Více
  18.8 C
  Czech
  Úterý, 9 srpna, 2022

  Co dělat s myslí během meditace

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Meditace není o vypnutí mysli. Spíše je to cvičení soustředění, které může vyžadovat rozpoznání a uznání vašich myšlenek.

  Existuje mnoho mylných představ o tom, co dělat s myslí během meditace. Určitě jste se někdy posadili se zkříženýma nohama, začali se soustředit na svůj dech a okamžitě jste si položili otázku: „Co mám dělat se všemi těmi myšlenkami?“

  Zatímco meditujete

  Mnoho lidí, kteří začínají s meditační praxí, dělají tu samou chybu. Jsou přesvědčeni, že je to prostě způsob, jak vypnout svou mysl. Vaše mysl je zářivá, brilantní, úžasná věc a neexistuje žádný vypínač. Meditace není o tom, že se stanete zeleninou. Meditaci můžete používat k překonání svých obvyklých zkušeností, dokonce mít silné uvědomění v závislosti na tom, jakou techniku ​​právě děláte, ale je jasné, že vaše mysl zůstane „zapnutá“.

  Další běžnou mylnou představou je, že myšlenky jsou špatné a měli bychom se jich zbavit. Naše mysl nemůže přestat produkovat myšlenky. Je to prostě to, co dělá. Často, když lidé zjistí, že v jejich mysli není žádný vypínač a myšlenky stále přicházejí, odradí je to a myslí si, že jsou nejhorší meditující všech dob.

  Mnoho druhů meditace je o navázání zdravějšího vztahu k tomu, co se v mysli děje. Jedním z oblíbených slov pro meditaci je tibetský výraz „gom“, který lze přeložit jako „seznámit se“. Jinými slovy, meditace je způsob, jak se lépe seznámit s tím, co se děje ve vaší mysli a s typy myšlenek, které se během dne objevují.

  Nechte myšlenku jít a vraťte se k dechu

  Pokud se zapojíte do šamathy, meditace v míru, instrukcí je vracet svou pozornost k dýchání, znovu a znovu. Objeví se velká myšlenka a odvede vás od dechu. Vaším úkolem je znovu jemně vrátit pozornost k cítění jednoduchého proudění dechu, jak vstupuje do vašeho těla a opouští ho.

  Proces označování svých myšlenek jako „přemýšlení“ neznamená zavrhnout je nebo zahnat, jako byste mohli odrazit mouchu: „Šup! Neotravuj mě!“ Smyslem je uznat myšlenku. Všimnete si, že se objevila, v duchu na to přikývnete tím, že si řeknete „přemýšlím“ a jako by to byl někdo, koho jste viděli procházet na ulici, poté, co jste ho uznali, pokračujete v cestě. V tomto případě tím, že vrátíte svou pozornost k dechu.

  Možná se poprvé za celý den soustředíte jen na jednu věc: dech. Objeví se myšlenky o životě, fantazie, silné emoce, diskurzivní i jemné emoce. Ve všech těchto případech se díváme na myšlenku, uznáváme ji a vracíme se k dechu.

  Je běžné uznat myšlenku a vrátit se k dechu, jen aby se stejná myšlenka okamžitě objevila znovu. Neznamená to, že jste špatní meditující. Posuzujeme sami sebe v mnoha oblastech našeho života; zanechte prosím tento sebeúsudek u dveří, když začnete meditovat. Vnitřní tón, který se sebou používáte při meditaci, se nakonec stane tónem, který si dopřejete po zbytek dne.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS