-2.6 C
Czech
Úterý 6. ledna 2026
ZprávyVakcíny od Pfizeru a Moderny mohou způsobit záněty srdečního svalu, potvrdila Evropská...

Vakcíny od Pfizeru a Moderny mohou způsobit záněty srdečního svalu, potvrdila Evropská léková agentura

Hlavní evropský regulátor léčiv, Evropská léková agentura (EMA), potvrdil, že existuje spojitost mezi záněty srdečního svalu a vakcínami na principu mRNA, tedy těmi od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Tyto vedlejší účinky jsou ovšem velmi vzácné. Informuje o tom BBC.

Agentura také prohlásila, že v případě obou vakcín přínosy silně převažují nad rizikem. Doporučila ale lékařům i pacientům, aby si na příznaky zánětu srdce dali pozor. Nejčastějšími symptomy jsou bolest na hrudníku, pocit, že nemůžete dýchat a rychle bušící srdce. Všichni s těmito příznaky by měli jít okamžitě k lékaři.

Vakcíny mohou způsobovat srdeční problémy dvojího typu: zánět srdečního svalu, známý jako myokarditida, a perikarditidu, což je zánět osrdečníku.

Analýza Evropské lékové agentury ukázala, že ze 177 milionů podaných dávek vakcíny Pfizer/BioNTech utrpělo 145 lidí myokarditidu a 138 lidí perikarditidu. U 20 milionů podaných dávek Moderny se zjistilo 19 případů myokarditidy a stejně tak perikarditidy. Člověk musí mít tedy opravdu velkou smůlu, aby si tohoto „černého Petra“ zrovna vytáhl.

Riziko, že vás tyto vedlejší účinky postihnou, je velmi malé. Ale na tyto symptomy si musíte dát pozor, abyste mohli včas upozornit lékaře, zahájit léčbu a předejít tak komplikacím,“ uvedla EMA. Neléčené záněty srdce končí i smrtí.

Spojitost vakcín a zánětů srdce studuje rovněž Britská léková agentura (MHRA). „Přišli jsme na opakující se vzorek případů většinou u mladých lidí a u druhé dávky vakcíny,“ uvedla MHRA v prohlášení. Nejčastěji se podle ní tyto vedlejší účinky projeví zhruba čtrnáct dní po očkování. „Tyto případy jsou extrémně ojedinělé a průběh je většinou mírný. Postižení se většinou v krátké době uzdraví po standardní léčbě a klidu na lůžku,“ prohlásila MHRA.

Problém mladých lidí

Ačkoliv je riziko nízké, většinou postihuje mladé lidi, na něž momentálně cílí očkovací kampaň v celé Evropské unii, Českou republiku nevyjímaje. Obavy z možných vedlejších účinků se projevují ve veřejné debatě o očkování dětí, pro které covid-19 nepředstavuje vážné riziko.

Tyto vedlejší účinky se objevují pouze u vakcín na mRNA principu. Adenovektorové vakcíny, jako jsou látky od firem AstraZeneca či Johnson&Johnson, záněty srdce nezpůsobují. Mají zato jiné vedlejší účinky, například tvorbu krevních sraženin, které mohou být potenciálně smrtelné. I ty jsou ale velmi ojedinělé.

EMA nyní doporučila lidem, kteří trpí tzv. Clarksonovou chorobou neboli syndromem děravých kapilár, aby se neočkovali vakcínou Johnson&Johnson. Clarksonova choroba je velmi vzácná porucha, při níž kapiláry propouštějí krevní plazmu a další krevní komponenty do okolní tkáně a svalů. V těle se tak tvoří například náhlé otoky, a to například i v plicích. Neléčená nemoc vede často ke smrti pacienta, její příčina není známá.

Zánět srdce i osrdečníku se dostane na oficiální seznam vedlejších účinků vakcín v Evropské unii i ve Velké Británii. V USA už na takovém seznamu je.

Reklama

Doporučujeme

Papež Lev XIV. uzavřel svatý rok 2025

Zavřením Svaté brány v bazilice svatého Petra dnes papež Lev XIV. symbolicky ukončil svatý rok 2025. Do Říma během jubilea dorazily desítky milionů věřících a Vatikán už oznámil i termín dalšího mimořádného jubilea.

Nejnižší mzda v roce 2026 vzrostla na 22 400 korun

Od 1. ledna 2026 roste minimální mzda na 22 400 korun měsíčně, při plném úvazku 40 hodin týdně to odpovídá 134,40 koruny na hodinu. Změna platí pro celý rok 2026 a promítne se do výdělků lidí na nejnižších mzdách i do mzdových rozpočtů zaměstnavatelů.

Izrael bombardoval Libanon, podle prezidenta ohrožuje zasedání komise o příměří

Izrael provedl další vzdušné útoky na jižní Libanon. V noci na dnešek bombardoval třípatrovou budovu ve třetím největším pobřežním městě Sidon, poblíž nemocnice Ráí. Libanonský prezident Joseph Aún útok odsoudil jako úmyslnou snahu Izraele zabránit zasedání výboru pro monitorování příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh, které se má uskutečnit tuto středu. Napsal to libanonský deník L'Orient-Le Jour (OLJ).

Machado ocenila útok USA na Venezuelu jako velký krok pro lidstvo a svobodu

Šéfka venezuelské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír María Corina Machado v rozhovoru se stanicí Fox News uvítala intervenci Spojených států ve Venezuele jako velký krok pro lidstvo a svobodu. Do Venezuely se chce vrátit co nejdříve. Prohlásila, že ze své vlasti, která disponuje největšími ropnými zásobami na světě, hodlá učinit energetické centrum Ameriky. Speciální síly USA v sobotu zaútočily na Venezuelu a unesly jejího prezidenta Nicoláse Madura do USA, kde čelí obviněním z podílu na pašování drog do země.

Trump slíbil přístup k venezuelskému ropnému bohatství a investoři na to slyší

Akcie energetických gigantů rostou po únosu venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Investoři jsou optimističtí, americký prezident Donald Trump totiž uvedl, že USA budou jihoamerickou zemi dočasně řídit, a že uvolní obrovské zásoby její ropy.

U prezidentského paláce v Caracasu létaly drony a střílelo se

U prezidentského paláce v Caracasu se v pondělí večer objevily neidentifikované bezpilotní letouny a ozývala se střelba a výbuchy, když proti dronům zasáhly bezpečnostní složky. Napsala to dnes ráno agentura AFP a web Infobae s odvoláním na svědky. Incident se stal dva dny poté, co autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v sobotu unesly americké jednotky do Spojených států. Venezuelské úřady později uvedly, že policie pouze sáhla k varovným výstřelům proti dronům, které v oblasti letěly bez povolení.

Kolumbie je velmi nemocná. Trump pohrozil útokem

Americký prezident Donald Trump naznačil možný vojenský úder na Kolumbii poté, co nařídil únos venezuelského diktátora Nicoláse Madura. Kolumbijského prezidenta Gustava Petra obvinil ze zapojení do obchodu s kokainem. Petro pohrozil, že se v případě útoku sám chopí zbraně.

Úřady v Rusku a na Ukrajině hlásí mrtvé a raněné po vzájemných dronových útocích

Jeden člověk přišel o život a dva lidé utrpěli zranění při ukrajinském dronovém útoku v ruské Tverské oblasti, uvedl dnes úřad jejího gubernátora Vitalije Koroljova. Dva lidé zahynuli při náletech ukrajinských dronů v Belgorodské oblasti na západě Ruska, informoval tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Tři mrtvé a sedm raněných si vyžádaly ruské útoky v ukrajinských regionech, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady v Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti na východě a jihovýchodě země.

Maduro si pro boj s USA najal právníka Juliana Assange

Zadržený venezuelský prezident Nicolás Maduro stanul před soudem. V New Yorku ho bude hájit právník, který roky vedl obranu zakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Případ otevírá otázky imunity hlav států, legality zásahu amerických sil i hranic americké jurisdikce.

Rodríguez se oficiálně stala prozatímní prezidentkou Venezuely

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguez se dnes po složení přísahy oficiálně stala prozatímní prezidentkou země, napsaly agentury. Do funkce se dostala poté, co v sobotu americké speciální síly zajaly autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Nejvyšší soud již dříve nařídil, aby převzala funkci hlavy státu.

Maduro u soudu v New Yorku odmítl veškerá obvinění, slyšení bude 17. března

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se dnes před newyorským soudem označil za nevinného a odmítl veškerá obvinění z obchodování s drogami, informuje agentura AP. Termín dalšího slyšení dnes soudce Alvin Hellerstein stanovil na 17. března. Maduro spolu s manželkou Cillií Flores stanuli dnes poprvé před soudem na Manhattanu poté, co byli v sobotu v Caracasu zajati americkými speciálními silami a převezeni do USA. Při odchodu ze soudní síně se Maduro podle médií označil za válečného zajatce.

Identifikace obětí požáru v Crans-Montana skončila, těla se vracejí domů

Policie ve švýcarském kantonu Valais uvedla, že už identifikovala všech 116 lidí zraněných při požáru v baru Le Constellation v Crans-Montana. Oheň během silvestrovské party zabil 40 převážně mladých návštěvníků a první těla zahraničních obětí už míří domů.

Deset osob bylo shledáno vinnými z kyberšikany Brigitte Macron

Pařížský soud uznal vinnými deset lidí, kteří na internetu útočili na francouzskou první dámu Brigitte Macron a šířili o ní lživé příběhy. V centru kauzy stály výpady mířící na její pohlaví a sexualitu i jedovaté poznámky k věkovému rozdílu mezi ní a prezidentem Emmanuelem Macronem.

KOMENTÁŘ: Od Chevronu a Rheinmetallu po stříbro. Tyto investice probudilo zatčení Madura

Autoritářský vůdce Nicolás Maduro už místo Venezuely pobývá v newyorském Brooklynu, kam ho o víkendu transportovaly americké složky. Huronská akce rozvířila i finanční trhy. Dotkla se zejména komodit a akcií. Co přesně za růstem stojí?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama