Reklama
13.8 C
Czech
Středa 11. března 2026
ShowbizV Národním divadle proběhlo emotivní rozloučení s legendou českého divadla Janou Hlaváčovou

V Národním divadle proběhlo emotivní rozloučení s legendou českého divadla Janou Hlaváčovou

Dnes se v Národním divadle rozloučily stovky diváků, prezident České republiky Petr Pavel, kolegové i studenti s legendou českého divadla, herečkou Janou Hlaváčovou. Hlaváčová zemřela 13. ledna ve věku 85 let.

Jana Hlaváčová byla podle ředitele Národního divadla Jana Buriana přirozeně mravním a krásným člověkem. „Její postavy byly dojemné, protože se podobně jako jejich tvůrkyně samy nad sebou nedojímaly. Spojovala je vřelost, ba vášnivost a samozřejmá autenticita. Nikdy nechtěla být vzorem, ale přesto se jím stala,“ uvedl Burian.

Hlaváčová vyučovala na DAMU od 80. let minulého století a její studenti na ni budou vzpomínat s láskou. Za ně všechny v Národním divadle promluvil jeden z nich, herec Ivan Trojan. Podle něj charakterizovala Janu Hlaváčovou hlavně slova zájem a důvěra.

V závěru vystoupil také její častý herecký partner Petr Kostka, který přednesl báseň Tíha hlíny od Jaroslava Seiferta, píše web Stars24.cz. Jako čestná stráž se u rakve vystřídali například Jiřina Bohdalová, Tomáš Töpfer, Svatopluk Skopal, Bára Hrzánová nebo Simona Postlerová.

Stovky diváků, kteří se s Janou Hlaváčovou přišli rozloučit, zdůrazňovali, že herečku nejvíce charakterizovalo slovo lidskost. „Uznávala jsem jí nejen jako úžasného člověka, ale jako vynikající herečku, která nás obohatila svým herectvím a vůbec svým lidským přístupem ke všemu,“ uvedl jeden z nich.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) připomněl, že s Janou Hlaváčovou rozhodně odešla jedna velká éra českého divadla. Na prknech Národního divadla vystupovala herečka čtvrt století, dalších dvacet strávila v angažmá v Divadle na Vinohradech.

Poslední rozloučení proběhlo v historické budově Národního divadla, kde se zesnulou herečku na poslední cestu doprovodila státní hymna a dlouhotrvající potlesk zaplněného divadla. Legendární herecký pár Luděk Munzar a Jana Hlaváčová je nyní zase spolu.

Jiří Lábus, který s Janou točil jeden z jejích posledních filmů, se s ní nepotkal na divadelních prknech, ale v rozhlase a před kamerou nesčetněkrát. Jeho vzpomínky na společnou práci s Janou Hlaváčovou jsou dalším důkazem jejího nezapomenutelného vlivu na českou kulturu.

Reklama

Doporučujeme

Ukrajina a Rusko se vzájemně napadly drony, úřady hlásí oběti a raněné

Dva lidé přišli o život při ruském útoku na Charkov na východě Ukrajiny, jeden člověk utrpěl zranění při ukrajinském úderu na Soči na jihu Ruska, uvádějí úřady obou zemí. Ukrajinské drony podle zpráv na sociálních sítích zasáhly chemičku KujbyševAzot ve městě Togliatti, které leží asi 800 kilometrů na východ od Moskvy.

U letiště v Dubaji dopadly dva drony, čtyři lidé utrpěli zranění

Ve středu ráno v blízkosti mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) dopadly dva drony. Incident si vyžádal čtyři zraněné. Útoky na infrastrukturu v Perském zálivu tak pokračují i dvanáctý den od zahájení izraelsko-amerického úderu na Írán, konflikt přitom narušuje leteckou dopravu v regionu i mimo něj.

Kvůli bombě z války se muselo v Drážďanech evakuovat nejméně 18.000 lidí

Nejméně 18.000 lidí dnes muselo opustit centrum Drážďan kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Policisté nyní kontrolují evakuační zónu, aby zajistili, že se v ní nikdo nenachází. Teprve poté budou moci pyrotechnici začít s likvidací pumy o váze 250 kilogramů. Kvůli vadné roznětce to bude trvat déle, než je zvykem, informoval web Säschische Zeitung. Podle policie je dnešní akce dosud největší evakuací v saské metropoli kvůli nálezu válečné bomby.

Írán exportuje do Číny přes Hormuzský průliv miliony barelů ropy denně

Írán stále exportuje přes Hormuzský průliv obrovské objemy ropy do Číny, přestože v něm zuří válka a sám ho zablokoval. Množství ropy dopravované do komunistické země je sice menší než před vypuknutím konfliktu, Peking je však na případné výpadky v dodávkách dobře připraven.

Íránský nejvyšší vůdce utrpěl zranění, jeho život ale údajně není ohrožen

Nový íránský nejvyšší duchovní Modžtaba Chameneí je navzdory zraněním v pořádku a v bezpečí, uvedl dnes podle agentury AFP syn íránského prezidenta Júsef Pezeškján. Deník The New York Times (NYT) dnes s odkazem na íránské a izraelské zdroje napsal, že Modžtaba Chameneí v první den americko-izraelských úderů na Írán 28. února utrpěl zranění nohou.

Írán už začal v Hormuzském průlivu pokládat miny, naznačují američtí zpravodajci

Zničili jsme íránské lodě určené k pokládání min v Hormuzském průlivu, informoval na své sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Írán skutečně začal v této klíčové dopravní trase pro export ropy klást miny.

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama