Reklama
-0.1 C
Czech
Neděle 8. března 2026
ZprávyUSA umístily Rusko na seznam zemí napomáhajících obchodu s lidmi

USA umístily Rusko na seznam zemí napomáhajících obchodu s lidmi

Spojené státy zařadily Rusko na seznam zemí, které vykazují „politiku či vzorce“ obchodování s lidmi, nucené práce nebo jejichž ozbrojené složky či vládou podporované ozbrojené skupiny rekrutují nebo využívají dětské vojáky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na každoroční zprávu amerického ministerstva zahraničí o obchodování s lidmi, která podle ní poprvé obsahovala sekci „Státem sponzorovaného obchodování s lidmi“.

Rusko se ve zprávě objevuje hojně kvůli jeho současné invazi na Ukrajině, poznamenal Reuters. „Miliony Ukrajinců musely uprchnout ze svých domovů. Někteří opustili zemi úplně, většina jen s tím, co mohli pobrat. To je činí velmi zranitelnými vůči vykořisťování,“ uvedl ministr zahraničí Antony Blinken při představování materiálu.

Podle šéfa americké diplomacie je v současné době na světě téměř 25 milionů obětí obchodování s lidmi. Rusko se v sekci „Státem sponzorovaného obchodování s lidmi“ nachází společně například s Afghánistánem, Barmou, Kubou, Íránem, Severní Koreou nebo Sýrií. Zpráva rovněž obsahuje samostatný seznam 12 zemí, které podle USA zaměstnávají nebo rekrutují dětské vojáky. Rusko figuruje rovněž na této listině.

Dokument blíže nespecifikuje, proč do něj byly jednotlivé státy zařazeny, upozornil Reuters. Kapitoly o jednotlivých zemích však podle něj popisují rozsah obchodování s lidmi v nich a jak se s ním státy vypořádávají.

V kapitole o Rusku se mimo jiné uvádí, že se Moskva „aktivně podílela na nucené práci“ severokorejských migrantů, krom jiného tím, že vydala víza tisícům lidí ve zjevné snaze obejít rezoluce OSN požadující jejich repatriaci, píše Reuters.

Americký dokument rovněž cituje zprávy o tom, že po obsazení části východoukrajinského Donbasu v roce 2014 využívali Ruskem vedení separatisté děti k obsazování kontrolních stanovišť nebo jako bojovníky.

Po letošní ruské invazi na Ukrajině média upozornila na nové nepodložené zprávy o tom, že ruské síly používají děti jako lidské štíty, uvádí dále americký report, jenž také zmiňuje hlášení o tom, že Ruskem vedené síly nutí tisíce Ukrajinců, včetně dětí, procházet takzvanými filtračními tábory. Tam jim podle těchto zpráv zabavují doklady, nutí je přijímat ruské pasy a poté jsou převáženi do odlehlých oblastí Ruska.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu na žádost o komentář k obviněním v americké zprávě zatím nereagovalo, podotkl Reuters.

Reklama

Doporučujeme

Meghan Markle a její značka As Ever končí spolupráci s Netflixem

Lifestylová značka As Ever, kterou založila Meghan Markle, vstupuje do nové fáze. Projekt, jenž vznikl ve spolupráci s Netflixem, bude nyní pokračovat samostatně. Podle zástupců značky jde o logický krok po rychlém růstu během prvního roku.

Stanete se „legitimním cílem“ Íránu, varoval země EU náměstek ministra

Írán varoval evropské státy před přímým zapojením do konfliktu na Blízkém východě. Podle Teheránu by se země Evropské unie, které by se přidaly k americkým a izraelským útokům, staly legitimním cílem odvetných úderů.

Maďarsko zadrželo sedm Ukrajinců, Kyjev doporučuje Maďarsku se vyhnout

Maďarský daňový úřad oznámil zadržení sedmi Ukrajinců, které stíhá kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zadržuje také dvě vozidla pro přepravu peněz. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na zmíněný úřad. Kyjev o něco dříve obvinil Maďarsko ze zadržení sedmi pracovníků ukrajinské státní banky Oščadbank, kteří podle něj převáželi z Rakouska peníze a zlato. Ukrajina požaduje jejich okamžité propuštění, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha na síti X. Kyjev zároveň vyzval Ukrajince, aby se vyhnuli cestám do sousedního Maďarska.

USA vyšetřují zásah školy v Íránu. Analýza naznačuje souvislost s americkým útokem

Američtí vojenští vyšetřovatelé se domnívají, že za úder na dívčí školu v jihoíránském městě Mínáb, při němž zahynuly desítky dětí, pravděpodobně nesou odpovědnost Spojené státy. Vyšetřování nicméně zatím stále probíhá. K tragédii došlo během prvního dne amerických a izraelských útoků na Írán.

Izrael zasáhl na předměstí Bejrútu sídlo výkonné rady Hizballáhu

Při noční vlně úderů na Libanon bylo zasaženo sídlo výkonné rady proíránského hnutí Hizballáh na předměstí Bejrútu, uvedla podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Údery dále na předměstí Dahíja zasáhly desítky vícepodlažních budov a skladiště dronů. Noční údery podle libanonské agentury NNA zasáhly také desítky vesnic na jihu a východě Libanonu. Dopoledne Izrael zahájil další vlnu úderů. Výbuchy byly hlášeny z oblasti pobřežního města Sajdá.

Trump má problém. Soud mu nařídil vrátit peníze vybrané z cel

Americký soud pro mezinárodní obchod nařídil Celní a pohraniční stráži vrátit částku přes 130 miliard dolarů (asi 2,99 bilionu korun) dvěma tisícům amerických podniků. Rozhodnutí padlo poté, co Nejvyšší soud zrušil cla americké administrativy uvalená na obchodní partnery na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA).

Írán by měl mít dobrého vůdce, řekl Trump s tím, že USA mají několik kandidátů

Írán by měl mít dobrého vůdce, prohlásil v noci na dnešek americký prezident Donald Trump. USA mají v hledáčku několik lidí, kteří by mohli odvádět dobrou práci, dodal v exkluzivním rozhovoru pro NBC News. Jeho komentář následoval den poté, co Trump zpravodajskému serveru Axios řekl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely.

Írán si americkou základnu, kde zemřelo šest vojáků, zřejmě vytipoval

Íránské zpravodajské služby zřejmě sledovaly pohyb amerických vojáků mezi základnami a tipovaly cíle pro milice přidružené k islámské republice. Podařilo se identifikovat zbývající dva vojáky zabité na základně v kuvajtském přístavním městě Šuajpa.

Moderátorka NBC Savannah Guthrie plánuje návrat do vysílání. Pátrání po její matce pokračuje

Americká televizní moderátorka Savannah Guthrie se po týdnech nejistoty chystá vrátit do vysílání pořadu Today. Zatím však zůstává především po boku rodiny a soustředí se na pátrání po své matce, která zmizela začátkem února.

USA a Izrael dále útočí na íránské cíle, Teherán vyslal rakety na Tel Aviv

Spojené státy a Izrael dnes pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů. Izraelské vojsko (IDF) zase uvedlo, že zahájilo další širokou vlnu útoků na infrastrukturu režimu v Teheránu. Írán krátce nato uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izrael znovu zaútočil i na jih Libanonu.

Americký krypto zákon narazil na další překážku

Snaha prosadit v USA klíčový krypto zákon znovu narazila. Jednání se zadrhla na sporu mezi bankami, kryptofirmami a Bílým domem a roste nejistota, zda se návrh podaří schválit ještě letos. Pro kryptosektor by to byla citelná komplikace, protože firmy dál fungují v nejasném regulatorním prostředí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama