Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Úskalí pozice loďky. Jak ji modifikovat, pokud je pro vás moc náročná

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tiše si zoufáte, když lektor naznačí pozici loďky? Nejste sami. Zde je návod, jak posílit své tělo, abyste se už Navasany nebáli.

  Navasana je náročná póza. Když však pochopíte, co je na ní z anatomického hlediska obtížné, budete znát i možné úpravy, aby se pro vás tato ásana stala snadnější. A pak už se jí nebudete tolik děsit.

  Proč je tato pozice tak obtížná?

  Existuje několik důvodů, proč je pro mnohé tak náročné udržet tuto pózu. Každý z nás má jedinečnou a individuální úroveň síly a mobility. V důsledku toho považujeme za náročné různé pozice.

  Abyste mohli cvičit Navasanu, potřebujete flexibilitu hamstringů a také dostatečnou sílu v kyčelních flexorech a jádru, abyste udrželi nohy ve vzduchu. Vaše flexory, jádro a kyčle spolupracují, aby udržely zvednuté nohy a zároveň stabilizovaly páteř v této poloze.

  Takže v závislosti na tom, který aspekt pozice loďky považujete za náročný, můžete mít nedostatek flexibility, nedostatek síly nebo obojí.

  Jak poznat, v čem je problém

  K udržení rovné páteře jsou zapotřebí silné flexory kyčle. Schopnost udržet nohy nad podložkou vyžaduje sílu jádra. Pokud chcete natáhnout nohy rovně, potřebujete flexibilitu hamstringů. (Pokud si nejste jisti, zda se vás některá z těchto skutečností týká, můžete si zarezervovat soukromé sezení se svým učitelem jógy nebo fyzioterapeutem.)

  Jak si pozici loďky usnadnit?

  V józe je snadné připoutat se k estetice pozice. Ale pokud nejste schopni udržet tuto ásanu při správném zarovnání, aniž byste se hrbili, zadržovali dech nebo jinak zápasili, zeptejte se sami sebe, jak byste ji mohli upravit. Je ideální přizpůsobit pozici vaší aktuální úrovni síly a pohyblivosti. Spíše než se zabývat tím, jak póza vypadá, zvažte, jak se cítíte ve svém těle.

  Pokud máte omezenou ohebnost hamstringů, ztuhlost spodní části zad nebo nedostatečnou pevnost jádra, raději pokrčte kolena.

  Můžete si také nohy přidržet rukama pod stehny, ať už máte nohy natažené nebo pokrčené. To vám též usnadní udržet se v pozici.

  Jak vybudovat sílu

  I když pro vás může být v tuto chvíli nutné pozici loďky upravit, nemusí vám to pomoci vybudovat sílu. Místo toho vyzkoušejte některé jiné pozice či cviky, které zdůrazňují specifické prvky potřebné pro loďku. Časem se pak vaše provedení bude zlepšovat.

  Můžete buď praktikovat jiné jógové pozice, správně zaměřené, nebo se obrátit k cvikům mimo jógovou praxi. Když tělo trénujete cíleně, zvyká si a buduje sílu. Po nějaké době můžete začít nohy postupně natahovat, nebo si je přestat přidržovat rukama.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS