1.5 C
Czech
Pátek 2. ledna 2026
ZprávyUNRWA zaměstnává přes 450 členů Hamásu či Islámského džihádu, tvrdí Izrael

UNRWA zaměstnává přes 450 členů Hamásu či Islámského džihádu, tvrdí Izrael

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v Pásmu Gazy zaměstnává přes 450 členů militantních organizací Hamás či Islámský džihád. Dnes to podle agentur Reuters a AFP uvedla izraelská armáda, která se odvolává na poznatky tajných služeb. Již dříve Izrael uvedl, že 12 zaměstnanců UNRWA se přímo podílelo na teroristickém útoku ze 7. října. Úřad s těmito lidmi rozvázal pracovní smlouvu a nařídil vyšetřování. UNRWA později uvedl, že při výsleších ohledně vazeb mezi úřadem OSN a Hamásem byli někteří jeho zaměstnanci donuceni k doznání mučením.

„Podle zpravodajských služeb přes 450 členů teroristických organizací v Pásmu Gazy, a to hlavně v Hamásu, je zaměstnáno v UNRWA,“ uvedla podle agentury AFP armáda v prohlášení. Armádní mluvčí Daniel Hagari pak mezi skupinami jmenovitě zmínil i extrémistickou organizaci Islámský džihád. „To není jen náhoda, je to systémové,“ řekl o zapojení členů těchto skupin do fungování UNRWA podle agentury Reuters Hagari.

UNRWA krátce po prohlášení izraelské armády uvedl, že někteří jeho zaměstnanci tvrdí, že byli mučením či špatným zacházením donuceni k doznáním pří výsleších ohledně vazeb mezi UNRWA a a Hamásem či o zapojení do útoků ze 7. října, píše agentura AFP.

Izrael úřad OSN pro palestinské uprchlíky silně kritizuje a tvrdí, že by v Pásmu Gazy neměl dále působit. V lednu UNRWA zveřejnil, že podle izraelských tvrzení se 12 jeho zaměstnanců přímo podílelo na útoku ze 7. října. Úřad tyto lidi propustil a nařídil prošetření izraelských tvrzení.

Těm by se mohl věnovat při svém dnešním vystoupení na Valném shromáždění OSN v New Yorku šéf UNRWA Philippe Lazzarini. Aby úřad mohl dále fungovat, potřebuje získat nazpět důvěru mnoha států, jež se rozhodly zmrazit svou dosavadní podporu. Fungování UNRWA je totiž závislé na příspěvcích států a nadnárodních entit. Mezi státy, které pozastavily financování, jsou například USA, Německo, či Británie. Evropská unie minulý týden oznámila, že uvolní část fondů, které dříve pro UNRWA vyčlenila.

Reklama

Doporučujeme

Ukrajinské úřady informují o raněných po ruských nočních náletech

Ruské útoky si během noci vyžádaly dva zraněné v Záporožské a dva zraněné v Dněpropetrovské oblasti, v Chersonské oblasti ruský dron zranil řidiče sanitky jedoucí pro dva zraněné po předchozím útoku, uvedly úřady v těchto regionech na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady naopak tvrdí, že počet obětí ukrajinského útoku na ves Chorly v okupované části Chersonské oblasti stoupl z 24 na 27; Kyjev popírá, že by zaútočil na civilní cíl, a ruská tvrzení odmítá jako dezinformaci. Ukrajinské drony podle médií během noci opět zaútočily na rafinerii v Novokujbyševsku v ruské Samarské oblasti.

Trump pohrozil Íránu intervencí na ochranu pokojných demonstrantů

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že pokud Írán bude střílet a zabíjet pokojné demonstranty, přispěchají jim Spojené státy na pomoc. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil na své sociální síti Truth Social.

Nezvykle čistý start roku. Novoroční ovzduší bylo nejlepší za 22 let

Silvestrovská půlnoc obvykle přináší prudký nárůst znečištění. Letos ale data ukázala jiný obraz. Ovzduší na Nový rok bylo nezvykle čisté a meteorologové mluví o nejlepších hodnotách za víc než dvě dekády. Co se změnilo a proč tentokrát pyrotechnika nezanechala takovou stopu?

Venezuela propustila přes 80 lidí uvězněných po povolebních protestech

Venezuelská vláda dnes oznámila, že nechala propustit v uplynulých hodinách 88 lidí zadržených po prezidentských volbách v roce 2024. Venezuelské nevládní organizace informovaly dříve o propuštění 87 lidí, píší agentury. Jedná se o druhý podobný krok v krátké době, poté co v prosinci úřady nařídily propustit 99 lidí.

Venezuela je připravena jednat s USA o boji proti drogám, řekl Maduro

Venezuela je připravená jednat se Spojenými státy o boji proti drogám či o investicích do ropného sektoru. V noci na dnešek to řekl venezuelský prezident Nicolás Maduro, napsala agentura AFP. Madura americká vláda považuje za jednoho z vůdců venezuelského Kartelu sluncí. Maduro také jednoznačně nepotvrdil úder na venezuelské území, o kterém v minulých dnech informovala americká média.

Rozsáhlé protesty v Íránu si již vyžádaly nejméně šest mrtvých

Pokračující střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami v Íránu si vyžádaly první oběti na životech, podle tiskových agentur zemřelo nejméně šest lidí. Zemi kvůli prudce rostoucí inflaci zasáhly největší protesty za poslední tři roky, které se v několika regionech změnily v násilí.

Ceny ropy za rok 2025 spadly nejvíc od pandemie covidu

Ropný trh má za sebou nejprudší roční pokles od covidové pandemie. Cena ropy v roce 2025 klesla zhruba o pětinu a podle části analytiků může tlak na zlevňování pokračovat i v prvních měsících roku 2026.

Zelenskyj v novoročním projevu: Mírová dohoda je z 90 procent hotová, Donbasu se nevzdáme

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v novoročním projevu oznámil, že mírová dohoda o ukončení války s Ruskem je podle něj hotová z devadesáti procent. Zároveň však varoval, že zbývající část jednání bude zásadní nejen pro budoucnost Ukrajiny, ale i celé Evropy.

Ukrajinský útok v Chersonské oblasti zabil 24 lidí, tvrdí Ruskem dosazené úřady

Ukrajinský útok na novoroční oslavy v Ruskem obsazené části Chersonské oblasti zabil 24 lidí a 50 dalších zranil, uvedl dnes Moskvou dosazený gubernátor Vladimir Saldo. Podle něj v přímořské obci Chorly zasáhly tři drony kavárnu a hotel. Informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů, ukrajinská strana se k věci zatím nevyjádřila.

Trump Media rozdá akcionářům vlastní kryptoměnu

Trump Media and Technology Group, firma stojící za sociální sítí Truth Social, oznámila, že akcionářům rozdá nový digitální token. Jde o další krok rodiny Trumpových směrem ke kryptoměnám, který znovu otevírá otázky možného střetu zájmů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama