-1.8 C
Czech
Čtvrtek 5. února 2026
ZprávyVe Francii zadrželi dva známé filmaře kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání

Ve Francii zadrželi dva známé filmaře kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání

Přední francouzští filmaři Benoît Jacquot a Jacques Doillon byli vzati do policejní vazby kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání v minulosti. O zjištění francouzských novinářů informuje BBC, France24 a další média.

Herečka Judith Godrèche obvinila Benoîta Jacquota, že ji v dětství znásilnil, a Jacquese Doillona, že ji rovněž v dětství sexuálně obtěžoval. Oba muži se v pondělí ráno dostavili na Regionální ředitelství soudní policie (DRPJ) v Paříži, píše BBC.

Dvojice obvinění popřela a jejich právníci odsoudili jejich zadržení. Právnička Jacquese Doillona Marie Dose uvedla, že žádná právní kritéria nemohou ospravedlnit jeho zadržení k výslechu „36 let po údajném incidentu“. Podle francouzských zákonů může být osoba zadržena policií až na 48 hodin.

Začátkem tohoto roku podala 51letá Godrèche na 77letého Jacquota trestní oznámení. V něm ho obvinila ze znásilnění v roce 1986, kdy jí bylo 14 let. Tvrdila, že ji během vztahu, který trval až do 90. let, „nezdravě ovládal“. Obvinila také Jacquese Doillona ze sexuálního napadení při natáčení, když jako patnáctiletá hrála v jednom z jeho filmů. Mělo se podle ní jednat o „neplánovanou sexuální scénu“, píše France24. Oba byli tedy od února společně vyšetřováni.

Herečka zveřejnila na Instagramu fotografii, na níž je jako teenagerka vedle Benoîta Jacquota. K ní napsala: „Brečím… Z toho všeho… Nevím, jestli na to mám sílu, ale budu ji mít. Budu ji mít… Pro ni.

Zneužitých hereček se ozvalo víc

Trestní oznámení na oba muže podalo i několik dalších hereček. Jednačtyřicetiletá Isild Le Besco tvrdí, že ji Jacquot znásilnil v letech 1998 až 2007 během toxického vztahu. Údajně s ním chodila, když jí bylo 16 a jemu 52 let.

Jiná herečka, Julia Roy (34), která se objevila v několika jeho filmech, ho obvinila ze sexuálního napadení. I s ní měl udržovat vztah po dobu několika let, uvedl zdroj blízký případu. Le Besco také obvinila Doillona z toho, že jí dělal návrhy během pracovních schůzek, zatímco herečka Anna Mouglalis tvrdila, že ji režisér v roce 2011 násilím políbil.

Judith Godrèche započala svou kariéru ve dvou Jacquotových filmech, Žebráci (1987) a Rozčarovaní (1990). V roce 1989 hrála ve filmu Jacquese Doillona La Fille de 15 ans (Patnáctiletá dívka), který byl uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě. Doillon jej nejen režíroval, ale také v něm hrál hlavní roli. Dále natočila řadu dalších filmů, například Noc, Španělský byt nebo Muž se železnou maskou.

Jacquot se věnuje režii od sedmdesátých let. Jeho drama Sbohem, má královno zahajovalo v roce 2012 Mezinárodní filmový festival v Berlíně.

Reklama

Doporučujeme

Bejlek vyřadila Ostapenko a je ve čtvrtfinále v Abú Zabí

Sára Bejlek si na turnaji v Abú Zabí připsala největší výhru kariéry. Ve druhém kole porazila grandslamovou šampionku Jelenu Ostapenko 6:4 a 6:3 a poprvé postoupila do čtvrtfinále na akci kategorie WTA 500.

KOMENTÁŘ: Tuhle evropskou akcii chtěl každý. Kdysi hvězdný titul ztratil za den pětinu hodnoty

Dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk potkala na burze další kalamita. Během 24 hodin odepsala téměř pětinu své hodnoty. Stojí za tím vyjádření firmy, která odvážně předpověděla mimořádně slabý rok. Novo Nordisk přitom patřil mezi zjevení mezi evropskými akciemi a v portfoliu ho chtěl každý.

Banky a kryptofirmy se v USA nepohnuly v pravidlech pro stablecoiny

Jednání v Bílém domě, které mělo rozhýbat zablokovanou americkou legislativu pro kryptoměny, skončilo bez dohody. Proti sobě stojí velké banky a kryptofirmy hlavně kvůli tomu, jestli budou moci stablecoiny vyplácet úroky a jiné odměny.

Eli Lilly zvedá výhled na rok 2026 díky boomu léků na hubnutí

Eli Lilly vstoupila do roku 2026 v roli jedné z nejrychleji rostoucích farmaceutických firem světa. Tržby táhnou hlavně injekce Zepbound na obezitu a Mounjaro na cukrovku, jejichž prodeje dál prudce rostou, i když firma zároveň počítá s tlakem na ceny. Investoři na čísla zareagovali okamžitě a akcie v předobchodní fázi posílily.

V Abú Zabí začalo druhé kolo rozhovorů mezi Ukrajinou, Ruskem a USA

V Abú Zabí dnes začalo druhé kolo rozhovorů mezi ukrajinskými a ruskými činiteli, které zprostředkovávají Spojené státy s cílem ukončit válku, jíž rozpoutalo před takřka čtyřmi lety Rusko proti Ukrajině. O zahájení jednání informoval vedoucí ukrajinské delegace Rustem Umerov na platformě Telegram. "Proces jednání začal v třístranném formátu: Ukrajina, USA a Rusko. Dále bude práce v oddělených skupinách, poté je plánovaná společná synchronizace pozic," uvedl předseda ukrajinské bezpečnostní rady Umerov na sociální síti a dodal, že cílem je dosáhnout důstojného a trvalého míru.

Pinterest propouští stovky zaměstnanců, otřásá jím skandál

Americký gigant v oblasti sdílení obrázků Pinterest minulý týden oznámil propouštění v rámci restrukturalizace podnikání. Dvojici inženýrů navíc propustil okamžitě za porušení zásad soukromí ostatních zaměstnanců.

Rusko v noci útočilo na Ukrajinu 105 drony, dva lidé podle úřadů zahynuli

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 105 drony, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo. Při útoku v Dněpropetrovské oblasti dva lidé zahynuli a dva další byli zraněni, informovaly ráno tamní úřady. Děje se tak před zahájením druhého kola přímých třístranných rozhovorů zástupců Ukrajiny, USA a Ruska v Abú Zabí o možném ukončení války, kterou zahájila Moskva v únoru 2022 svou invazí do sousední země.

Íránské dělové čluny se pokusily zastavit americký tanker

K tankeru Stena Imperative, plujícímu pod americkou vlajkou, se v Hormuzském průlivu přiblížily íránské dělové čluny. Stalo se tak krátce poté, co americká stíhačka sestřelila íránský dron, který se v Arabském moři přiblížil k americké letadlové lodi Abraham Lincoln.

Teploty na Kubě klesly na nulu, je to historické minimum

Teploty na Kubě dnes ráno místního času klesly u Havany až na nula stupňů, což je byla nejchladnější teplota v historii měření v zemi. Oznámila to meteorologická služba Insmet. Za výrazný pokles teplot na Kubě může studená fronta, která dříve zasáhla Spojené státy.

Saif al-Islam Kaddáfí, syn bývalého libyjského vůdce, byl podle zdrojů z Libye zastřelen

Saif al-Islam Kaddáfí, nejznámější syn někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, je po smrti. Informace o jeho zabití potvrdily zdroje blízké rodině, jeho právník i libyjská média. Okolnosti jeho smrti zůstávají nejasné.

Pláže v Británii se mění pod vlivem lidské činnosti

Písek a štěrk na některých plážích ve Skotsku už dávno nejsou jen dílem přírody. Nový výzkum ukazuje, že výraznou část tvoří úlomky cihel, betonu, skla a další průmyslový odpad. Na jedné z pláží u Edinburghu jde dokonce téměř o polovinu hrubých usazenin.

Ruská ekonomika podle Putina loni vzrostla o jedno procento

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska v loňském roce vzrostl o jedno procento. Podle agentury AFP to dnes uvedl ruský prezident Vladimir Putin na zasedání vlády. Tempo růstu by tak výrazně zpomalilo ze 4,3 procenta v roce 2024.

Město Crans-Montana uvolnilo pro oběti požáru milion franků

Švýcarské město Crans-Montana vyčlenilo milion franků (přes 26 milionů korun) ve prospěch obětí požáru ze silvestrovské noci v místním baru Le Constellation. Drama si vyžádalo 41 mrtvých a 115 raněných, většinou Švýcarů, ale také mnoha Francouzů a Italů. Mezi hospitalizovanými s popáleninami byla i jedna Češka.

Americký letoun sestřelil íránský dron blížící se k letadlové lodi

Letoun amerického námořnictva podle regionálního velitelství CENTCOM sestřelil íránský dron, který se blížil k letadlové lodi Abraham Lincoln v Arabském moři. Americká armáda incident označila za agresivní, informovaly dnes agentury. Bílý dům sestřel dronu označil za oprávněnou reakci a zdůraznil, že zatím nezrušil jednání s Teheránem naplánovaná na tento týden.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama