Válka na UkrajiněV bojích na Ukrajině zahynulo již 1000 Severokorejců, tvrdí západní představitelé

V bojích na Ukrajině zahynulo již 1000 Severokorejců, tvrdí západní představitelé

Západní představitelé sdělili BBC, že severokorejští vojáci již utrpěli téměř 40procentní ztráty v bojích v ruském západním Kursku. A to za pouhé tři měsíce. Informoval o tom také deník The Moscow Times a další.

Představitelé, kteří s BBC hovořili pod podmínkou anonymity, uvedli, že z odhadovaných 11 000 vojáků vyslaných ze Severní Koreje jich 4 000 bylo z bojů vyřazeno, což představuje 36 procent nasazených sil. Číslo zahrnuje vojáky zabité, zraněné, nezvěstné i zajaté. Ze 4 000 se podle úřadů odhaduje, že kolem 1 000 bylo do poloviny ledna zabito.

Tyto ztráty, pokud se potvrdí, jsou pro Severokorejce neudržitelné. Není jasné, kde se zranění léčí, ani kdy a v jakém rozsahu budou nahrazeni. Moskva ani Pchjongjang oficiálně nepřiznaly nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině, připomíná The Moscow Times.

Čísla však ukazují na mimořádně vysoké náklady, které vznikají spojenci prezidenta Vladimira Putina, který se mu snaží pomoci vytlačit ukrajinské síly z Ruska před případnými jednáními o příměří.

Potrava pro děla

Zdá se, že severokorejské posily, údajně z „elitní“ jednotky zvané Storm Corps, byly vrženy do boje s poměrně malým výcvikem nebo ochranou.

„Jsou to sotva vycvičené jednotky vedené ruskými důstojníky, kterým nerozumí,“ říká bývalý velitel tanku britské armády plukovník Hamish de Bretton-Gordon.

„Upřímně řečeno, nemají šanci. Jsou hozeni do mlýnku na maso s malou šancí na přežití. Je to potrava pro děla a ruští důstojníci se o ně starají ještě méně než o své vlastní muže.“

Zprávy připisované jihokorejským tajným službám tvrdí, že Severokorejci nejsou připraveni na realitu moderního válčení a zdají se být obzvláště zranitelní vůči ukrajinským dronům First-Person-View (FPV).

Sázejí na vysoký počet

I přes tyto zprávy nejvyšší ukrajinský vojenský velitel generál Oleksandr Syrskyj začátkem tohoto týdne varoval, že severokorejští vojáci představují pro ukrajinské bojovníky na frontě značný problém.

„Je jich mnoho. Dalších 11 000 až 12 000 vysoce motivovaných a dobře připravených vojáků, kteří provádějí útočné akce. Operují na základě sovětské taktiky. Jednají v četách, rotách. Spoléhají na svůj počet,“ řekl generál ukrajinskému zpravodajskému pořadu TSN Tyžden.

Zároveň ve středu list The New York Times s odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele obrany USA uvedly, že Rusko očekává, že Severní Korea pošle další posily „během příštích dvou měsíců“.

Doporučujeme

Sestra zesnulého senátora Grahama se bude ucházet o jeho křeslo v Kongresu USA

Darline Graham, mladší sestra vlivného zesnulého republikánského senátora Lindseyho Grahama, se bude ve volbách do amerického Kongresu ucházet o jeho křeslo v Jižní Karolíně. Oznámila to v pondělním rozhovoru s moderátorem stanice Fox News Seanem Hannitym. Americký prezident Donald Trump předtím Graham ke kandidatuře vyzval a vyjádřil jí podporu. Graham dosud nepůsobila v žádné veřejné politické funkci.

Pentagon zamlčel desítky zraněných vojáků po íránských úderech. Údaje zveřejňuje pozdě

Americké ministerstvo obrany nezveřejňuje informace o desítkách zraněných vojáků po íránských úderech na cíle v Jordánsku. Údaje o obětech ministerstvo zveřejňuje na svých stránkách, ale se značným zpožděním, uvedla stanice CNN. Spojené státy zahájily nové kolo úderů na Írán. Teherán se nechal slyšet, že neprobíhají přímá jednání, obě strany si však vyměňují zprávy prostřednictvím zprostředkovatelů.

Ukrajina hlásí ruské útoky na plynárenská zařízení, v Rusku hoří elektrárna

Rusko třetím dnem v řadě útočí na plynárenská zařízení v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Dnes to podle agentury Reuters oznámila ukrajinská plynárenská firma Naftohaz. V Charkovské oblasti udeřily ruské síly kazetovou municí na obytné domy, jeden člověk podle serveru Ukrajinska pravda zahynul a osm dalších utrpělo zranění. Naopak telegramový portál Astra informoval, že v Lipecku jihovýchodně od Moskvy v noci na dnešek vypukl požár v elektrárně a že se tak stalo po vyhlášení poplachu před ukrajinskými vzdušnými údery.

Babiš chce nižší sazby, Pavel euro. Michl odmítl obě představy

Guvernér České národní banky Aleš Michl se vymezil proti ekonomickým představám premiéra Andreje Babiše i prezidenta Petra Pavla. Rychlé snížení úrokových sazeb by podle něj mohlo ohrozit cenovou stabilitu, česká ekonomika ale zatím není připravena ani na přijetí eura.

USA oznámily konec noční vlny úderů na Írán

Spojené státy dokončily pět hodin trvající noční vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránské revoluční gardy uvedly, že v reakci provedly údery na americké vojenské cíle v Kuvajtu a Bahrajnu, píše agentura Reuters. USA útočily již desátou noc v řadě.

Francie chce zakázat sociální sítě dětem do 15 let

Francie je o krok blíž k zákazu sociálních sítí pro děti mladší 15 let. Poslanci a senátoři se shodli na kompromisní podobě zákona, který by mohl začít platit už od začátku nového školního roku. Opatření podporuje prezident Emmanuel Macron a podobnou cestou se už vydala například Austrálie.

Nelegální těžba zlata ničí domorodé území v brazilské Amazonii

Brazilské úřady pokračují v rozsáhlém tažení proti nelegální těžbě zlata na domorodém území Sararé. Těžba za sebou zanechala zničenou krajinu, znečištěné řeky i rostoucí násilí. Vedle ekologických škod přináší také vážné zdravotní následky včetně prudkého šíření malárie.

Spoluzakladatel kartelu Sinaloa dostal doživotí. Za násilí se omluvil

Americký soud poslal na doživotí Ismaela „El Maya“ Zambadu, spoluzakladatele mexického kartelu Sinaloa. Jeden z nejmocnějších obchodníků s drogami před vynesením rozsudku přijal odpovědnost za své činy a vyzval mladé lidi, aby se nevydávali stejnou cestou.

Bitmine hromadí ethery, k pětiprocentnímu cíli jí zbývá poslední krok

Společnost Bitmine se přiblížila ke svému cíli vlastnit pět procent všech etherů v oběhu. Během posledního týdne však nakoupila podstatně méně kryptoměny než dříve a část peněz využila k odkupu vlastních akcií.

Jemenští povstalci z řad Húsíů oznámili námořní blokádu Saúdské Arábie

Jemenští povstalci z řad Húsíů dnes oznámili námořní blokádu Saúdské Arábie. Uvedly to tiskové agentury s odkazem na prohlášení povstalců. Napětí by mohlo vzrůst v Rudém moři a Adenském zálivu, kde v minulosti Húsíové útočili na nákladní lodě.

KOMENTÁŘ: FIFA předvedla světu, jak se vydělávají peníze. Šampionát jí přinesl devět miliard dolarů

Španělským triumfem skončil v neděli fotbalový šampionát pořádaný primárně USA, organizace FIFA teď může začít sčítat výdělky. Zatímco velké akce jsou často finančním fiaskem, zejména pro pořadatele, FIFA na akci utržila asi devět miliard dolarů (190 miliard korun). Jak to dokázala?

Čínská pobřežní stráž dle Manily zranila u sporného atolu filipínského námořníka

Filipínská armáda obvinila čínskou pobřežní stráž z toho, že dnes ve sporné oblasti Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři zranila jednoho z filipínských námořníků. Čína naopak uvedla, že filipínští námořníci ignorovali varování a narazili do jejího člunu. Napsaly to agentury AFP a Reuters. Čínské velvyslanectví v Manile na žádost agentur o komentář zatím nereagovalo.

Vyjednavači předložili Íránu návrh na desetidenní příměří

Vyjednávací strany předložily dnes Teheránu návrh na zmírnění napětí ve válce mezi Spojenými státy a Íránem. Součástí nového plánu je desetidenní příměří, které by mělo vést k nalezení dlouhodobého klidu zbraní, a oživit tak prozatímní dohodu uzavřenou minulý měsíc, uvedl podle agentury Reuters vysoce postavený íránský představitel.

Ceny ropy se opět přibližují k psychologické hranici. Válka mezi USA a Íránem děsí trhy

Ceny ropy na světových trzích na začátku týdne výrazně vzrostly. Investoři reagují na další eskalaci války mezi Spojenými státy a Íránem, která znovu vyvolala obavy o bezpečnost přepravy ropy přes Hormuzský průliv. Právě touto strategickou námořní trasou proudí významná část světových dodávek ropy a jakékoli omezení provozu může rychle ovlivnit globální ceny energií. Ceny ropy Brent míří ke 100 dolarům za barel.

Starmer prohlásil, že je pyšný, že předává zemi silnější, než ji převzal

Nyní již bývalý britský premiér Keir Starmer dnes ve svém posledním vystoupení v roli předsedy vlády prohlásil, že je pyšný na to, že Spojené království je nyní silnější než v době, kdy se řízení kabinetu před dvěma lety ujal. Starmer, který následně odjel ke králi Karlu III., aby mu formálně předal rezignaci, zároveň vyjádřil plnou podporu svému nástupci Andymu Burnhamovi.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama