menu

6.7 C
Czech
Úterý 25. března 2025

Kdo bude s Íránem jednat ve zlém, dostane facku, řekl vůdce Chameneí

Výhrůžkami vůči Íránu Spojené státy ničeho nedosáhnou, řekl dnes íránský duchovní vůdce Alí Chameneí. Zároveň varoval, že na případný vojenský útok Írán tvrdě odpoví, píše agentura AFP. Americký prezident Donald Trump tento měsíc zaslal Chameneímu dopis vyzývající k uzavření nové jaderné dohody. Dopis byl podle Íránu spíše výhrůžkou a odpověď na něj teprve připravuje. Moskva mezitím dala najevo, že uznává íránské právo na mírové využití jaderné energie

Piastri získal první pole position, Hamilton ovládl sprint v Šanghaji

Oscar Piastri si v sobotu v Šanghaji vyjel svou premiérovou pole position ve Formuli 1. Australan zajel dvě výborná kola a s McLarenem porazil George Russella z Mercedesu i týmového kolegu Landa Norrise. Sprintový závod ovládl Lewis Hamilton, který si připsal první vítězství od přestupu k Ferrari.

Živě: Evropa řeší průmyslovou soběstačnost. Jak je na tom Česko?

V návaznosti na krizi dodavatelských řetězců během pandemie covidu-19 nebo války na Ukrajině Evropa intenzivně řeší téma průmyslové soběstačnosti. Analýza průmyslové soběstačnosti České republiky od EY aktuální globální rizika podrobně zmapovala a nabízí sadu doporučení, jak může v této oblasti Česko využít svůj potenciál.

Analýza a návrhy akčních kroků pro Česko bude představena jménem Sdružení pro zahraniční spolupráce – AFI a EY Česká republika. Tiskovou konferenci můžete sledovat 28. května od 10:00.

Studie EY: Průmyslová soběstačnost je jedním z nejdůležitějších témat Evropské unie. Česko má potenciál být lídrem transformace 

Geograficky rozptýlené a dlouhé dodavatelské řetězce jsou jednoduše narušitelné. Geopolitické krize, obchodní války, přírodní katastrofy a války samotné přinášejí velkou pravděpodobnost přerušení toku materiálu a zboží. Třeba potenciální geograficky vzdálený konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem by měl nedozírné následky i pro evropskou ekonomiku. Přes 40 % obchodu EU probíhá přes jednu z nejvytíženějších obchodních tras – Tchajwanský průliv. Tchaj-wan je také jedním z nejvýznamnějších světových výrobců čipů a polovodičů. Případné zastavení výroby by znamenalo globální nedostatek součástek a náhradních dílů. Hrozí tak riziko celosvětové hospodářské recese, trvalé inflace, masových státních bankrotů, růstu nezaměstnanosti a možných sociálních nepokojů.  

Z analýzy vyplývá, že pro průmyslovou činnost je optimální, aby suroviny, komponenty, pracovní síla, stroje a zařízení pocházely ze zdrojů domácí ekonomiky a byly cenově a kvalitativně nejvýhodnější. V roce 2021 tvořily výrobky zpracovatelského průmyslu 91,8 % dovozu do ČR, s největším podílem v oblasti motorových vozidel, počítačů a elektroniky, přičemž hodnota importu vzrostla z 1 878,6 mld. Kč v roce 2005 na 3 958,1 mld. Kč v roce 2021. „Pro posílení domácího průmyslu je důležité rozvíjet výrobní kapacity, zlepšovat know-how, snižovat administrativu a hledat alternativy k dovozu. Jako hlavní pilíře pro posílení průmyslové soběstačnosti ČR vnímám inovace, využití průmyslové tradice ČR, přilákání kvalifikovaných pracovníků a robustní energetickou infrastrukturu,“ říká Zdeněk Dušek, partner, EY Česká republika. 

Evropská unie tak vyvíjí snahy o lokalizaci co největší části dodavatelských řetězců. Části řetězců, které nemůže lokalizovat přímo, by pak měla využívat ve stabilních a spřátelených částech světa (např. Severní Amerika). Výsledkem jsou třeba dokumenty jako Antverpská deklarace o evropské průmyslové dohodě nebo Evropský akt o kritických surovinách, které mají posílit roli Evropy jako světové průmyslové velmoci. To znamená příležitost i pro českou ekonomiku, která disponuje už od 19. století vysokou mírou industrializace.  

„Musíme se zaměřit na diverzifikaci zdrojů a stát se atraktivní pro nearshoring. Pokud naše extrémně otevřená ekonomika nechce zůstat zranitelná narušenými dodavatelskými řetězci, měli bychom usilovat o lokalizaci co největší části dodavatelských řetězců do České republiky a podpořit automatizaci a robotizaci všech typů výrob,“ říká Ondřej Votruba, výkonný ředitel Sdružení pro zahraniční investice – AFI.

Analýza také ukazuje, že v případě železa, oceli a výrobků z nich máme mírně pozitivní obchodní bilanci v jejich objemu. V cenách je ale bilance výrazně minusová, a to v řádu 11,4 mld. Kč. Znamená to tedy, že dovážíme ve vyšších cenách, než vyvážíme. A podobná situace se netýká jen železa a oceli. „U řady surovin nevyvážíme s přidanou hodnotou. Třeba u výrobků ze zinku dovážíme 6,6 tis. tun v hodnotě 1,2 miliardy korun, ale vyvážíme v úplně stejné hodnotě 10,2 tis. tun, tedy vyvážíme mnohem levněji, než dovážíme. Naopak u lithia dovážíme 1,9 tis. tun galvanických článků a lithiových baterií v hodnotě 1,6 miliardy korun. Vyvážíme pouze 0,5 tis. tun, ale v hodnotě 1 miliardy – tady je vidět, že s přidanou hodnotou dokážeme pracovat správně a mohlo by tomu tak být i u ostatních surovin,“ doplňuje Ondřej Votruba

„Česká republika ukázala, že umí nabídnout zázemí pro výrobu s přidanou hodnotou. Ještě větší výhodu bychom získali, kdybychom měli dostatek zón připravených pro moderní průmyslovou výstavbu. Proto je potřeba rychlejší a předvídatelnější povolování staveb. Také jsou nutné opravdu komplexní strukturální změny v celém procesu, nejen dílčí změny stavebního zákona. Musíme se také zaměřit na nastavení rozpočtového určení daní, aby byly obce více motivované k rozvoji, a snížit byrokracii stávajícím podnikům a podnikatelům obecně, aby mohli více investovat do automatizace a zvýšení přidané hodnoty,“ upozorňuje na další výzvy Klára Sobotková, místopředsedkyně Řídícího výboru Sdružení pro zahraniční investice – AFI.  

Vláda by také měla maximálně zjednodušit a zrychlit proces zaměstnávání cizinců a současně flexibilněji pracovat s kvótami pro vybrané země tak, aby odpovídaly požadavkům jednotlivých odvětví. „Tuzemský průmysl nadále brzdí tisíce neobsazených pracovních míst, na které nejsou zaměstnavatelé schopni získat zaměstnance s vhodnou kvalifikací. Řešením je více otevřít trh práce zahraničním zaměstnancům. Pomohla by i větší otevřenost našich univerzit k zahraničním studentům, včetně nastavení systému, který bude tyto studenty motivovat, aby v Česku po skončení studia nastoupili do zaměstnání,“ říká Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu

Prioritou pro stát by se mělo stát také zmapování ložisek a obnova těžby kovů, nerostů a materiálů pro stavebnictví šetrnou formou, přímo napojená na jejich zpracování v Česku. Energetika a teplárenství pak musí přejít co nejrychleji na nízkoemisní zdroje, tedy na obnovitelné zdroje energie, a pokračovat v rozvoji jaderné energetiky.  

Energetika se ukazuje jako klíčový faktor pro budoucí rozvoj průmyslové soběstačnosti a konkurenceschopnosti ČR, přičemž zejména cena a dostupnost energií budou rozhodující pro rozvoj zpracovatelského průmyslu. Ten se v důsledku transformace, automatizace a digitalizace stává energeticky náročnějším. „Investice do jaderné energetiky, modulárních reaktorů, rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů a modernizace energetické infrastruktury jsou nezbytné pro zajištění konkurenceschopnosti v klíčových odvětvích a pro snížení závislosti na fosilních palivech, což je zásadní nejen pro ekonomickou bezpečnost, ale i pro udržitelný růst České republiky,“ uzavírá Zdeněk Dušek, partner, EY Česká republika

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chorvatsko vítá skupinu s Českem jako lehčí variantu

Chorvatský výběr nezvládl čtvrtfinále Ligy národů proti Francii, ale po zklamání rychle přišlo zadostiučinění. Los kvalifikace na mistrovství světa 2026 poslal Chorvatsko do skupiny L, kde se střetne s Českem, Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem.

Trumpova cla v praxi: Hyundai oznámí masivní investice v USA

Jihokorejská automobilka Hyundai ještě během úterý oznámí masivní investice do svého podnikání na americkém trhu. Děje se tak na pozadí zuřící obchodní války mezi USA a zbytkem světa. Jižní Korea je v hledáčku amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli obchodnímu deficitu.

Papež František se vrací do Vatikánu. Zatím zůstává mimo dohled veřejnosti

Po 38 dnech v nemocnici, kdy bojoval dvojnásobným zápalem plic a téměř úplně se ztratil z dohledu, se papež František v neděli poprvé objevil na veřejnosti a vrátil se do Vatikánu. In

Muž najel autem do protestujících u Tesly na Floridě

Protesty proti firmě Tesla a jejímu šéfovi Elonu Muskovi pokračují napříč Spojenými státy. V sobotu v Palm Beach County na Floridě došlo k incidentu, kdy řidič vjel autem do skupiny demonstrantů. Podle úřadů nebyl nikdo zraněn, přesto policie zadržela 44letého Andrewa Dutila a obvinila ho z napadení.

Šéf dánského parlamentního výboru pro obranu lituje koupě stíhaček F-35 z USA

Předsedu dánského parlamentního výboru pro obranu mrzí, že se jeho země rozhodla pro americké bojové letouny F-35, a vyjádřil obavy, že USA mohou hrozit ukončením podpory strojů. Informoval o tom zpravodajský server Business Insider. Vztahy mezi Dánskem a Spojenými státy se ochladily v souvislosti s opakovanými narážkami amerického prezidenta Donalda Trumpa na možnost zisku Grónska, které je dánským autonomním územím.

Rusko podle Kyjeva útočilo 99 drony, Moskva hlásí sestřel 28 ukrajinských dronů

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu 99 dronů, z nichž vzdušné síly 57 sestřelily a 36 podle nich byly klamné cíle. Osud zbylých sedmi není znám, píše Reuters. Naopak ruské jednotky protivzdušné obrany oznámily, že v noci na dnešek zničily 28 ukrajinských dronů, uvedlo ruské ministerstvo obrany na sociální síti Telegram.

V Rijádu začala jednání mezi ruskou a americkou delegací, píší agentury

Jednání mezi ruskou a americkou delegací o možnostech zastavení bojů na Ukrajině začala v Rijádu. Krátce po 8:00 to uvedly agentury Reuters a TASS, které to sdělil nejmenovaný ruský představitel. Podle agentur se na schůzce očekává diskuse o zastavení bojů v Černém moři. Zástupci USA jednají v Rijádu odděleně s oběma stranami konfliktu, v neděli měli první schůzku s ukrajinskou delegací.
Reklama

DOPORUČUJEME

Oprava mostu přes řeku Moravu komplikuje dopravu v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště 24. března 2025 (PROTEX) - Při průjezdu Uherským Hradištěm a Starým Městem musíte počítat se zdržením. Ředitelství silnic a dálnic spolu s...

Lípová ulice v Ostopovicích u Brna je do konce června uzavřena

Ostopovice (Brno/venkov) 24. března 2024 (PROTEXT) - Lípová ulice v Ostopovicích u Brna je v rekonstrukci, příčinou byl špatný technický stav silnice. Práce začaly...

Oclean podporuje vědeckou péči o ústní dutinu

Šen-čen (Čína) 24. března 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - S blížícím se Světovým dnem ústního zdraví, který připadá na 20. března, představila Rada evropských zubních lékařů...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chorvatsko vítá skupinu s Českem jako lehčí variantu

Chorvatský výběr nezvládl čtvrtfinále Ligy národů proti Francii, ale po zklamání rychle přišlo zadostiučinění. Los kvalifikace na mistrovství světa 2026 poslal Chorvatsko do skupiny L, kde se střetne s Českem, Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem.

Trumpova cla v praxi: Hyundai oznámí masivní investice v USA

Jihokorejská automobilka Hyundai ještě během úterý oznámí masivní investice do svého podnikání na americkém trhu. Děje se tak na pozadí zuřící obchodní války mezi USA a zbytkem světa. Jižní Korea je v hledáčku amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli obchodnímu deficitu.

Papež František se vrací do Vatikánu. Zatím zůstává mimo dohled veřejnosti

Po 38 dnech v nemocnici, kdy bojoval dvojnásobným zápalem plic a téměř úplně se ztratil z dohledu, se papež František v neděli poprvé objevil na veřejnosti a vrátil se do Vatikánu. In

Muž najel autem do protestujících u Tesly na Floridě

Protesty proti firmě Tesla a jejímu šéfovi Elonu Muskovi pokračují napříč Spojenými státy. V sobotu v Palm Beach County na Floridě došlo k incidentu, kdy řidič vjel autem do skupiny demonstrantů. Podle úřadů nebyl nikdo zraněn, přesto policie zadržela 44letého Andrewa Dutila a obvinila ho z napadení.

Šéf dánského parlamentního výboru pro obranu lituje koupě stíhaček F-35 z USA

Předsedu dánského parlamentního výboru pro obranu mrzí, že se jeho země rozhodla pro americké bojové letouny F-35, a vyjádřil obavy, že USA mohou hrozit ukončením podpory strojů. Informoval o tom zpravodajský server Business Insider. Vztahy mezi Dánskem a Spojenými státy se ochladily v souvislosti s opakovanými narážkami amerického prezidenta Donalda Trumpa na možnost zisku Grónska, které je dánským autonomním územím.

Rusko podle Kyjeva útočilo 99 drony, Moskva hlásí sestřel 28 ukrajinských dronů

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu 99 dronů, z nichž vzdušné síly 57 sestřelily a 36 podle nich byly klamné cíle. Osud zbylých sedmi není znám, píše Reuters. Naopak ruské jednotky protivzdušné obrany oznámily, že v noci na dnešek zničily 28 ukrajinských dronů, uvedlo ruské ministerstvo obrany na sociální síti Telegram.

V Rijádu začala jednání mezi ruskou a americkou delegací, píší agentury

Jednání mezi ruskou a americkou delegací o možnostech zastavení bojů na Ukrajině začala v Rijádu. Krátce po 8:00 to uvedly agentury Reuters a TASS, které to sdělil nejmenovaný ruský představitel. Podle agentur se na schůzce očekává diskuse o zastavení bojů v Černém moři. Zástupci USA jednají v Rijádu odděleně s oběma stranami konfliktu, v neděli měli první schůzku s ukrajinskou delegací.

Ukrajina si rozhovory s USA v Rijádu pochvaluje, nyní je na řadě Rusko

Ukrajinští a američtí představitelé v neděli ukončili „produktivní a soustředěné“ rozhovory v Saúdské Arábii o dosažení příměří s Ruskem. S ním budou Američané jednat v pondělí. Jednání o ukončení bojů se nijak neodrážejí na bojišti. Válka zuří dál a obě strany na sebe posílají drony a rakety.

Pět mrtvých po úderu na nemocnici v Gaze: Izrael tvrdí, že útočil na vůdce Hamásu

Izraelský vzdušný úder včera večer zasáhl Násirovu nemocnici v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy, uvedlo podle tiskových agentur ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané hnutím Hamás. Podle zdravotníků, na něž odkazuje agentura Reuters, si úder na největší nemocnici na jihu pásma vyžádal pět mrtvých a několik zraněných. Agentura AP s odvoláním na vyjádření nemocnice hovoří o jednom mrtvém.

Plány na privatizaci americké pošty vyvolaly obavy o dopady na ekonomiku

Protesty proti plánované privatizaci americké pošty (USPS) se během víkendu konaly v několika amerických městech. Odpůrci změn upozorňují na možné zdražení doručovacích služeb, omezení dostupnosti pro venkovské oblasti a riziko zvýšení inflace.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás