Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Zemřel režisér Supermana a Smrtonosné zbraně Richard Donner

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americký filmový režisér a producent Richard Donner, známý zejména filmovými hity ze 70. a 80. let jako Superman či Smrtonosná zbraň, zemřel v pondělí v Los Angeles ve věku 91 let. Oznámila to jeho rodina.

  Donner si získal jméno už svým prvním celovečerním filmem, hororem The Omen (Přichází Satan) z roku 1976. Následovala dlouho nevídaná nabídka (milion dolarů) za režírování filmu Superman z roku 1978. Donner využil své zanícení pro tuto postavu a producentům opakovaně zdůrazňoval potřebu speciálních efektů, které by diváky přesvědčili, že superhrdina může skutečně létat. Do hlavní role obsadil Christophera Reeva, který byl spojován se Supermanem po zbytek svého života.

  V 21. století se filmy o superhrdinech staly hlavními kasovními trháky ve Spojených státech a daří se jim i v zahraničí. Šéfové společností Marvel Studios a DC Entertainment, které produkují většinu ze současných snímků tohoto žánru, pracovali pro Donnera, když začínali v Hollywoodu.

  Režisér Steven Spielberg, který produkoval s Donnerem další úspěšný film Rošťáci (The Goonies), vyzdvihl jeho talent v mnoha žánrech. „Být v jeho okolí bylo jako být ve společnosti oblíbeného trenéra, nejinteligentnějšího profesora, nejvytrvalejšího motivátora, nejmilejšího přítele, nejvěrnějšího spojence,“ uvedl v prohlášení.

  „Richard Donner udělal v The Omen z ďábla dítě, se Supermanem vymyslel moderní komiksový film a se Smrtonosnou zbraní objevil novou podobu filmu o policistech. „Byl to rozený vypravěč,“ napsal tweetem režisér Kevin Smith.

  Dobrodružný film pro děti Rošťáci natočil Donner na Spielbergův námět v roce 1985 stejně jako snímek Jestřábí žena, při níž se setkal se svou budoucí manželkou a spoluproducentkou Lauren Shulerovou Donnerovou.

  V roce 1993 založili společnost The Donners Company, která produkovala filmy jako Deadpool, Wolverine či X-Men. V době inflace Donnerovi filmy vydělaly v kinech více než miliardu dolarů.

  V roce 1987 obsadil Mela Gibsona a Dannyho Glovera jako protikladné policisty do akčního filmu Smrtonosná zbraň. Ten se stal hitem, na který navázala tři pokračování i televizní seriál.

  S Gibsonem natočil i snímky Maverick a Spiknutí. Jeho posledním filmem bylo 16 bloků s Brucem Willisem v roce 2006.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS