1.4 C
Czech
Sobota 21. února 2026
Válka na UkrajiněZelenskyj varoval Evropany, aby se připravili na chmurnou zimu

Zelenskyj varoval Evropany, aby se připravili na chmurnou zimu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzkázal Evropanům, aby očekávali těžkou zimu kvůli ruské invazi do jeho země, která vedla k omezení vývozu ropy a plynu z Ruska. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na pravidelné videoposelství Zelenského, podle kterého chce Moskva zničit normální život Evropanů.

„Rusko připravuje na letošní zimu rozhodující energetický úder na všechny Evropany,“ prohlásil Zelenskyj. „Snaží se útočit chudobou a politickým chaosem tam, kde zatím nemůže útočit raketami,“ dodal.

Zelenskyj to uvedl poté, co ruský gigant Gazprom oznámil, že zatím neobnoví dodávky plynu potrubím Nord Stream 1, které je pro Evropu klíčové. Moskva se odvolává na západní sankce uvalené kvůli invazi na Ukrajinu a na technické problémy, které způsobily přerušení dodávek energie. Evropské země, které podpořily Kyjev diplomaticky a vojensky, obvinily Rusko, že dodávky energie využívá jako zbraň.

Podle některých analytiků hrozí, že nedostatek a nárůst životních nákladů s blížící se zimou oslabí podporu Kyjeva ze strany Západu, který se snaží vypořádat s nespokojenými obyvateli.

Skupina vyspělých zemí G7 v pátek oznámila, že zavede cenový strop na ruskou ropu i ropné produkty. Kreml prohlásil, že zastaví prodej ropy do všech zemí, které tento limit zavedou.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes uvedl, že jeho vláda počítala s úplným zastavením dodávek plynu v prosinci, ale slíbil, že jeho země zimu zvládne. „Rusko již není spolehlivým energetickým partnerem,“ řekl Scholz na tiskové konferenci v Berlíně.

Reklama

Doporučujeme

Voborníková získala svou první olympijskou medaili

Tereza Voborníková získala bronzovou medaili v závodě žen s hromadným startem na olympijských hrách. Po chybě hned při prvním výstřelu se postupně propracovala z hloubi pole až do boje o zlato a po poslední střelbě dokonce vedla.

Ruská tajná služba FSB označila síť Telegram za bezpečnostní riziko

Ruská vnitřní tajná služba FSB označila sociální síť Telegram za bezpečnostní riziko. Ruská armáda podle ní jejím užíváním ohrožuje životy vojáků na ukrajinské frontě. S odkazem na sdělení FSB o tom dnes informuje agentura DPA. Telegram v Rusku používají miliony lidí, je považován za důležitý zdroj volného přístupu k informacím. Podle DPA tak nyní zpravodajská služba přiživuje spekulace o ukončení této služby v Rusku.

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud neobnoví tranzit ropy

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska, pokud Kyjev v pondělí neobnoví tranzit ropy na Slovensko. Plyne to z dnešního Ficova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Dodávky ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

V Itálii zemřel dvouletý Domenico po transplantaci poničeného srdce

V neapolské nemocnici zemřel dvouletý chlapec Domenico, jehož osud sledovala celá Itálie po transplantaci srdce, které bylo při transportu poškozeno kvůli špatnému chlazení. Informovala o tom dnes s odvoláním na nemocnici agentura DPA.

Ukrajina útočila v Udmurtsku v hloubi ruského území

Udmurtská republika na východě evropské části Ruska hlásí nejméně 11 raněných při údajném ukrajinském vzdušném útoku. Tři lidé byli převezeni do nemocnice, uvedl dnes ráno na telegramu regionální ministr zdravotnictví Sergej Bagin.

Maďarsko blokuje půjčku ve výši 90 miliard eur pro Ukrajinu kvůli poškozenému plynovodu

Maďarsko zablokovalo klíčovou půjčku Evropské unie pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur. Spor se točí kolem poškozeného ropovodu Družba, kterým do země proudí ruská ropa. Budapešť tvrdí, že Kyjev tok zastavil z politických důvodů před dubnovými volbami.

Britská vláda zvažuje vyřazení Andrewa z nástupnictví

Britská vláda zvažuje zákon, který by Andrewa Mountbatten-Windsora vyřadil z linie nástupnictví na trůn. Králův bratr je dál osmý v pořadí, i když přišel o tituly včetně oslovení „princ“. Debata se znovu rozjela po jeho čtvrtečním zatčení a následném propuštění s tím, že zůstává vyšetřovaný.

Trump podepsal globální desetiprocentní tarify

Donald Trump podepsal zavedení celosvětového desetiprocentního dovozního cla a oznámil další kroky, které mohou vést k dodatečným tarifům. Přichází to poté, co americký Nejvyšší soud zablokoval jeho předchozí postup u cel a prezident ostře zaútočil na část soudců.

Hrozba války mezi USA a Íránem může znovu srazit bitcoin

Možný americký úder na Írán zvyšuje nervozitu na trzích a kryptoměny z toho obvykle netěží. Analytici čekají, že při eskalaci by investoři dál omezovali riziko a tlak na bitcoin i ethereum by zesílil, zvlášť v prostředí už rozjetého medvědího trhu.

Jágr naznačil konec hráčské kariéry

Jaromír Jágr naznačil, že se už jako hráč na led nejspíš nevrátí. Fanouškům vzkázal, že by se musel stát zázrak, aby ještě nastoupil v zápase. Naposledy hrál v extralize za Kladno 21. prosince v Liberci.

V Indii upálili ženu s kojencem kvůli obvinění z čarodějnictví

Ve východoindickém státě Džárkhand zatkla policie čtyři osoby v souvislosti s brutálním útokem, při němž byla upálena žena a její desetiměsíční syn. Oběti byly místními obyvateli obviněny z čarodějnictví.

Nvidia míří s 30 miliardami do nového kola OpenAI

Nvidia se chystá investovat 30 miliard dolarů do příštího investičního kola OpenAI. Vstup má proběhnout výměnou za podíl ve firmě, bez závazku, že OpenAI bude za získané peníze kupovat čipy právě od Nvidie.

Tragédie na Grossglockneru má dohru u soudu: Horolezec dostal za smrt partnerky podmínku

Rakouský soud uznal sedmatřicetiletého amatérského horolezce vinným z usmrcení z nedbalosti. Jeho přítelkyně podlehla podchlazení zhruba 50 metrů pod vrcholem Grossglockneru, kde ji nechal samotnou a odešel hledat pomoc. Soudce zdůraznil, že jako zkušenější partner za ni nesl odpovědnost.

Andrew byl propuštěn po 11 hodinách, policie pokračuje v prohlídkách

Policie pokračuje druhým dnem v prohlídkách na Royal Lodge ve Windsoru, někdejším domově Andrewa Mountbatten-Windsora. Bývalý princ byl po zhruba 11 hodinách ve vazbě ve čtvrtek večer propuštěn s tím, že zůstává vyšetřovaný. Případ souvisí s podezřením na zneužití veřejné funkce a s prověřováním stížnosti, která se týká údajného sdílení důvěrných materiálů s Jeffrey Epsteinem.

Chorvatsko odmítlo žádost Maďarska a Slovenska o dodávky ruské ropy

Chorvatsko nepovolí přepravu ruské ropy do Maďarska a na Slovensko prostřednictvím ropovodu chorvatské společnosti Janaf. Záhřeb je připraven oběma zemím pomoct, ale ne dodávkami ruské ropy. Ve čtvrtek to podle webu SEEbiz.eu uvedl chorvatský ministr hospodářství Ante Šušnjar. Dodávky ruské ropy na Slovensko a do Maďarska ropovodem Družba, který vede z Ruska přes Ukrajinu, jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama