení a restriktivní opatření u klientů s autismem.

Potvrzení účasti a bližší informace k tiskové konferenci email: urbanova@autiscentrum.cz, tel.: 777 328 211.

 

Více informací na:

www.autiscentrum.cz

www.facebook.com/autiscentrum

Týdenní stacionář můžete podpořit zasláním daru na transparentní sbírkový účet č. 223830888/0600 vedeného u MONETA Money Bank.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.

Čínské ceny rostly nejrychleji za víc než tři roky

Čínské spotřebitelské ceny v únoru zrychlily růst na 1,3 procenta meziročně a dostaly se nejvýš od ledna 2023. Pomohly jim oslavy lunárního nového roku, dražší ropa i silnější poptávka po elektronice spojené s umělou inteligencí. Zároveň se mírně zmírnil i tlak na průmyslovou deflaci, která čínskou ekonomiku svírá už déle než tři roky.

Poprvé od ruské invaze. Ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel

Ceny ropy v neděli pokračovaly v rekordním růstu kvůli více než týden trvající izraelsko-americké válce proti Íránu. Poprvé od útoku Ruska na Ukrajinu v roce 2022 překročily hranici sta dolarů za barel. Pokud boje neskončí v průběhu března, uvidíme rekordní zdražování této komodity, varují analytici.

Rostlinná mléka mají menší ekologickou stopu než kravské

Stále více lidí sahá po rostlinných náhradách mléka. Důvody jsou různé. Někdo řeší klima, jiný zdraví nebo chuť. Nabídka je dnes široká. Na trhu najdeme sójové, ovesné, mandlové, rýžové i kokosové nápoje. Otázka ale zůstává stejná. Jsou opravdu šetrnější k planetě než klasické kravské mléko?

Americký úder na loď v Pacifiku zabil šest lidí

Americká armáda v neděli zaútočila na loď ve východní části Tichého oceánu a zabila šest lidí. Šlo o další zásah v kampani namířené proti plavidlům, která Washington spojuje s pašováním drog po moři. Počet obětí těchto útoků tím vzrostl na více než 150.

Quentin Tarantino připravuje svou první divadelní hru

Quentin Tarantino se pouští do nového projektu, který tentokrát nebude patřit filmovému plátnu. Slavný režisér připravuje vlastní divadelní hru, jež má podle dostupných informací čerpat z tradice britské komedie. Pokud vše půjde podle plánu, jeho první divadelní počin by mohl zamířit na londýnské jeviště.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama