Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  V Anglii zvažují zákaz chovu buldoků. Výrazné tělesné znaky těmto psům podstatně zkracují život

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle informací Daily Star vážně hrozí, že v Anglii bude úplně zakázáno jedno z tamních nejoblíbenějších plemen – anglický buldok. Ukazuje se, že nepřirozené rysy této rasy a s nimi stále rostoucí zdravotní problémy, vedou k čím dál dřívějším úmrtí psů.

  Královská veterinární akademie vydala varování především kvůli velmi krátkému čumáku buldoků, jejich kožním záhybům a podsazenému tělu, jež způsobují onemocnění dýchacích cest, očí a kůže. „Je velmi znepokojivé, kolik zdravotních problémů, kterými angličtí buldoci trpí, je přímo spojeno s extrémní anatomií jejich těla, pro kterou byli záměrně vyšlechtěni,“ cituje Daily Star členy komise.

  Nádory na tlapkách i svrab

  Bylo zjištěno, že oproti jiným plemenům je u buldoků osmatřicetkrát vyšší pravděpodobnost onemocnění kůže. Téměř sedmadvacetkrát vyšší pravděpodobnost onemocnění očí zvaného „cherry eye“ (prolaps žlázy 3. víčka). Více než čtyřiadvacetkrát vyšší pravděpodobnost komplikací spojených s vyčnívající spodní čelistí a téměř dvacetkrát větší riziko dýchacích potíží.

  Mezi další negativní projevy častěji pozorované u buldoků patří nádory mezi prsty na tlapkách (třináctkrát pravděpodobnější), syndrom „suchého oka“ (dvanáctkrát), problematická víčka (jedenáctkrát), svrab (osmkrát), infekce nohou (pětkrát) a kožní infekce a dermatitida (třikrát).

  Původně byl buldok vyvinutý jako atletický a svalnatý pes pro býčí zápasy. Nyní je chován jako výstavní a společenské zvíře s krátkou lebkou, vyčnívající čelistí, kožními záhyby a podsaditým, těžkým tělem. V současné době se toto plemeno, které mělo vždy pro Velkou Británii velkou symboliku (vlastnil ho například bývalý premiér Spojeného království Winston Churchill), dožívá v průměru pouze osmi let. Například Nizozemsko nebo Norsko již v posledních letech chov anglických buldoků výrazně omezilo.

  „Každý pes si zaslouží narodit se se stejným a dobrým vrozeným zdravím. Má mít přirozenou schopnost volně dýchat, plně mrkat, snadno se pohybovat,“ říká autor provedené studie Dr. Dan O’Neill. „Typický tvar těla anglických buldoků by měl být předefinován na mírnější fyzické vlastnosti. Do té doby by se měl jejich prodej pozastavit,“ dodává.

  Výzkum sledoval 2 662 náhodných anglických buldoků a 22 039 psů jiných plemen. V první skupině se pouze 9,7 procenta dožilo více než osmi let. Zato ve druhé skupině dosáhlo vyššího věku 25,4 procent. Autoři studie doporučují, aby se lidé před nákupem buldoka vždy zastavili a dobře se zamysleli.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS