Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek schválil první volně prodejnou antikoncepční pilulku. Milionům žen v zemi tak otevřel cestu k nákupu hormonální antikoncepce bez lékařského předpisu. Informovaly o tom agentura Reuters nebo server BBC.
Antikoncepce Opill, za kterou stojí společnost Perrigo, byla poprvé schválena pro užívání na lékařský předpis v roce 1973. Volný prodej přípravku lidem umožní jej získat bez předchozí návštěvy lékaře. O plánovaných cenách bude Perrigo informovat příští týden. V lékárnách a na internetu bude antikoncepce bez předpisu k dispozici v prvním čtvrtletí příštího roku.
BREAKING: U.S. officials have approved the first over-the-counter birth control pill, a major change that will broaden access for women and teenagers. https://t.co/dRvCzrr83I
— The Associated Press (@AP) July 13, 2023
„Dnešní den představuje důležitý krok v úsilí o smysluplný přístup Američanů k základní zdravotní péči,“ uvedl dle Reuters v prohlášení ministr zdravotnictví Xavier Becerra.
FDA oznámil, že antikoncepční pilulka bude dostupná bez lékařského předpisu ženám a dívkám všech věkových kategorií.
Podle lékařů je Opill obsahující pouze progestin obzvláště bezpečnou formou antikoncepce. Neobsahuje estrogen, což znamená, že má méně vedlejších účinků a zdravotních rizik, napsal server BBC. Mezi nejčastější nežádoucí účinky přípravku patří nepravidelné krvácení, bolesti hlavy, závratě a nevolnost. Antikoncepce se také nedoporučuje ženám, které prodělaly rakovinu prsu.
Spojené státy se připojily k více než stovce zemí po celém světě, které umožnily volný prodej antikoncepčních pilulek, včetně většiny zemí Latinské Ameriky, Indie, Číny nebo Spojeného království.
Přínosy převažují nad možnými riziky, míní FDA
„Pokud je ‚denní‘ perorální antikoncepce užívána podle návodu, je bezpečná a lze očekávat, že v prevenci nechtěného otěhotnění bude účinnější než v současnosti dostupné antikoncepční metody bez lékařského předpisu,“ uvedla podle BBC doktorka Patrizia Cavazzoni, ředitelka Centra pro hodnocení a výzkum léčiv FDA.
„Umožnit ženám přístup k jedné značce takovéto pilulky je malý krůček správným směrem. Úřad by měl umožnit všem ženám přístup ke všem formám hormonální antikoncepce bez předpisu,“ prohlásil doktor Jeffrey Singer, vedoucí pracovník z libertariánského think tanku Cato Institute.
Některé skupiny jako Národní katolické bioetické centrum (NCBC) se postavily proti volnému prodeji přípravku Opill, přičemž poukázaly na jeho bezpečnostní rizika, jako je abnormální krvácení, cysty na vaječnících a deprese.
Skupina poradců FDA se v květnu jednomyslně vyslovila pro volný prodej přípravku Opill. Podle jejich vyjádření by neplánované nebo nechtěné těhotenství mohlo uškodit více ženám než vedlejší účinky preparátu.