Reklama

Zemřel režisér Supermana a Smrtonosné zbraně Richard Donner

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Americký filmový režisér a producent Richard Donner, známý zejména filmovými hity ze 70. a 80. let jako Superman či Smrtonosná zbraň, zemřel v pondělí v Los Angeles ve věku 91 let. Oznámila to jeho rodina.

Donner si získal jméno už svým prvním celovečerním filmem, hororem The Omen (Přichází Satan) z roku 1976. Následovala dlouho nevídaná nabídka (milion dolarů) za režírování filmu Superman z roku 1978. Donner využil své zanícení pro tuto postavu a producentům opakovaně zdůrazňoval potřebu speciálních efektů, které by diváky přesvědčili, že superhrdina může skutečně létat. Do hlavní role obsadil Christophera Reeva, který byl spojován se Supermanem po zbytek svého života.

V 21. století se filmy o superhrdinech staly hlavními kasovními trháky ve Spojených státech a daří se jim i v zahraničí. Šéfové společností Marvel Studios a DC Entertainment, které produkují většinu ze současných snímků tohoto žánru, pracovali pro Donnera, když začínali v Hollywoodu.

Režisér Steven Spielberg, který produkoval s Donnerem další úspěšný film Rošťáci (The Goonies), vyzdvihl jeho talent v mnoha žánrech. „Být v jeho okolí bylo jako být ve společnosti oblíbeného trenéra, nejinteligentnějšího profesora, nejvytrvalejšího motivátora, nejmilejšího přítele, nejvěrnějšího spojence,“ uvedl v prohlášení.

„Richard Donner udělal v The Omen z ďábla dítě, se Supermanem vymyslel moderní komiksový film a se Smrtonosnou zbraní objevil novou podobu filmu o policistech. „Byl to rozený vypravěč,“ napsal tweetem režisér Kevin Smith.

Dobrodružný film pro děti Rošťáci natočil Donner na Spielbergův námět v roce 1985 stejně jako snímek Jestřábí žena, při níž se setkal se svou budoucí manželkou a spoluproducentkou Lauren Shulerovou Donnerovou.

V roce 1993 založili společnost The Donners Company, která produkovala filmy jako Deadpool, Wolverine či X-Men. V době inflace Donnerovi filmy vydělaly v kinech více než miliardu dolarů.

V roce 1987 obsadil Mela Gibsona a Dannyho Glovera jako protikladné policisty do akčního filmu Smrtonosná zbraň. Ten se stal hitem, na který navázala tři pokračování i televizní seriál.

S Gibsonem natočil i snímky Maverick a Spiknutí. Jeho posledním filmem bylo 16 bloků s Brucem Willisem v roce 2006.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Komička Kathy Griffin bojuje s rakovinou plic, čeká ji operace
Americká herečka Kathy Griffin v pondělí oznámila, že má rakovinu plic. Je to jen několik let poté, co si komička oholila hlavu jako výraz solidarity se svou sestrou, která tehdy podstupovala chemoterapii.
Zpěvačka Billie Eilish
Americká zpěvačka Billie Eilish v nedávném rozhovoru otevřeně promluvila o vnitřních bojích, které svádí ve vztahu ke svému tělu. V interview na propagaci svého nového alba Happier Than Ever se devatenáctiletá popová hvězda rozpovídala o tom, jak vnímá své tělo a jaký vliv mají na její pocity sociální sítě.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama