Hlavní město Aljašky přeplněné turisty přemýšlí, co se stane, až jeho velkolepý ledovec ustoupí. Budou turisté stále přijíždět? A jak skloubit cestovní ruch s ochranou přírody?
Na promenádu v hlavním městě Aljašky se každý den vyvalí tisíce turistů z výletních lodí tyčících se nad centrem města. Řady autobusů tu stojí připravené odvézt návštěvníky pryč, přičemž mnohé z nich míří ke korunovačnímu klenotu oblasti: k ledovci Mendenhall.
Na skalnatém území šedé, bílé a modré se ledovec hemží vyhlídkovými vrtulníky a přitahuje návštěvníky na kajaku, kánoi i ty pěší. Na ledovec a další zázraky Juneau se jich přijíždí podívat tolik, že se město bezprostředně zajímá, jak je všechny zvládnout. Letos se očekává rekordní počet návštěvníků. Někteří obyvatelé během léta prchají do klidnějších míst a dohoda mezi městem a průmyslem výletních lodí má omezit, kolik lodí dorazí příští rok.
The environmental and economic consequences of losing the glacier are stark 👇https://t.co/hoLwMZyhmj
— Euronews Travel (@euronewstravel) August 8, 2023
Kdy kdysi býval led, dnes roste vegetace
Ale klimatické změny mění i Mendenhallský ledovec. Ustupuje tak rychle, že do roku 2050 už nemusí být vidět z návštěvnického centra. To vyvolalo další otázku, nad kterou Juneau teprve nyní začíná uvažovat: Co se stane potom?
„Musíme myslet na naše ledovce a na to, že ustupují,“ říká Alexandra Pierce, manažerka cestovního ruchu města. Je také třeba se zaměřit na snižování dopadů na životní prostředí, řekla. „Lidé přicházejí na Aljašku, aby viděli to, co považují za nedotčené prostředí, a je naší odpovědností zachovat ho jak pro obyvatele, tak návštěvníky.“
Ledovec se ze skalnatého terénu mezi horami vlévá do jezera posetého bludnými krami. Podle odhadů výzkumníků z University of Alaska Southeast jeho čelo mezi lety 2007 a 2021 ustoupilo o osm fotbalových hřišť. Značky na stezkách připomínají ústup ledovce a ukazují, kde kdysi ještě býval led. V jeho brázdě nyní rostou houštiny vegetace.
Zatímco masivní kusy se odlomily, většina úbytků ledu pochází z tání v důsledku oteplování, říká Eran Hood, profesor environmentální vědy z University of Alaska Southeast. Mendenhall nyní z velké části ustoupil od jezera, které nese jeho jméno. Vědci se snaží pochopit, co mohou změny znamenat pro ekosystém, včetně stanoviště lososů.

Nejistota pro cestovní ruch
Většina lidí si výhled na ledovec užívá ze stezek přes jezero Mendenhall poblíž návštěvnického centra. Jeskyně, které před několika lety přitahovaly davy, se zhroutily a tůně vody nyní stojí tam, kde se kdysi dalo vstoupit ze skal na led.
Úředníci národního lesa Tongass, pod který spadá rekreační oblast Mendenhall Glacier, se během příštích 30 let připravují na další návštěvníky. Ale zároveň přemýšlejí o budoucnosti, která nastane, až ledovec přestane být vidět od návštěvnického centra.
Agentura navrhuje nové stezky a parkovací plochy, další návštěvnické centrum a chatky pro veřejné použití v kempu u jezera. Vědci nepředpokládají, že by ledovec zmizel úplně. Ne během následujícího jednoho století.
Očekává se, že letos navštíví návštěvnické centrum kolem 700 000 lidí, přičemž do roku 2050 se předpokládá asi jeden milion. Varovným však může být příběh ledovce Portage, jihovýchodně od Anchorage. Do návštěvnického centra v 90. letech přitáhl kolem 400 000 návštěvníků. Ale nyní, za jasných dnů, zůstává z centra viditelný jen kousíček ledovce. Loni ho navštívilo asi 30 000 lidí, uvádí server Euronews.
Kolik cestovního ruchu je příliš?
Hlavní město je jednou zastávkou na obvykle týdenních plavbách na Aljašku, které začínají v Seattlu nebo Vancouveru v Britské Kolumbii. Turisté mohou opustit doky a přesunout se oblíbenou tramvají na úbočí hory během několika minut, vidět orly bělohlavé sedět na lampách a užít si pulzující uměleckou komunitu aljašských domorodců.
V nejrušnějších dnech proudí z lodí asi 20 000 lidí, což jsou dvě třetiny obyvatel města.
Vedení města a hlavní výletní společnosti souhlasily s denním limitem pěti lodí pro příští rok. Ale kritici se obávají, že to nezmírní přetížení, pokud se plavidla budou stále zvětšovat. Někteří obyvatelé by chtěli jeden den v týdnu bez lodí. Letos dorazilo až sedm lodí denně.