menu

15.1 C
Czech
Neděle 6. července 2025

Izraelský úder na věznici Evín v Teheránu zabil 71 lidí

Izraelský vzdušný úder na věznici Evín v Teheránu zabil 71 lidí, uvedl dnes mluvčí íránské justice Asghar Džahangír, kterého citovala íránská justiční webová stránka Mízán. Izrael na nechvalně známou věznici Evín, kde jsou drženi političtí vězni, lidskoprávní aktivisté nebo cizinci, zaútočil v pondělí 23. června.

Trump bude v pátek mluvit se Zelenským o pozastavení zbrojních dodávek

Americký prezident Donald Trump bude v pátek telefonicky hovořit se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, informoval deník Financial Times (FT). Ukrajinský prezident později podle agentury Reuters uvedl, že doufá v hovor s šéfem Bílého domu v pátek nebo v nadcházejících dnech o dodávkách amerických zbraní Ukrajině, která se brání ruské agresi.

Reuters: Globální oteplování mění svět rychleji, než se dříve myslelo

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.

Po dalším rekordním roce globálních teplot roste tlak na politiky, aby zintenzivnili své úsilí v boji proti klimatickým změnám. To ovšem komplikuje nově zvolený americký prezident Donald Trump a nedostatečná snaha světa se dekarbonizovat a chránit ekosystémy. Podle nejnovějších studií, které shrnula agentura Reuters, se planeta otepluje rychleji, než se dříve předpokládalo.

Poslední celosvětový vědecký konsensus na tohle téma naposledy publikoval Mezivládní panele pro změnu klimatu (IPCC) v roce 2021, připomíná Reuters. Od té doby celá řada výzkumů z celého světa ukázala, že globální oteplování rychlostí překonalo vědecké predikce. Největších extrémů jsme se stali svědky v letech 2023 a 2024.

Pařížská dohoda nás zavazuje udržet globální oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia nad předindustriální úrovní. Zatímco její osud je nejistý, protože od ní pod vládou Trumpa Spojené státy odstoupí, lidstvo už tuto červenou čáru překročilo. Vědci to zjistili v listopadu při studii 2000 let starých plynů zachycených v ledovcích na Antarktidě.

Když se vědci podívali na delší časové rozpětí sahající před industriální období, zjistili, že oteplení v roce 2023 dosáhlo 1,49 stupně Celsia. Jiné novější výzkumy nicméně tvrdily, že loni dočasně překročily teploty hranici 1,5 stupně poprvé v historii.

Oteplování Atlantiku ohrožuje funkčnost životně důležité Atlantické meridionální cirkulace (AMOC) – proudového systému, jenž transportuje teplotu vodu a klíčové živiny z tropů do severního Atlantiku a po celá staletí pomáhá udržovat klima na evropském kontinentu mírné a stabilní.

Podle výzkumů AMOC od roku 1950 oslabil o 15 procent. Loňský rok vědci ve studii publikované v časopisu Science Advances varovali, že systém může být blíže kritickému bodu zhroucení, než se dříve předpokládalo.

Musíme jednat rychle

Zhroucení AMOC by mělo dopady po celém světě. Ohrozilo by dešťové srážky, na nichž závisí miliardy lidí v Africe, Indii a Latinské Americe. Zvedly by se mořské hladin u pobřeží Severní Ameriky a v Evropě by došlo k ochlazení a četnějším a vydatnějším bouřím.

Oteplování kromě toho způsobuje odumírání korálů – v roce 2024 proběhla čtvrtá masivní událost bělení.

Ohřívající se oceány poskytují více energie tropickým bouřím. Jsou silnější, vytrvalejší a nepředvídatelnější. Klimatology například v říjnu 2024 šokoval hurikán Milton, pouze během jediného dne se vyvinul z tropické bouře na druhý nejsilnější hurikán zaznamenaný v Mexickém zálivu. Udeřil na západní pobřeží Floridy, kde způsobil značné škody.

Oteplování také přispívá k silnějším srážkám a velkým záplavám, které jsme loni mohli pozorovat v různých částech světa, včetně Česka.

Vysoké teploty odpařují vodu z půdy, čímž se mění vzorce srážek. Jelikož se snižuje její vlhkost, vznikají podmínky ideální pro intenzivnější lesní požáry. Amazonie v roce 2024 zažila nejhorší sucho od roku 1950, které vedlo k rekordním požárům. Ty v některých případech cíleně zakládali žháři.

Studie publikovaná v časopisu Nature Climate Change zjistila, že 13 procent úmrtí způsobených toxickým kouřem z lesních požárů během posledního desetiletí lze přičíst klimatickým změnám.

Arktická tundra už uvolňuje více oxidu uhličitého (CO2), než kolik dokáže absorbovat. Podobný scénář hrozí i Amazonskému deštnému pralesu a podle některých vědců už dokonce tento bod zlomu nastal nebo se blíží.

Tání ledovců může rovněž zvyšovat riziko vulkanické aktivity. Ustupující ledovce na Islandu uvolňují tlak na zemskou kůru, což může vést až k destabilizaci magnetických rezervoárů a větší sopečné činnosti.

Svět je na cestě k oteplení o 3 stupně Celsia, varují vědci. Jsou nutné okamžité kroky, jako je odklon od fosilních paliv a investice do odolnější infrastruktury a ochrany lesů, korálových útesů a zranitelných ekosystémů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Evropská unie navrhla kontroverzní klimatický cíl do roku 2040

Evropská komise (EK) ve středu navrhla závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Do roku 2050 by měl blok dosáhnou uhlíkové neutrality. Řada členských států včetně Česka s ním ale nesouhlasí. Považují ho za příliš ambiciózní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.
Reklama

DOPORUČUJEME

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Evropská unie navrhla kontroverzní klimatický cíl do roku 2040

Evropská komise (EK) ve středu navrhla závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Do roku 2050 by měl blok dosáhnou uhlíkové neutrality. Řada členských států včetně Česka s ním ale nesouhlasí. Považují ho za příliš ambiciózní.

Teplá voda v oceánu posílila ničivou bouři na východu Austrálie

Austrálie znovu čelí extrémnímu počasí. Východní pobřeží zasáhla rychle sílící bouře, která přináší přívalové deště, silný vítr a hrozbu bleskových záplav. Vědci varují: hlavním motorem těchto událostí je klimatická změna a teplejší oceány.

Fosilie odhalily, jak lidé změnili karibské útesy

Karibské útesy už dávno nejsou tím, čím bývaly. Vědci se vrátili 7 000 let do minulosti, aby porovnali pradávné fosilie s dnešním stavem. A výsledek je jasný: člověk obrátil celý podmořský potravní řetězec naruby.

Vysoké teploty varují před zrychlenou klimatickou změnou

Evropa zažívá rekordní vlnu veder, která se neomezuje jen na lidské nepohodlí. Přehřátá města, vysychající krajina a tání ledovců ukazují, že nejde o ojedinělý výkyv, ale o další důkaz zrychlující se klimatické změny.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Bitcoin se drží pod tlakem. Klíčový odpor zůstává nepokořen

Cena bitcoinu se 5. července pohybovala v těsném rozmezí mezi 107 386 a 109 117 dolary. Po sérii poklesů přišlo mírné zotavení, ale objemy klesly a býci zatím nepřesvědčili. Bitcoin tak zůstává v zóně nejistoty pod rezistencí kolem 109 000 dolarů.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás