Reklama
14.9 C
Czech
Čtvrtek 12. března 2026
Protext ČTKŽivě: Galavečer předání Cen SDGs 2024

Živě: Galavečer předání Cen SDGs 2024

Asociace společenské odpovědnosti ocení už posedmé projekty a mladé lídry, kteří mění Česko i svět k lepšímu. V rámci Cen SDGs 2024 vyhlásí ve čtvrtek 3. října 2024 vítěze s unikátním dopadem v oblasti klimatické změny, inovací a cirkulární ekonomiky, rozvojové pomoci, vzdělání a diverzity a inkluze. Novinkou je Zvláštní ocenění Kateřiny Fialkové pro úředníky a úřednice, naopak tradičně si svou trofej odnese i mladý lídr, který pomocí inovativních udržitelných projektů přispívá k dosažení Cílů udržitelného rozvoje.

Poznejte jako jedni z prvních inovace, které vznikají mezi českými vědci, studenty, známými firmami, neziskovými organizacemi nebo odvážnými jednotlivci, sledujte přenos z Černínského paláce od 19:00.

Letošní ročník vyniká širokou škálou projektů, které řeší aktuální společenské problémy, pomáhají dětem i mladým lidem držet krok s překotnou modernizací, otevírají ve společnosti nová a tolik potřebná témata jako duševní zdraví nebo využití AI ve vzdělávání dětí a nezavírají oči ani před problémy, které se dějí daleko za našimi hranicemi nebo mezi různými skupinami naší společnosti.

Právě v kategorii Diverzita, rovnost a inkluze předá trofej za generálního partnera členka představenstva Skupiny ČEZ a Chief Sustainability Officer Michaela Chaloupková. „Zatímco biodiverzitu, tedy ekologickou různorodost, bereme všichni automaticky jako dobrou a žádoucí, u lidské diverzity máme stále ještě velké rezervy. Je přitom stejně obohacující a prospěšná a já vítám projekty, které to dokazují,“ řekla.

Již tradičně si vítězné projekty odnáší unikátní trofej, která sama nese nějaké poselství. Letos se pořadatelé spojili se společností ELTON hodinářská a vyrobili nejbarevnější limitovanou edici zcela unikátních hodinek PRIM. Jeden Cíl, jedna barva. Na dominantní ploše je umístěno motto No time to waste a laser na zadní víko je napsáno poslání každých hodinek. Jedny z hodinek, symbolizující Cíl partnerství, jsou určené do dražby na dobrou věc. Mají ručně vykrývaný číselník s motivem zeměkoule, inhouse mechanický strojek s ručním nátahem i průhled na strojek. Tyto hodinky lze považovat za umění spojené s jemnou prací českých hodinářských mistrů.

Ceny SDGs jsou světově unikátním oceněním za naplňování globálních cílů OSN. Ztělesňují spolupráci a partnerství mezi nevládní organizací, státní správou a soukromým sektorem (tzv. Public Private Partnership). Ceny SDGs v Česku od roku 2017 uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí, ministerstvem životního prostředí a od roku 2024 také s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Generálním partnerem je Skupina ČEZ. Partnerem pro trofeje je Czechoslovak Group a PRIM. Za mediální podpory Forbes Česko, TV Nova, Newstream, Respekt, Nový prostor a Marketing a Media a celé řady podporovatelů.

Reklama

Doporučujeme

Zastaralé zpravodajské informace? USA zasáhly školu v Íránu omylem, naznačuje vyšetřování

Úder na školu v Íránu, při němž zahynulo více než 165 lidí, mohl být důsledkem použití zastaralých zpravodajských informací. Podle dvou zdrojů obeznámených s případem to naznačují předběžné závěry vyšetřování americké armády. Vyšetřování nicméně stále pokračuje.

Plastový odpad může téměř zmizet během jedné generace

Plastový odpad je dnes všude kolem nás. V oceánech, ve vzduchu i v lidském těle. Nové analýzy ale ukazují, že velká část problému by se dala řešit poměrně rychle. Klíčem jsou návratové systémy, opakované používání obalů a omezení jednorázových plastů.

Dubaj a Kuvajt hlásí nové útoky z Íránu, dron dopadl na italskou základnu

Spojené arabské emiráty a Kuvajt informovaly v uplynulých hodinách o nových útocích z Íránu. Píší to agentury. Úřady hlásí zatím jen škody na majetku. Obě země čelí odvetným útokům z Íránu. Jeden dron dopadl na italskou základnu v Iráku, kde útočí spojenci Teheránu.

Trump: Válku jsme vyhráli hned v první hodině

Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že válka s Íránem již byla rozhodnuta ve prospěch Spojených států. Dříve přitom několikrát hovořil o blížícím se konci války. Že je konflikt efektivní, si myslí i demokratický senátor John Fetterman.

Ruský útok na sever Ukrajiny zabil 15letou dívku, její rodiče jsou zranění

Při ruském útoku v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny zemřela v noci na dnešek 15letá dívka; její rodiče utrpěli zranění, informovaly ukrajinské úřady, které citovala agentura AFP. Moskva oznámila, že po ukrajinském dronovém útoku vypukl požár v ropném skladu v ruské Krasnodarské oblasti; při incidentu nebyl nikdo zraněn, uvedla agentura Reuters.

Trump nařídil uvolnit z rezerv 172 milionů barelů ropy

Americký prezident Donald Trump ve středu nařídil uvonění 172 milionů barelů ropy ze strategických rezerv Spojených států. Proces začne příští týden a potrvá 120 dní, uvedl americký ministr energetiky Christopher Wright. Trump přitom dříve za využívání rezerv kritizoval bývalého prezidenta Joea Bidena.

Ve Švýcarsku začal hořet autobus plný lidí. Nejméně šest pasažérů zemřelo, podle policie šlo o žhářství

Nejméně šest lidí zahynulo a další utrpěli zranění při tragickém požáru autobusu, který vypukl ve švýcarském městečku Kerzers v kantonu Fribourg. K incidentu došlo v úterý večer v centru města, ležícího přibližně 20 kilometrů od hlavního města Bern.

Ultrazvuk z aut by mohl snížit počet přejetých ježků

Evropští ježci možná dostanou nečekaného spojence. Nový výzkum naznačuje, že auta by v budoucnu mohla vydávat ultrazvuk, který je odradí od vstupu na silnici. Právě srážky s vozidly totiž patří mezi hlavní důvody jejich dramatického úbytku v Evropě.

KOMENTÁŘ: Meta kupuje síť, kde AI pomlouvá lidi. Ale z jiného důvodu, než se zdá

Technologický gigant Meta se odhodlal k velmi netradiční akvizici. Převezme kontrolu nad platformou Moltbook, kde mezi sebou komunikují AI agenti. Mohlo by se zdát, že Meta si tím kupuje zábavnou značkou. Ve skutečnosti je ale motivace nákupu spíše spojená se zkoumáním nebezpečných chyb, kterými se Moltbook jenom hemží.

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou EU, uvedla šéfka EK

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla v dnešním projevu před europoslanci ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.

EU se připravuje na katastrofální oteplování. Rozpočty s ním musí počítat, varuje nová zpráva

Klimatické změny a s nimi související přírodní katastrofy ohrožují lidské životy. Mají však jeden plíživý negativní efekt –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zatěžují ekonomiku. Nejsou jen dlouhodobým environmentálním rizikem, ale i bezprostřední ekonomickou hrozbou. Klimatické škody už nejsou výjimečnými událostmi, ale strukturální zátěží evropské ekonomiky, vyplývá z nové zprávy European Scientific Advisory Board on Climate Change.

Ukrajina a Rusko se vzájemně napadly drony, úřady hlásí oběti a raněné

Dva lidé přišli o život při ruském útoku na Charkov na východě Ukrajiny, jeden člověk utrpěl zranění při ukrajinském úderu na Soči na jihu Ruska, uvádějí úřady obou zemí. Ukrajinské drony podle zpráv na sociálních sítích zasáhly chemičku KujbyševAzot ve městě Togliatti, které leží asi 800 kilometrů na východ od Moskvy.

U letiště v Dubaji dopadly dva drony, čtyři lidé utrpěli zranění

Ve středu ráno v blízkosti mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) dopadly dva drony. Incident si vyžádal čtyři zraněné. Útoky na infrastrukturu v Perském zálivu tak pokračují i dvanáctý den od zahájení izraelsko-amerického úderu na Írán, konflikt přitom narušuje leteckou dopravu v regionu i mimo něj.

Kvůli bombě z války se muselo v Drážďanech evakuovat nejméně 18.000 lidí

Nejméně 18.000 lidí dnes muselo opustit centrum Drážďan kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Policisté nyní kontrolují evakuační zónu, aby zajistili, že se v ní nikdo nenachází. Teprve poté budou moci pyrotechnici začít s likvidací pumy o váze 250 kilogramů. Kvůli vadné roznětce to bude trvat déle, než je zvykem, informoval web Säschische Zeitung. Podle policie je dnešní akce dosud největší evakuací v saské metropoli kvůli nálezu válečné bomby.

Írán exportuje do Číny přes Hormuzský průliv miliony barelů ropy denně

Írán stále exportuje přes Hormuzský průliv obrovské objemy ropy do Číny, přestože v něm zuří válka a sám ho zablokoval. Množství ropy dopravované do komunistické země je sice menší než před vypuknutím konfliktu, Peking je však na případné výpadky v dodávkách dobře připraven.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama