Legendární herec ze seriálu Star Trek William Shatner se věnuje zkoumání nových hranic umělé inteligence. Umělec známý především díky roli kapitána Kirka hovořil s ProtoBotem, který kombinuje holografický obraz s konverzační AI, přičemž se zabýval filozofickými a etickými otázkami této technologie. V pátek o tom napsala agentura Reuters a další servery.
„Pokládám ProtoBotu otázky, na které počítač běžně neodpovídá,“ řekl Shatner agentuře Reuters. „Počítač odpovídá na ‚dva plus dva‘, ale ví, co je to láska? Rozumí ProtoBot citu? Dokáže pochopit emoce? Dokáže pochopit strach?“ ptal se.
Zařízení ProtoBot vyvinul dodavatel hologramové technologie Proto Inc. společně s vývojářem konverzační umělé inteligence CodeBaby. Uvedení na trh je v plánu na 8. září. Majitelům hologramových jednotek Proto M nebo Proto Epic bude k dispozici zdarma.
William Shatner, Star Trek’s Captain Kirk, takes on ProtoBot, a device that combines holographic visuals with conversational AI https://t.co/pjcZsHdzCb pic.twitter.com/gFFZAYN8xO
— Reuters (@Reuters) August 24, 2023
Menší jednotka Proto M stojí přibližně 6 500 dolarů (zhruba 145 tisíc korun). Proto Epic v životní velikosti se pak prodává za 65 tisíc dolarů (přibližně 1,4 milionu korun). V příštích 18 měsících pak společnost plánuje vydat levnější model pro širší veřejnost.
Hlavní architekt umělé inteligence a vedoucí oddělení inovací společnosti Proto Hologram Raffi Kryszek uvedl, že zařízení bylo navrženo tak, aby se učilo z rozhovorů. Něco vytvořit však dokáže pouze v případě, že je k tomu vyzváno. „Nemělo by o tom přemýšlet samo,“ prohlásil.
Podobné technologie využívá také například HoloTube AI od Exhibitry nebo Holobox od Holoconnects.
Vzhledem k rychlému vývoji se zákonodárci po celém světě předhánějí v zavádění bezpečnostních opatření pro používání umělé inteligence. Zástupci společnosti Proto nicméně věří, že zařízení budou využívat pedagogové, vědci a podniky k vymýšlení nových nápadů nebo k lékařské diagnostice, poradenství či jen jako společníka.
Herec je ve svých 92 letech fanouškem nových technologií
„V řadě oblastí jsme na rozcestí,“ uvedl Shatner. „Buď shoříme, nebo překonáme všechna očekávání a tohle bude součástí našeho rozhodování. Pomůže nám to rozhodnout se, jakým způsobem se momentálně posunout dál, jinak prohrajeme. Nacházíme se v opravdu zajímavém historickém okamžiku,“ dodal.
Dvaadevadesátiletý Shatner se pokroku nebojí. Před dvěma lety se podíval do vesmíru v kapsli společnosti Blue Origin a stal se nejstarším člověkem, který hranici kosmu pokořil.
Při příležitosti svých devadesátých narozenin také zvěčnil svůj příběh díky nové technologii. Současné i budoucí generace tak budou mít šanci zeptat se ho na jeho život, rodinu a kariéru. Shatner, který hrál kapitána Kirka v televizním seriálu Star Trek v letech 1966 až 1969 a v pozdější sérii filmů Star Trek, totiž odpověděl na 650 otázek na různá témata od nejlepších a nejhorších aspektů práce na klasice žánru sci-fi až po místo, kde vyrostl, a smysl života. Výsledkem je interaktivní video vytvořené losangeleskou společností StoryFile.