4.8 C
Czech
Neděle 22. února 2026
ZprávyVysoký komisař OSN pro lidská práva je znepokojen eskalací na Západním břehu

Vysoký komisař OSN pro lidská práva je znepokojen eskalací na Západním břehu

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes prohlásil, že situace na okupovaném Západním břehu Jordánu se prudce zhoršuje, a vyzval Izrael k dodržování mezinárodního práva. Izraelské zastoupení v Ženevě vzápětí uvedlo, že Izrael mezinárodní právo zná a dodržuje ho.

„Hrozí, že násilí na okupovaném Západním břehu Jordánu se tento týden vymkne kontrole, což je podněcováno ostrou politickou rétorikou a eskalací při používání moderních vojenských zbraní ze strany Izraele,“ uvedl Türk v prohlášení, které přečetl jeho mluvčí na tiskovém briefingu OSN. Zároveň vyzval Izrael, aby jednal v souladu s mezinárodním právem.

Mluvčí uvedl, že zmínka o moderních zbraních odkazovala na použití bojových vrtulníků a dronů. Vzdušné údery na uprchlický tábor v Džanínu představovaly „výrazné zintenzivnění použití zbraní, které je obecněji spojováno spíše s vedením ozbrojených bojů než s prosazováním práva,“ řekl mluvčí s tím, že Izrael „musí naléhavě svou politiku a činy na Západním břehu Jordánu přehodnotit, aby byly v souladu s mezinárodními normami v oblasti lidských práv, včetně ochrany a dodržování práva na život“.

Izraelská mise v Ženevě uvedla, že Izrael si je „dobře vědom své odpovědnosti podle mezinárodního práva a vždy jedná v souladu se svými mezinárodními závazky“.

Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě, tedy na územích, kterých se Izrael zmocnil za války v roce 1967. Z Pásma Gazy se Izrael stáhl a nyní ho ovládá radikální palestinské hnutí Hamás. Východní Jeruzalém Izrael anektoval a Západní břeh Jordánu okupuje.

Loni Izraelci na Západním břehu Jordánu znásobili razie, a to zejména v Džanínu, v reakci na řadu palestinských útoků uvnitř Izraele. Tento týden se násilí a napětí v oblasti stupňovalo. Ve středu Izraelci podle prohlášení armády pomocí dronu nedaleko Džanínu zaútočili na radikální palestinskou buňku. O život přišli tři palestinští ozbrojenci. Dříve téhož dne izraelští osadníci zaútočili na palestinské vesnice kvůli úternímu útoku dvou palestinských radikálů, kteří v blízkosti osady Eli na čerpací stanici zastřelili čtyři Izraelce. V pondělí izraelská armáda provedla razii v Džanínu, která si vyžádala životy sedmi Palestinců, včetně dvou nezletilých. Nejméně dva ze zabitých Palestinců podle agentury Reuters patřili k teroristické skupině Islámský džihád. V nemocnici zraněním podlehla 15letá palestinská dívka, která byla během střetů postřelena.Izraelská armáda při operaci použila bojový vrtulník, což bylo podle izraelských médií v této oblasti poprvé za téměř 20 let.

Letos bylo na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zabito 126 Palestinců. Od ledna podle izraelských úřadů při útocích Palestinců zahynulo 24 Izraelců a jeden cizinec.

Reklama

Doporučujeme

Oteplování zvyšuje riziko lavin i v západních Himálajích

Oteplování v horách nemění jen ledovce. Mění i laviny. A někdy úplně opačně, než by člověk čekal. Místo úbytku lavin se v některých regionech rozjíždí jejich nová éra, častější a s delším doběhem.

Maďarsko zablokuje 20. unijní balík sankcí, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ropy

Maďarsko zablokuje 20. balík protiruských sankcí, který připravuje Evropská unie, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ruské ropy do Maďarska. Ve videopříspěvku to dnes na facebooku řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko by se podle něj pak postavilo i proti další pomoci Kyjevu. Tranzit suroviny ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska byl přerušen koncem ledna.

Pákistán hlásí úder proti ozbrojencům, Kábul ho viní z bombardování civilistů

Pákistán podnikl v noci na dnešek údery u hranic s Afghánistánem. Jejich cílem byly podle něj tábory a skrýše ozbrojenců, které viní z nedávných útoků na pákistánském území. Informovala o tom agentura AFP. Afghánská vláda obvinila Pákistán z bombardování civilistů na území Afghánistánu, při kterém podle ní zemřely a byly zraněny desítky lidí včetně žen a dětí. Podle afghánského Červeného půlměsíce při útocích zemřelo 18 lidí a další byli zraněni, napsala agentura AP.

Tajná služba zastřelila muže, který chtěl vniknout do Trumpova sídla na Floridě

Agenti Tajné služby Spojených států zastřelili ozbrojeného muže, který se pokusil proniknout do zabezpečeného perimetru resortu Mar-a-Lago, floridského sídla prezidenta Donalda Trumpa. Informují o tom dnes tiskové agentury. Trump a jeho žena Melania byli tou dobou ve Washingtonu. Muži bylo podle agentů kolem dvaceti let.

Po rozhodnutí amerického soudu zrušit cla Indie odkládá jednání s USA

Indie odkládá obchodní jednání se Spojenými státy. S odkazem na zdroj z amerického ministerstva obchodu to dnes uvedla agentura Reuters. Indie tak činí krátce poté, co americký nejvyšší soud zrušil plošná cla zavedená prezidentem Donaldem Trumpem, Do Washingtonu se chystala indická delegace.

Další jednání Íránu s USA se chystá začátkem března

Írán a Spojené státy mají odlišné názory na rozsah a mechanismus zrušení sankcí vůči Íránu výměnou za omezení jeho jaderného programu. Jednání ale pokračují, další kolo se chystá na začátek března, řekl dnes agentuře Reuters vysoce postavený íránský činitel. Dodal, že existuje možnost dosažení prozatímní dohody.

Drony pomohou v boji proti nelegálním skládkám

Britská vláda přitvrzuje v boji s nelegálním ukládáním odpadu. Do terénu nasazuje novou dronovou jednotku o 33 pilotech. Stroje budou mapovat obří černé skládky a sbírat důkazy proti organizovaným skupinám. Úřady zároveň rozšiřují vyšetřovací týmy a přidávají peníze na potírání odpadové kriminality.

Lvovem otřásly výbuchy, starosta je označil za teroristický útok

Centrem západoukrajinského města Lvov otřáslo v noci na dnešek několik výbuchů, které podle starosty Andrije Sadového připravily o život mladou policistku. Dalších 24 lidí bylo zraněno, uvedla s odkazem na policii agentura Reuters. Z místa bylo hlášeno vloupání do obchodu, Sadovyj výbuchy označil za teroristický čin. Podobně se pak vyjádřila oblastní prokuratura, podle níž se okolnosti zjišťují.

Ukrajina obviňuje Maďarsko a Slovensko z energetického vydírání

Ukrajina odmítla ultimáta Maďarska a Slovenska v otázce dodávek energií mezi zeměmi a označila je za vydírání. Varuje, že podobné kroky v době ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu ohrožují energetickou bezpečnost celého regionu.

Trump chce poslat do Grónska nemocniční loď

Donald Trump oznámil, že do Grónska pošle nemocniční loď, která má pomoci lidem, o něž se podle něj nikdo dostatečně nestará. Plán spojuje se spoluprací s guvernérem Louisiany Jeffem Landrym a přichází v době, kdy Trump opakovaně mluví o tom, že by Spojené státy chtěly grónské území získat.

V Bajkalu na Sibiři se utopila skupina čínských turistů. Propadli se ledem

Sedm čínských turistů zahynulo v pátek na zamrzlém jezeře Bajkal ve východní Sibiři poté, co se dodávka s turisty propadla ledem. Neštěstí se stalo poblíž severního cípu ostrova Olchon a jde již o druhou smrtelnou nehodu v této oblíbené turistické oblasti od začátku roku.

Voborníková získala svou první olympijskou medaili

Tereza Voborníková získala bronzovou medaili v závodě žen s hromadným startem na olympijských hrách. Po chybě hned při prvním výstřelu se postupně propracovala z hloubi pole až do boje o zlato a po poslední střelbě dokonce vedla.

Ruská tajná služba FSB označila síť Telegram za bezpečnostní riziko

Ruská vnitřní tajná služba FSB označila sociální síť Telegram za bezpečnostní riziko. Ruská armáda podle ní jejím užíváním ohrožuje životy vojáků na ukrajinské frontě. S odkazem na sdělení FSB o tom dnes informuje agentura DPA. Telegram v Rusku používají miliony lidí, je považován za důležitý zdroj volného přístupu k informacím. Podle DPA tak nyní zpravodajská služba přiživuje spekulace o ukončení této služby v Rusku.

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud neobnoví tranzit ropy

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska, pokud Kyjev v pondělí neobnoví tranzit ropy na Slovensko. Plyne to z dnešního Ficova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Dodávky ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama