2.1 C
Czech
Pondělí 26. ledna 2026
EkologieVe jménu Trumpa. Exodus miliardářů a korporátů z klimatických dohod už začal

Ve jménu Trumpa. Exodus miliardářů a korporátů z klimatických dohod už začal

Americký prezident Donald Trump prakticky zakázal mluvit o klimatických změnách. Řada korporátních společností, bank, energetických gigantů a dalších se mu začala dvořit a v této politice ho následovat, nebo podlehla nátlaku jeho administrativy. Nehovoříme přitom jen o amerických firmách, upozornil server Earth.

Trump nařídil vymazat všechny zmínky o změně klimatu. Už je nenajdete na stránkách Bílého domu ani amerického ministerstva zemědělství. To smazalo všechny klíčové zdroje odkazující na výzkumy a informace o adaptačních nástrojích. Ze stránek ministerstva dopravy zmizela sekce „klima a udržitelnost“.

Miliardář a „ministr pro vládní efektivitu“ Elon Musk vede válku s federálními zaměstnanci a investicemi do zahraničí. Zakročil i proti grantům na podporu klimatu, enviromentální spravedlnosti, chytrého zemědělství a čistého zemědělství a dopravy. Vládní agentury ale nejsou jediné, kdo se odklání od klimatických cílů. Následovaly je desítky technologických, energetických a potravinářských společností – v USA i ve světě.

Začít můžeme Markem Zuckerbergem, šéfem společnosti Meta, jenž se začal klanět Trumpovi a uvolnil pravidla pro moderování obsahu, píše Earth. Tím padá kontrola ověřování faktů u příspěvků o klimatických změnách na sociálních sítích Facebook a Instagram, a naopak roste hrozba nekontrolovaného šíření nebezpečných dezinformací o změně klimatu, obávají se odborníci.

Od boje proti změně klimatu se odvrací i další miliardáři. Velkou ránou pro tohle úsilí je oznámení ukončení podpory fondu Science Based Targets initiative (SBTi) ze strany nadace Bezos Earth Found. Pozorujeme ukončení podpory jedné z nejvýznamnějších klimatických iniciativ jedním z nejdůležitějších podporovatelů úsilí o záchranu planety.

Banky, investoři, aerolinky i maloobchodníci

Šest předních amerických bank Goldman Sachs, Well Fargo, City Bank, Bank of America, Morgan Stanley a JPMorgan vystoupilo z klíčové průmyslové aliance pro klima Net-Zero Banking Alliance, v jejímž rámci měly omezit svou uhlíkovou stopu a usilovat o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Americké banky následovalo šest největších kanadských bank a britská HSBC. Analytici tvrdí, že jde o jasný signál, že klima není pro Wall Street prioritou.

Nejen banky, investiční společnosti vystupují z iniciativy Net-Zero Asset Managers (NZAM), mezinárodní skupiny managmentů cenných papírů, která se zavázala dosáhnout nulových emisí. Z iniciativy jako první vystoupila největší společnost pro správu investic BlackRock, následovaná firmami American Vanguard, Northern Trust a dalšími společnostmi podnikajícími ve správě aktiv.

Investice do zelené energetiky omezila řada energetických firem, jako je francouzská TotalEnergies nebo norský Equinor. Jiní, jako je britský Shell nebo americký ExxoMobil, naopak zvyšují investice do produkce fosilních paliv. Prohlášení o změně klimatu a klimatické politiky revidovaly i letecké společnosti a maloobchodní prodejci.

Trump hned po své inauguraci 20. ledna vyvázal Spojené státy z Pařížské dohody. Klimatičtí vědci upozorňují, že oteplení o více než 2 stupně Celsia už je nevyhnutelné.

Reklama

Doporučujeme

Schumacher už není upoután na lůžko, píše britský deník

Britský Daily Mail přišel s tvrzením, že Michael Schumacher už není jen trvale připoután na lůžko a může se s pomocí okolí pohybovat na vozíku. Rodina dlouhodobě drží jeho zdravotní stav pod pokličkou, takže jakákoli nová informace okamžitě vyvolá velký zájem i pochybnosti.

Izrael získal ostatky posledního rukojmího z Gazy

Izraelská armáda oznámila, že v Pásmu Gazy našla a získala ostatky posledního rukojmího, který tam zůstával. Jde o policistu Rana Gviliho, zabitého 7. října 2023, jehož tělo bylo od té doby drženo v Gaze. Návrat jeho ostatků má podle Izraele otevřít cestu k dalším krokům plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa pro poválečné uspořádání Pásma Gazy.

KOMENTÁŘ: Trump, cla a strach, který trvá. Proč zlato stojí tolik, kolik stojí?

Člověk by musel hodně pátrat v historii, aby našel etapu, ve které by se zlatu tak dařilo. Po bezprecedentních výkonech v minulém roce má drahý kov zjevně dost sil pro další růst. Katalyzátory tohoto růstu totiž nikam neodešly. Naopak jsou ještě silnější.

KOMENTÁŘ: Trump si dělá, co chce, a Putin to vidí. Útok na NATO je však nepravděpodobný

Zatímco válka na Ukrajině probíhá už čtyři roky, americký prezident Donald Trump nedokázal vyjednat slibovaný mír, a místo toho si dělá, co chce, bez ohledu na světový řád. Posílá tím jasný vzkaz Číně a Rusku. „Můžete si taky dělat, co chcete“. Evropští představitelé hovoří o existenční hrozbě pro Severoatlantickou alianci (NATO) a nebezpečí rozpadu světového řádu.

Zimní bouře v USA si vyžádala devět mrtvých, zrušeny byly tisíce letů

Devět mrtvých si vyžádala zimní bouře, která nyní sužuje značnou část Spojených států, informuje zpravodajský server NBC News. Zrušeno podle něj v neděli bylo ve Spojených státech přes 12.000 letů, dnes se očekává zrušení dalších více než 3500 leteckých spojení a zpoždění dalších 645. S výpadky elektřiny se stále potýká více než 820.000 odběratelů, z toho přes 250.000 v Tennessee, uvádí monitorovací server PowerOutage.us.

Indie sníží cla na automobily dovážené z EU

Vláda indického premiéra Naréndry Módího oznámila snížení cel na dovoz automobilů z Evropské unie (EU). Místo současných až 110 procent mají klesnout na 40 procent. Indický trh se tak otevírá zahraničnímu automobilovému průmyslu.

Zaseješ-li vítr, sklidíš bouři. Billboard v Teheránu varuje USA

Od neděle je v centru Teheránu k vidění obrovský billboard, varující Spojené státy před útokem na Írán. K jeho odhalení došlo poté, co americký prezident Donald Trump nařídil přesun „armády letadlových lodí" na Blízký východ pro případný úder na islámskou republiku.

Izrael souhlasí s omezeným otevřením přechodu Rafah mezi Gazou a Egyptem

Izraelská vláda souhlasí s omezeným otevřením hraničního přechodu Rafah mezi palestinským Pásmem Gazy a Egyptem, a to po dokončení vojenského pátrání po těle posledního izraelského rukojmího. Na síti X to v noci na dnešek oznámil úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Premiérova kancelář časový harmonogram nesdělila, podle informací listu The Times of Israel (ToI) by se přechod, uzavřený do roku 2024, mohl otevřít do konce tohoto týdne.

Agenti ICE zastřelili v Minneapolis dalšího protestujícího. Alex Pretti byl zdravotník, který miloval přírodu

Federální imigrační agenti ICE zastřelili při protestech v Minneapolis dalšího muže. Rodinou byl identifikován jako 37letý zdravotní bratr z jednotky intenzivní péče Alex Pretti. Podle blízkých šlo o klidného, společensky angažovaného muže a milovníka přírody, nikoli o násilníka, za jakého jej některé oficiální zdroje označily.

Rusko v noci útočilo na Záporoží a jeho okolí, Ukrajina na jihozápadě Ruska

Rusko v noci na dnešek podniklo několik útoků na ukrajinské město Záporoží a jeho okolí, informoval na telegramu šéf Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Moskva oznámila sestřelení několika desítek ukrajinských dronů na jihozápadě Ruska.

Japonsko se loučí s posledními pandami, dvojčata z Ueno Zoo se vrátí do Číny

V Tokiu se v neděli sešly tisíce lidí, aby se ještě jednou podívaly na poslední dvě pandy velké v Japonsku. Dvojčata Xiao Xiao a Lei Lei se mají v úterý vrátit do Číny, a jejich odjezd tak uzavře více než padesátiletou éru, kdy byly pandy součástí japonských zoologických zahrad.

Grónsko se stává klíčovým bodem globální klimatické vědy

Arktický ostrov na okraji Evropy přitahuje pozornost vědců i politiků. Grónsko hraje zásadní roli ve výzkumu klimatu, ledovců i oceánů. Zároveň čelí rostoucímu tlaku kvůli své strategické poloze a nerostnému bohatství.

Vlak ve Španělsku podle deníku vykolejil na staré kolejnici, ministr to odmítl

Srážka dvou vysokorychlostních vlaků, při které před týdnem zemřelo 45 lidí, se stala v úseku který neprošel kompletní renovací. Napsal to deník El Mundo. Podle něj se pod vlakem Iryo, který vykolejil, zlomil svar mezi novou a starou kolejnicí. To však odmítl ministr dopravy Óscar Puente, který od počátku tvrdí, že úsek tratě, kde se nehoda stala, nedávno prošel modernizací. Opozice ho vyzvala k demisi.

Pavel: Peníze vybrané na generátory dokazují solidaritu české společnosti

Prezident Petr Pavel považuje za mimořádný výsledek částku 100 milionů korun, které lidé v Česku za několik málo dnů vybrali ve sbírce SOS Kyjev na generátory pro Ukrajinu. Dokazuje to, že česká společnost je schopna projevit solidaritu v těžkých časech a zacílit podporu tam, kde je to nejvíc potřeba, uvedl dnes prezident na síti X. Dárcům za jejich pomoc poděkoval. Podporu českých občanů a nevládních organizací ocenil už v sobotu ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.

Indonéský ostrov Bali chystá přísnější regulaci turistiky

Indonéský ostrov Bali, který je populární turistickou destinací, chystá přísnější pravidla pro zahraniční návštěvníky. Ti tak možná v brzké době budou muset předkládat výpisy z bankovních účtů, zpáteční letenky a podrobné popisy svých cestovních plánů. Informuje o tom agentura DPA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama