Reklama

V Indonésii dělali testy na covid z nosu tyčinkami už jednou použitými. Policie zatkla několik lidí

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Několik zaměstnanců státem vlastněné farmaceutické společnosti Kimia Farma v Indonésii bylo zatčeno za to, že údajně omývali použité nosní tyčinky na stěry na koronavirus a znovu je použili. Informuje o tom BBC.

Takto recyklovanými tyčinkami odebrali stěr z nosu zhruba 9000 lidem na letišti Kualanamu ve městě Medan, uvedla policie. Cestující nyní mohou společnost zažalovat. Předpokládá se, že použitými tyčinkami se na letišti testovalo už od prosince loňského roku.

V Indonésii musí mít každý pasažér negativní test na koronavirus, pokud chce odletět, a letiště Kualanamu kvůli tomu zřídilo jedno testovací místo pro všechny. Používali k tomu antigenní rychlotesty dodávané státní firmou Kimia Farma.

Celý případ začal tím, že si pasažéři stěžovali na nebývalé množství falešně pozitivních antigenních testů. Pokud antigenní test vyjde pozitivní, musí jej následně potvrdit PCR test. Chybových výsledků bylo ale tolik, že se o testovací místo na letišti začala zajímat policie. Zaslala na místo jednoho z detektivů v přestrojení za pasažéra. Když byl otestován s pozitivním výsledkem, na místo vtrhli policisté a objevili tam recyklované použité testovací soupravy.

Chtěl si postavit dům

Policie následně zatkla pět zaměstnanců společnosti Kimia Farma, včetně ředitele pobočky ve městě Medan. Byli obviněni z toho, že umývali použité nosní tyčinky, znovu je zabalili a prodali. Úřady mají k dispozici výpovědi třiadvaceti svědků, z nichž vyplývá, že podvod vynesl zúčastněným zhruba 1,8 miliard indonéských rupií (přibližně 2,7 milionů korun), z nichž si jeden z podezřelých chtěl postavit luxusní dům.

Kimia Farma, která má ústředí v Jakartě, propustila všechen personál, který s tím mohl mít co do činění, a slíbila zpřísnění vnitřních kontrol.

Žalovat státní firmu chtějí například dva právníci, kteří přes letiště Kualanamu nedávno cestovali. V kolektivní žalobě chtějí pro každého pasažéra vysoudit miliardu indonéských rupií (zhruba milion a půl českých korun).

Indonésie je jedna ze zemí nejvíce zasažených koronavirem v Asii, od začátku pandemie zaznamenala přibližně 1,7 milionu nakažených a 49 tisíc mrtvých.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Dvojnásobná vražda vyhnala Španěly do ulic
Ve Španělsku lidé demonstrují proti násilí páchanému na dětech. Lidé vyšli do ulic kvůli hrůznému činu: otec zřejmě zavraždil své dvě malé dcery (6 let, 1 rok), aby se pomstil matce. Tělo starší dcery se už našlo, po mladší se stále pátrá.
Rudé náměstí po protestu Pavla Kriseviče
Ruský soud v neděli nařídil, aby byl opoziční aktivista Pavel Krisevič poslán na dva měsíce do vazby pro podezření z výtržnictví. Krisevič byl zatčen na Rudém náměstí, kde předstíral protestní sebevraždu.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama