Reklama

Vhodné svačinky před tréninkem

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Cvičení s plným žaludkem obecně není nejlepší nápad. Nadýmání, křeče a nutkání zdřímnout si místo cvičení vás mohou vykolejit. Pokud vám však kručí v břiše a máte pocit slabosti, protože jste nejedli už několik hodin, nemusíte také podávat dobrý výkon. Co si ale dát?

Co je vhodné občerstvení před tréninkem?

Klíčem k jídlu před cvičením je ujistit se, že vám dodá dostatek energie na cvičení, aniž byste konzumovali zbytečné kalorie, nebo si způsobili nevolnost. Pokud nejíte nic, můžete se cítit slabí, což váš trénink naruší. Také to může vést ke zbytečným zraněním.

Většina lidí má ve svém těle dostatek uloženého glykogenu na to, aby zvládla 90minutové cvičení, aniž by před ním musela konzumovat nějaké jídlo. Většinou jim stačí pouhá voda. Ale vyčerpání glykogenu, paliva, které podporuje svalové kontrakce, vás může vystavit riziku slabosti, zmatenosti a extrémní únavy.

Vytrvalostní sportovci v závodech na dlouhé vzdálenosti, jako jsou maratony nebo cyklistické závody, se s největší pravděpodobností někdy setkají s tzv. nárazem do zdi. Obvykle to vyžaduje několik nepřetržitých hodin vytrvalostního cvičení s vysokou intenzitou, než bude sportovec potenciálně ohrožen. Abyste tomu předešli, získejte před cvičením dostatečnou výživu a hydrataci.

Doporučuje se počkat 2–3 hodiny po větším jídle, než začnete cvičit. Pokud se rozhodnete dát si svačinu před tréninkem, najezte se 30-60 minut předem. Vyberte si snadno stravitelné potraviny, jako jsou sacharidy a malé množství bílkovin, abyste předešli křečím nebo žaludečním nevolnostem.

Vhodné svačinky před tréninkem

Ovocné smoothie

Čím blíže jste době tréninku, tím méně tuhé stravy budete chtít konzumovat. Zkombinujte do mixéru 1/2 banánu, hrst bobulí, 2 lžíce bílkovinového prášku a 1–2 šálky vody. Rázem máte výživné a uspokojivé občerstvení.

Kokosová voda

Jednou z nejvíce osvěžujících svačinek před tréninkem je sklenice čisté kokosové vody. Je plná snadno stravitelných sacharidů i elektrolytů, jako je draslík.

Mandlové máslo a jablka

Poskytují sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky. Nestráví se tak rychle jako ovocný koktejl nebo kokosová voda, ale možná zjistíte, že je to jednoduché občerstvení před cvičením.

Čerstvé bobule a tvaroh

Zkuste zkombinovat čerstvé bobule s tvarohem nebo jogurtem. Trávení bude sice opět trvat o něco déle, ale tato svačinka vám pomůže s delším tréninkem a zabrání pocitu hladu.

Vejce natvrdo a toast

Vařené vejce na celozrnném toastu je super jednoduché a syté občerstvení. Je i levné a snadno se připravuje.

Čokoládové mléko

Čokoládové mléko má ideální poměr sacharidů a bílkovin, jež pomáhají napravit poškození svalů po náročném tréninku. Je často doporučováno odborníky na sportovní výživu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Běh
Ať už vás k běžecké přestávce donutí okolnosti, nebo si uděláte pauzu dobrovolně, návrat chvíli trvá. Běh pro vás pravděpodobně byl zdrojem úlevy od stresu. Nyní je čas najít další relaxační aktivity, které vám pomohou zvládnout stres.
paddleboarding
Paddleboarding se stává jedním z nejpopulárnějších vodních sportů. Je posilováním pro celé tělo, způsobem, jak si užít přírodu i skvělou zábavou. O co se vlastně jedná?

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama