Zlato v úterý znovu posunulo historické maximum a přiblížilo se hranici 4500 dolarů za unci. Stříbro se přidalo k růstu a poprvé v historii překročilo 70 dolarů. Investoři sázejí na drahé kovy kvůli slabšímu dolaru a napjaté geopolitické situaci.
Spotové zlato během dne vystoupalo až na rekordních 4 497,55 dolarů za unci a pak se drželo těsně pod hranicí 4 500 dolarů. Futures na zlato v USA pro únor se obchodovaly nad 4 500 dolary a také si připsaly nové intradenní maximum. Trh dál tlačí poptávka po bezpečném přístavu.
„Očekávání holubičího Fedu, ztráta důvěry v dolar, geopolitické napětí, nákupy centrálních bank, hlad po zlatě zůstává obrovský,“ řekl Carlo Alberto De Casa ze Swissquote. Právě kombinace těchto faktorů drží zlato vysoko i před svátky, kdy jindy často přichází útlum obchodování.
Dolar přitom pokračoval v oslabování druhý den v řadě a míří k největšímu ročnímu poklesu od roku 2017. Zároveň se na trhu dál usazuje očekávání uvolněnější měnové politiky. Investoři v cenách zohledňují dvě snížení sazeb v roce 2026 a pracují i se zprávami, že Donald Trump chce začátkem příštího roku oznámit nového šéfa Fedu.
Do hry se znovu vrací i geopolitika. Donald Trump minulý týden nařídil „blokádu“ všech sankcionovaných ropných tankerů, které míří do Venezuely a odplouvají z ní. Zároveň řekl, že nevylučuje možnost války s touto zemí. Napětí dál zvyšuje zájem o aktiva, která investoři berou jako pojistku.
Stříbro poprvé překročilo 70 dolarů za unci a posunulo se na nové historické maximum kolem 70,5 dolaru. Od začátku roku si připisuje přes 140 procent. Trh zmiňuje kombinaci deficitní nabídky, průmyslové poptávky a přílivu investic.
„Stříbro reaguje na stejné makro síly, ale s větší intenzitou kvůli vlastní nabídce a poptávce,“ řekl Ahmad Assiri z Pepperstone. Dodal, že těsná nabídka a silný investiční i spekulativní zájem zesilují cenové pohyby. Podle něj se hranice 70 dolarů nechová jako strop, spíš jako orientační bod v pokračujícím trendu.
Růst se nevyhnul ani dalším kovům. Platina vyskočila na úroveň, kterou trh neviděl více než 17 let, a palladium se dostalo na tříleté maximum. Drahé kovy tak uzavírají rok ve výrazném tempu, které zatím nepolevuje.


