Více
  11.6 C
  Czech
  Pátek, 27 května, 2022

  Von der Leyenová v Tokiu uvedla, že Rusko je přímým ohrožením pro uspořádání světa

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rusko je přímým ohrožením pro uspořádání světa, uvedla dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání s japonským premiérem Fumiem Kišidou o dopadech války na Ukrajině. EU chce v budoucnu hrát aktivnější roli v Indopacifiku, oznámila rovněž von der Leyenová, která se v Tokiu účastní 28. summitu EU-Japonsko, píší zahraniční agentury.

  „Chceme převzít větší odpovědnost v regionu, který je tak důležitý pro naši prosperitu,“ napsala šéfka komise na twitteru. Ocenila také „silnou“ reakci Japonska na ruskou agresi Ukrajiny.

  Japonsko je jednou z pěti zemí v indo-pacifickém regionu, které přijaly sankce proti Moskvě po ruské invazi na Ukrajinu. Obě strany summitu se shodly, že budou i nadále koordinovat své reakce na ruskou agresi a budou při tom brát v potaz i pozice Číny.

  „Ruská invaze na Ukrajinu není jen záležitostí Evropy, ale otřásá srdcem mezinárodního řádu, včetně Asie. To nelze tolerovat,“ řekl Kišida.

  Tokio a Brusel budou spolupracovat v oblasti rozvoje digitálních technologií, kybernetické bezpečnosti a umělé inteligence, které jsou „klíčem k naší konkurenceschopnosti a bezpečnosti,“ uvedla von der Leyenová.

  Jednání se účastní i předseda Evropské rady Charles Michel. Šéfka komise ještě dnes z Japonska odletí, Michel navštíví památník v Hirošimě.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS