Archeologové v Číně objevili na více než dva tisíce let starém císařském pohřebišti kompletní kostru pandy velké. Je to vůbec první objev celé zvířecí kostry na starověkém pohřebišti. Našli zde i ostatky dalších zvířat. Informují o tom Business Insider a South China Morning Post.
Tým archeoložky Hu Songmei učinil tento nález na více než dva tisíce let starém císařském pohřebišti nedaleko města Si-an v provincii Šen-si. Objevil tam kompletní kostru pohřbené pandy velké, upozornil web Business Insider.
Jedná se o vůbec první celou kostru nalezenou na starověkém pohřebišti, řekla Hu redakci deníku South China Morning Post. Zvíře pohřbili čelem k hrobce císaře Wen-ti, pátého vládce dynastie Chan vládnoucí do roku 157 před naším letopočtem.
#Archaeologists say they’ve found the full skeleton of a giant #panda in a #Chinese emperor’s 2000-year-old tombhttps://t.co/UuxwFTvgXI pic.twitter.com/YoeScJOdhL
— Business Insider India🇮🇳 (@BiIndia) August 9, 2023
Jak Business Insider připomíná, Si-an kdysi sloužilo jako hlavní město Číny pod různými jmény v několika významných obdobích. Zvířecí ostatky našli vědci už před dvěma lety, až nyní je však tým Hu podrobil DNA testování.
Objevili zde také pozůstatky tygra, tapíra, bizona a dalších zvířat v celkem dvaceti jámách. Zvláště objev tapíra označil tým za vzácný, protože tohle zvíře v Číně dávno vyhynulo. Panda patřila podle vědců k poddruhu Ailuropoda melanoleuca qinlingensis.
Chlupatý dar pro císaře?
Objeven byl už v šedesátých letech, jako poddruh pandy ho vědci definovali až v roce 2005. Od jiných pand velkých se liší kulatější a menší lebkou a hnědou srstí. Tohle zvíře dorůstalo celkově menších rozměrů než typická panda velká.
Objevení pandy na tomto nalezišti může podle Hu naznačovat, že v této oblasti panovalo o několik stupňů teplejší klima než dnes, což umožnilo růst bambusu. Je však možné, že někdo poslal zvíře z jihu císaři jako dar.
V roce 1975 našli archeologové v hrobce matky císaře Wen-ti, císařovny vdovy Po, lebku pandy. Zbytek těla však chyběl. Hu věří, že nález pandy a tapíra na pohřebišti naznačuje, že tato zvířata žila již ve starověké Číně.
Zatímco tapír v Číně nežije a ve světě platí za ohrožený druh, panda velká je evidována jako druh zranitelný. Od druhé poloviny 20. století je symbolem Číny a ochrany přírody v novém tisíciletí.