ZajímavostiVlastní dceru prodal za 47 000 korun. Obchod s dívkami v Afghánistánu...

Vlastní dceru prodal za 47 000 korun. Obchod s dívkami v Afghánistánu sílí

Dostane-li se česká rodina na mizinu, obvykle přijde exekuce. V Afghánistánu mají pro nouzi jiné řešení. Prodávají své děti. Zvyk se však nyní dostává do extrému. Své o tom ví Abdul Malik, který takto přišel už o druhou dceru.

Rodina afghánského muže už neměla ani na jídlo, a tak musela dle místních tradic prodat devítiletou Parwanu. „Otec mě prodal, protože nemáme chléb, rýži ani mouku. Prodal mě starému muži,“ svěřuje se dívka v reportáži na CNN. Do poslední chvíle prý doufala, že k tomu nedojde. Chtěla zůstat s rodinou, navíc toužila stát se učitelkou. V případě, že se dívka provdá v tak mladém věku, pravděpodobnost, že bude moci studovat a chodit do zaměstnání je minimální. Dívky bývají taktéž nuceny mít se svými kupci pohlavní styk.

Jenomže situace byla neúnosná. Abdul nemohl sehnat práci. Musel si půjčovat peníze od příbuzných, jeho manželka musela chodit žebrat k sousedům. Dříve vyžili z mezinárodní humanitární pomoci a práce za 2,40 eura denně. Bylo tomu tak v afghánském táboře v severozápadní provincii Bádghís, kde rodina žila poslední čtyři roky. To se však změnilo letos v srpnu, kdy nad zemí převzal moc Tálibán.

Humanitární pomoc z USA a dalších zemí byla zmrazena, stejně tak příspěvky od mezinárodních organizací a místní lidé tu zažívají ještě žalostnější chudobu. Mnozí nemají ani na základní zboží, a tak se čím dál častěji přistupuje k nezákonnému obchodu s dívkami, kterým ještě nebylo ani patnáct let.

Potřeboval rychle peníze na obživu, proto musel dceru prodat za minimum

Parwana byla prodána pětapadesátiletému muži Qorbanovi za ovce, kousek pole a nějakou hotovost, vše v celkové hodnotě 200 000 Afghánů, to je zhruba 1880 eur, v přepočtu 47 353 korun. Abdul kupce alespoň prosil, aby dceru nebil. „Parwana byla levná a její otec byl velmi chudý a potřeboval peníze. Bude pracovat v mém domě. Nebudu ji bít. Budu se k ní chovat jako ke členovi rodiny. Budu laskavý,“ slibujel Qorban na CNN.

„Dcera tolik plakala. Je mi to tak líto,“ říká Abdul zkroušeně. Neměl však na výběr. Je to přitom už druhá dcera, kterou prodal. Stejně skončila i Parwanina dvanáctiletá sestra. Nejspíš prý budou manželé muset prodat i nejmladší – dvouletou, pokud se jejich finanční situace nezlepší.

Se získaným jměním si vystačí jen chvíli. „Je to naprosto katastrofální. Nemáme měsíce ani týdny na to, abychom tuto kritickou situaci zastavili. Už jsme ve stavu nouze,“ komentuje tuto čím dál běžnější praxi aktivistka Heather Barr z organizace Human Rights Watch.

Doporučujeme

Trajekt u Kypru se zcela potopil, vedle sedmi obětí se 23 lidí pohřešuje

Trajekt s 267 lidmi na palubě, který se dnes převrhl u pobřeží Severního Kypru, se již zcela potopil. Nehoda si vyžádala nejméně sedm obětí, přičemž 23 lidí je nadále pohřešováno. Podle agentury AFP to uvedly tamní úřady.

Čeští rychlostní kanoisté získali na mistrovství světa čtyři bronzy

Čeští reprezentanti zakončili mistrovství světa v Poznani mimořádně úspěšnou nedělí. Jakub Špicar a Daniel Havel vybojovali bronz na deblkajaku. Na pětikilometrové trati uspěli také Kateřina Mílová a Robin Hirsch. Nemocný Josef Dostál skončil těsně pod stupni vítězů.

Vedra ničí evropskou úrodu a farmáři žádají změnu pravidel

Extrémní vedra a dlouhé sucho letos zasáhly zemědělce napříč Evropou. Úroda zeleniny, obilí i krmiva výrazně klesá, část plodin navíc nesplňuje vzhledové požadavky obchodů. Farmáři proto žádají rychlou pomoc i změnu pravidel, která podle nich zbytečně posílají jedlé potraviny do odpadu.

Pogačar po těžkém pádu odstoupil z Vuelty

Tadej Pogačar na letošní Vueltě suverénně mířil za dalším velkým triumfem. V osmé etapě však tvrdě spadl, utrpěl několik vážných zranění a ze závodu odstoupil. Čeká ho operace klíční kosti a velmi pravděpodobně přijde také o mistrovství světa.

Rusko chystá masivní údery na ukrajinskou energetiku, Kyjev útočil u Petrohradu

Ruské ozbrojené síly zahájily přípravy na masivní údery proti ukrajinským energetickým zařízením v reakci na útoky na ruskou civilní infrastrukturu a energetický sektor, uvedlo dnes podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany. Ukrajinský útok na důl v části Luhanské oblasti zabil jednoho člověka, uvedl dnes šéf správy Ruskem okupovaného ukrajinského regionu Leonid Pasečnik.

Po střelbě na hudební párty na severu Švýcarska je jeden mrtvý a pět zraněných

Po noční střelbě ve švýcarském Aarau zůstal na místě jeden mrtvý a pět zraněných, několik z nich vážně. Po pachateli nebo pachatelích útoku místní policie stále pátrá, informují tiskové agentury.

Island v referendu odmítl obnovit rozhovory o přístupu do Evropské unie

Islandští voliči v referendu odmítli obnovit jednání o vstupu do Evropské unie. Proti bylo 52,8 procenta, pro 47,2 procenta hlasujících. Podle agentur to vyplývá z konečného výsledku sčítání. Proti obnově jednání, která byla přerušena před 13 lety, tak hlasovalo přibližně o 12.000 lidí více než kolik bylo pro, uvedla agentura DPA.

Škoda Octavia slaví 30 let. Za tři dekády vzniklo téměř osm milionů vozů

Od zahájení výroby první novodobé Octavie uplynou v září tři desetiletí. Model, který pomohl proměnit Škodu Auto po vstupu do koncernu Volkswagen, se za tu dobu vyrobil v téměř 7,9 milionu kusech.

Po povodních v Nepálu se pohřešují už tři tisícovky lidí. 17 tisíc dětí potřebuje pomoc, hlásí UNICEF

Počet lidí pohřešovaných po ničivých povodních a sesuvech v Nepálu a sousední Číně vzrostl téměř na 3 000. Záchranáři zatím nalezli a vyprostili 633 těl. Pátrání po dalších přeživších v oblastech, které před několika dny zasáhl mohutný příval vody, ledu a trosek, pokračuje.

Při nočním ruském útoku v okolí ukrajinské Buči zahynulo 27 lidí

Při nočním ruském útoku na oblast kolem ukrajinského města Buča poblíž Kyjeva zahynulo nejméně 27 lidí. Dalších 42 lidí bylo zraněno. Z oblasti zasažené útokem se evakuuje více než 380 osob. Podle agentury Reuters to dnes uvedl šéf správy Kyjevské oblasti Tymur Tkačenko.

Írán se bude bránit novým americkým sankcím, uvedla vláda

Íránská vláda dnes podle agentury Tasním uvedla, že bude pevně čelit americkým sankcím a "americko-izraelskému spiknutí". Zopakovala, že diplomacie a obrana jsou pro Teherán dva neoddělitelné nástroje k ochraně národních zájmů a bezpečnosti. Vláda mimo jiné slíbila, že se zaměří na zlepšení životních podmínek Íránců. Chce omezit inflaci, vytvořit více pracovních míst, podpořit domácí výrobu a postupně snižovat závislost země na americkém dolaru.

Rostoucí teploty zesilují účinky El Niña, ukazuje nová studie

Klimatický jev El Niño, který pravidelně ovlivňuje počasí po celém světě, je podle nové studie stále intenzivnější. Vědci dospěli k závěru, že jej zesiluje globální oteplování způsobené spalováním fosilních paliv. Aktuálně se přitom v Tichém oceánu formuje mimořádně silná epizoda.

Matka obžalovaná ze smrti tří dětí čeká na verdikt poroty

Porota v Massachusetts zatím nedospěla k verdiktu v procesu s Lindsay Clancy, která čelí obžalobě v souvislosti se smrtí svých tří dětí. Klíčovou otázkou není samotný čin, ale to, zda byla v jeho okamžiku trestně odpovědná.

Plzeň otočila duel s Crvenou zvezdou a postoupila do Evropské ligy

Viktoria Plzeň předvedla mimořádný obrat a zajistila si místo v ligové fázi Evropské ligy. Proti Crvené zvezdě smazala tříbrankovou ztrátu z prvního utkání, doma zvítězila 5:1 po prodloužení a dvojzápas ovládla celkově 5:4. Rozhodující trefu zaznamenal střídající obránce Dávid Krčík.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama