Více
  10.8 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Si dorazil do Moskvy. Pod vaším pevným vedením se rozvoj Ruska výrazně zlepšil, pochválil Putina

  Čínský prezident Si Ťin-pching se v pondělí v Moskvě setkal se svým „drahým přítelem“ Vladimirem Putinem. Cílem jeho cesty je prohloubení hospodářských vztahů s Ruskem, které považuje za užitečnou protiváhu Západu, a zdůraznění role Pekingu jako možného zprostředkovatele jednání o situaci na Ukrajině.

  Zkušený stratég Hodgson. V 75 letech bude koučovat Crystal Palace

  Roy Hodgson se znovu vrací mezi elitu, oslovilo ho vedení Crystal Palace, aby tým udržel v Premier League. Je to zajímavá výměna. Právě u tohoto týmu Hodgson v červenci 2021 skončil a nahradil ho Patrick Vieira. Teď si role zase vyměnili poté, co Vieira prodloužil sérii bez výher ve všech soutěžích už na dvanáct zápasů.

  O víkendu proletí mezi Zemí a Měsícem zabiják planet

  Asteroid dostatečně velký k tomu, aby zničil město. Právě takový o víkendu proletí mezi Zemí a Měsícem. Astronomové uklidňují, že srážka nehrozí ani s jedním objektem. Tento návštěvník však bude díky vzácnému přiblížení dobře pozorovatelný dalekohledy.

  V Paříži soudí islamistu, co spolu s dalšími zabil 130 lidí. Prohlásil se za „vojáka Islámského státu“

  V Paříži začal soud se strůjci nejhoršího teroristického útoku od druhé světové války. V jejich čele stál Salah Abdeslam (31). Je jediným z útočníků, který přežil. Spolu s ním ale před soudem stanulo několik dalších lidí, kteří při útocích v listopadu 2015 zřejmě pomáhali. Informuje o tom CNN a další servery.

  „Bezprecedentní soudní maraton“, jak jej podle CNN nazval francouzský ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti, bude trvat celých devět měsíců a vystřídají se v něm tři stovky právníků. To vše za extrémně přísných bezpečnostních opatření. Hlavní soudce Jean-Louis Peries řekl, že se jedná o historický proces. Aby také ne.

  Před soudem stanulo dvacet mužů zodpovědných za sérii teroristických útoků, které se všechny odehrály 13. listopadu 2015 v Paříži. Militantní islamisté zaútočili v jeden den na několika místech. V hudebním klubu Bataclan, na sportovním stadionu a v šesti barech a restauracích. Při útocích zemřelo sto třicet lidí, včetně sedmi útočníků.

  Jediný přeživší Abdeslam, muslim francouzsko-marockého původu, se před soudem objevil v černém oblečení a s černou rouškou na obličeji. Když se ho soud zeptal na povolání, roušku si sundal a řekl „Se svou prací jsem skončil, abych se stal vojákem Islámského státu.“ Jeho komplicové jsou obžalováni z toho, že děsivou sérii útoků, při níž byly stovky lidí zraněny a která Francií i celou Evropou hluboce otřásla, pomáhali organizovat. Někteří také zřejmě sehnali útočníkům zbraně a auta. Všem hrozí doživotní tresty.

  Když se jej soudce zeptal na jméno, řekl: „Chci prohlásit, že není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho služebník.“ Další obžalovaní pouze uvedli svá jména a profese.

  K útokům se přihlásil Islámský stát, který je zdůvodnil zapojením Francie do boje s militantními skupinami v Iráku a Sýrii.

  Terorista křičel o zúčtování

  Abdeslam se v jednu chvíli z lavice rozkřičel, když si stěžoval na podmínky ve vězení. „Nejednáte s námi jako s lidskými bytostmi. Předtím jsem si nestěžoval, protože vím, že až zemřu, znovu se narodím. Ale s těmi, kteří mi teď čelí, nastane zúčtování,“ pronesl.

  Victor Edou, obhájce osmi přeživších z útoku v klubu Bataclan, řekl, že jeho klienti byli Abdeslamovým úvodem otřeseni. „Někteří moji klienti na tom nejsou dobře poté, co uslyšeli tyto výroky. Vzali je jako přímou výhrůžku,“ řekl. Jinými to neotřáslo. „Nebojím se. Tohle mě už nedokáže šokovat,“ řekl Thierry Mallet, jeden z těch, kteří byli v Bataclanu zraněni a přežili.

  Pozůstalí i přeživší před soudem řekli, že netrpělivě čekají na výpovědi obžalovaných. Doufají, že jim pomohou pochopit, co se onoho osudného večera před šesti lety vlastně stalo a proč.

  Phillipe Dupperon, jehož syn Thomas zemřel v Bataclanu, řekl BBC, že soudní proces očekává s netrpělivostí a úzkostí. „Pro všechny oběti to bude příležitost se s tím vypořádat. Budou to velmi bolestné chvíle, které se budou vracet,“ řekl.

  Měl se odpálit, ale utekl

  Sám Abdeslam zřejmě nemá žádné lidské životy přímo na svědomí. Sám se měl na místě útoku odpálit. Jeho sebevražedná vesta ale zřejmě selhala: zbavil se jí a z místa činu utekl ještě před masakrem. Vyšetřovatelé později uvedli, že vesta s výbušninou byla zřejmě nefunkční.

  Nejhledanějšího muže Francie zatkli čtyři měsíce poté v Belgii, při přestřelce s policisty. S vyšetřovateli nekomunikoval, při výsleších mlčel. „Jestli nic neřekne ani u soudu, ukáže se, že je ještě větší zbabělec, než jsme původně předpokládali,“ řekl v rozhovoru francouzský prezident Francois Hollande, který bude u soudu též vypovídat.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ