Protext ČTKV České republice se každé 10. dítě narodí předčasně. Pomoci může i...

V České republice se každé 10. dítě narodí předčasně. Pomoci může i včasná prevence

Praha 16. března 2023 (PROTEXT) – Článek je součástí podcastu ŽIVOTOZPRÁVY od Pilulka.cz, ve kterém se věnujeme zdraví a zdravému životnímu stylu. Celý podcast si můžete poslechnout ZDE.

V Česku se v posledních letech každoročně narodí zhruba 8 až 10 procent dětí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. V absolutním čísle jde o cca 8 500 novorozenců (na světě pak o 15 milionů dětí) ročně.

„Pro maminky i tatínky jde o obrovský prvotní šok, trauma, obavy či pocit bezmoci a viny, často až fatální strach, co bude dál”, říká Lucie Žáčková, výkonná ředitelka neziskové organizace Nedoklubko.

Sama podobnou situaci zažila v roce 2010, kdy se její prvorozená dcera narodila předčasně už ve 25. týdnu těhotenství (hranice životaschopnosti je 24. týden).

„Dnes mám 13letou zdravou a krásnou slečnu, na níž to nikdo nepozná,“ líčí s hrdostí Lucie Žáčková. V nemocnici po předčasném porodu s dcerou strávila 77 dnů.

„Dodnes předávám dál, jak je důležitý kontakt s miminkem hned po narození. A také síla, kterou dětem dodáváte tím, že s nimi v nemocnici jste. Následující péče vyžaduje spoustu úsilí a je třeba nepodléhat zmaru, když se zrovna nedaří. Nejkrásnější pocit je, když to dítě vybojuje a vy s ním,“ shrnuje.

Je to právě nezisková organizace Nedoklubko, která pomáhá rodinám nedonošených dětí tyto životní výzvy zvládat. Mezi její činnosti patří i výzkum příčin předčasného porodu a osvěta celé této problematiky. Na téma prevence spolupracuje i s panem doc. MUDr. Michalem Kouckým, Ph.D. z kliniky U Apolináře.

„Některé komplikace lze zachytit během prvotrimestrálního screeningu, kdy se dá predikovat například riziko preeklampsie (poznámka redakce: Preeklampsie vzniká nesprávným vývojem placenty. Kvůli tomu pak v těle matky dochází k rozvoji změn, které se ale zpočátku nijak klinicky neprojevují. Tato nemoc se týká přibližně 5 % těhotenství). Včasné odhalení tohoto onemocnění může pomoci k donošení miminka v termínu. Jedná se však o screening, který není součástí běžných těhotenských vyšetření, ale nastávající maminka si o něj může zažádat.” dodává Lucie Žáčková.

V loňském roce získalo Nedoklubko cenu veřejnosti Neziskovka roku 2022, což je obrovské ocenění pro dnes již velký a profesně zdatný tým lidí.

Jedná se především o maminky předčasně narozených dětí, které takto vrací vděk za předchozí pomoc. Zhruba 30 koordinátorek po celém Česku pomáhá nejen rodinám, ale i zdravotníkům a všem perinatologickým centrům v ČR. Těch je celkem 12, většinou v jednotlivých krajích, z toho 3 jsou v Praze. Dále Nedoklubko pomáhá i ve všech 15 intermediárních centrech, kde pečují o miminka narozená od cca 31. týdne těhotenství.

Pomoci aktivitám této neziskové organizace lze také finančně. Pilulka například nabízí vouchery, které si můžete přihodit do své objednávky na www.pilulka.cz a sama společnost tuto neziskovku také finančně podporuje. Všechny peníze putují na konto organizace. Podpořit ji ale můžete i prostřednictvím aktivit. Například 7. května 2023 můžete být součástí BĚHU A PROCHÁZKY PRO MIMINKA DO DLANĚ ČR 2023 (odkaz pro registraci: www.miminkadodlane.cz).

O Nedoklubku – nezisková organizace Nedoklubko podporuje rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v České republice. Poskytuje okamžitou a ucelenou informační podporu a zvyšuje povědomí o problematice předčasného porodu v ČR. Předává rady, informace, příběhy a zkušenosti. Probouzí víru a naději. Pomáhá matkám i celým rodinám předčasně narozených dětí zvládat tyto krizové životní situace (více info na webu: nedoklubko.cz).

O Pilulce – Pilulka je největší online lékárna v České republice a na Slovensku. Společnost založili bratři Kasové se záměrem významně se podílet na digitalizaci a modernizaci evropského lékárenství 21. století.

Zákazníci na Pilulka.cz najdou vše pro zdravý životní styl. Od léků a doplňků stravy přes produkty pro rodiče a miminka až po elektroniku. Jednou z velkých výhod online lékárny je doručení v ten samý den přes vlastní kurýrní službu Pilulka Expres nebo do výdejních Pilulka Boxů. Díky pestrému sortimentu a mobilní aplikaci Pilulka je nákup jednoduše pohodlný.

Kontakty pro média:

Daria Zverevska, Pilulka

daria.zverevska@pilulka.group

https://www.pilulka.cz/pro-media

Doporučujeme

Paradox klimatických změn: USA čelí intenzivnímu suchu, lesním požárům i záplavám současně

Zatímco americký prezident Donald Trump označuje klimatické změny za největší podvod v historii, Spojené státy zasáhlo na jedné straně sucho a lesní požáry, na druhé straně prudké záplavy. Tyto zdánlivě nesouvisející události posilují klimatické změny. Do USA se navíc dostává kouř z lesních požárů v Kanadě.

Ve světových vodách ubývá kyslík

Množství kyslíku ve světových oceánech, jezerech, řekách i pobřežních vodách postupně klesá. Tento proces ohrožuje vodní organismy, narušuje fungování ekosystémů a může oslabit přirozené mechanismy, které pomáhají regulovat klima na Zemi.

Ukrajina hlásí zasažení 13 ruských plavidel za 48 hodin

Ukrajina za posledních 48 hodin zasáhla v Černém a Azovském moři 13 ruských plavidel. Dnes to na síti Telegram oznámil velitel ukrajinských dronových jednotek Robert Brovdi, známý pod přezdívkou Maďar. Ruské ministerstvo obrany mezitím ohlásilo, že ruské síly v noci zaútočily v ukrajinské Oděské oblasti na přístavy, zasáhly dvě lodě a také nádrže s palivem a mazivem.

Francie jako první v Evropě zakázala sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament v úterý schválil zákaz užívání sociálních sítí u dětí mladších 15 let. Jedná se o první takový zákaz v Evropě. Vlastní pravidla pro věkové omezení však připravuje zhruba desítka dalších evropských zemí. Česká vláda například podpořila zákaz mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení ve školách. Některé země Evropské unie (EU) požadují celounijní postup.

Írán v odvetě zaútočil na americká zařízení v Kuvajtu, Bahrajnu a Jordánsku

Americké velitelství CENTCOM oznámilo v noci na dnešek novou vlnu úderů na Írán, a to jedenáctou noc po sobě. Íránská média informují o explozích na několika místech v zemi. Nad Teheránem zasahovala protivzdušná obrana. Americká armáda tvrdí, že cílem je snížit íránskou schopnost napadat obchodní lodě v Hormuzském průlivu. Íránská armáda k ránu odpověděla odvetnými dronovými útoky na americká vojenská zařízení v Kuvajtu, Jordánsku a Bahrajnu, informovala íránská tisková agentura IRNA.

Galaxy dá pět milionů dolarů na ochranu bitcoinu před kvantovými počítači

Kvantové počítače zatím zabezpečení bitcoinu prolomit nedokážou, jejich vývoj ale postupuje rychle. Společnost Galaxy proto vyčlenila až pět milionů dolarů na projekty, které mají nejznámější kryptoměnu připravit na budoucí technologickou hrozbu.

Otřesy v Ukrajinské armádě: Zelenskyj odvolal Syrského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer oznámil změnu na postu vrchního velitele ukrajinské armády. Dosavadního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandra Syrského nahradí Mychajlo Drapatyj. Jedná se o reakci na rozsáhlé protesty proti odvolání ministra obrany Mychajla Fedorova. Ten se dostal do konfliktu se Syrským.

Moldavský parlament zvolil investora Vasileho Tofana premiérem. Má urychlit proces přistoupení k EU

Moldavský parlament schválil novou vládu premiéra Vasileho Tofana. Politický nováček chce oživit ekonomiku, omezit rozpočtový schodek a urychlit vstup země do Evropské unie. Kabinet čeká náročný úkol v době, kdy Moldavsko čelí slabému růstu i dopadům války na sousední Ukrajině.

Britská exministryně Widdecombe byla zavražděna 21 údery kladivem, řekl u soudu prokurátor

Britská justice vyšetřuje vraždu bývalé političky Ann Widdecombe, která byla podle obžaloby ve svém domě v anglickém Devonu usmrcena opakovanými údery kladivem. Z útoku, jenž se odehrál 8. července, existuje záznam z bezpečnostních kamer. Policie prověřuje i možnost, že čin měl politický či teroristický motiv.

Zpomalení úbytku arktického ledu skončilo

Arktický mořský led po krátkém období relativního klidu znovu rychle ubývá. Nová studie ukazuje, že domnělé zpomalení tání bylo jen dočasné. Mezi lety 2024 a 2025 navíc vědci zaznamenali největší meziroční zimní pokles rozsahu mořského ledu od začátku satelitních měření.

Podvodné gangy připravily oběti v Asii a Tichomoří o nejméně 88 miliard dolarů

Obyvatelé Asie a Tichomoří přišli během loňského roku kvůli podvodům o desítky miliard dolarů. Zločinecké skupiny rozšiřují své působení do dalších částí světa, využívají umělou inteligenci a jejich organizace stále více připomíná fungování velkých firem.

Kevin Hart omylem skončí na divoké rozlučce se svobodou. Nová komedie míří na Netflix

Kevin Hart se v nové komedii 72 Hours pokusí zachránit skomírající kariéru výletem s partou o generaci mladších mužů. Na jejich rozlučku se svobodou se přitom dostane úplnou náhodou. Film plný večírků, problémů s policií a generačních střetů dorazí na Netflix 24. července.

Libanonská armáda se po stažení Izraele rozmísťuje v „pilotní zóně“

Libanonská armáda začala přebírat kontrolu nad částí jihu země, odkud se stáhly izraelské jednotky. Jde o první zkoušku dohody zprostředkované Spojenými státy, která počítá s postupným odchodem Izraele a odzbrojením Hizballáhu v několika vybraných oblastech.

V Bologni protestovaly stovky lidí po úmrtí muže při policejním zásahu

Italská policie se v pondělí večer v severoitalském městě Bologna střetla s demonstranty protestujícími po smrti muže, který zemřel, když se ho strážníci pokoušeli zadržet. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Záběry z nedělního incidentu, které natočil jeden z obyvatel a které se hojně šířily na internetu, vyvolaly protesty stovek lidí. Podle policie utrpělo při pondělních střetech zranění 64 strážníků.

Trump uvalil na Kanadu cla ve výši 50 procent. Obhajuje je diskriminací USA

Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cel ve výši 50 procent na některé zboží dovážené z Kanady.Bílý dům tento krok zdůvodňuje znevýhodňováním amerických aut, mléčných výrobků a alkoholu ze strany Ottawy. Premiér Mark Carney oznámil zintenzivnění obchodních rozhovorů. Zaznívají však hlasy vyzývající k odvetě. Kanada byla loni jednou z mála zemí, která na Trumpova cla reagovala.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama