Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Zimbabwe: Čtrnáctiletá dívka zemřela při porodu v kostele. Další oběť nucených dětských sňatků

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Policie v Zimbabwe vyšetřuje smrt čtrnáctileté dívky, která zemřela při porodu v kostelní svatyni. Případ silně pobouřil místní obyvatele i lidskoprávní aktivisty, píše BBC.

  Dívka jménem Memory Machaya zemřela minulý měsíc ve východním regionu Marange. Její případ poukázal na praktiky, které se v chudších afrických státech pořád dějí. Memory byla zřejmě nucena opustit školu, aby se vdala. Organizace spojených národů nyní tlačí na vládu Zimbabwe, aby prohlásila dětské sňatky za zločin a ukončila je.

  OSN uvedla, že je případem „hluboce znepokojena“ a „silně odsuzuje“ okolnosti, které k němu vedly. „Současný trend nevyřešených případů násilí na ženách a dívkách, včetně dětských sňatků, nemůže beztrestně pokračovat,“ píše v nótě, které zaslala vládě, OSN.

  Dívčina smrt poukázala na problematiku dětských sňatků, které se v zemi dějí pod záštitou zimbabwské apoštolské církve. Její členové často odmítají medicínu a nemocniční léčbu. Podle místních médií se rodina dívky už vyjádřila, že dítě přežilo a má se dobře. Okolnosti, které vedly k její smrti a následnému pohřbu, vyšetřuje nejen policie, ale i státní genderová komise. Objevila se také petice „Spravedlnost pro Memory Machayu“, která měla ke včerejšímu večeru 57 tisíc podpisů, informovala BBC.

  Zimbabwská feministická aktivistka Everjoice Win napsala na Twitteru, že „přišel čas aby lidé tlačili na politiky, aby dodržovali zákony, nebo tyto zákony změnili„. „Na ženy a dívky u nás nepohlížíme jako na lidské bytosti se svými právy. Nemohou rozhodovat o svých tělech,“ tweetovala.

  Podle zákona se dívka v Zimbabwe může vdát teprve v osmnácti a od šestnácti může mít sex. Realita ale bývá bohužel často odlišná. Mnoho rodin provdává ilegálně své nezletilé dcery kvůli penězům. Dívky pak často předčasně otěhotní, musí odejít ze školy a věnovat se domácnosti.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS