1.8 C
Czech
Neděle 22. února 2026
ZprávyUniverzita v USA začala podmíněně vylučovat studenty zapojené do propalestinských demonstrací

Univerzita v USA začala podmíněně vylučovat studenty zapojené do propalestinských demonstrací

Situace v USA je kvůli válce mezi Izraelem a Hamásem vyhrocená. Před desítkami univerzit vznikla stanová městečka studentů účastnících se propalestinských protestů. Zatímco Kolumbijská univerzita začala podmíněně vylučovat studenty, před Texaskou univerzitou došlo ke střetu demonstrantů s policií. Informují o tom The Independent a BBC.

Před celkem čtyřmi desítkami amerických univerzit vyrostla stanová městečka studentů, nesouhlasících s podporou vlády „izraelské agrese“, jenž byla reakcí na útok palestinského teroristického hnutí Hamás ze 7. října.

Podle palestinských úřadů pod kontrolou Hamásu zemřelo v Pásmu Gazy přes 34 tisíc lidí a americká muslimská mládež, potenciální voliči před listopadovými prezidentskými volbami, zuří. Vidět to lze například před Kolumbijskou univerzitou.

Přestože dostaly stovky studentů lhůtu na opuštění trávníku a rozebrání stanů před budovou v Manhattanu do pondělního odpoledne, tak podle deníku The Independent studenti neodešli. Požadují, aby univerzita přestala investovat do firem napojených na Izrael.

Mluvčí univerzity Benjamin Chang uvedl, že škola respektuje svobodu slova a projevu studentů, okupace prostranství před budovou ale zasahuje kvůli hluku do vyučování a příprav ostatních na závěrečné zkoušky.

Ne všude jsou protesty pokojné

Z toho důvodu začala univerzita pozastavovat studia svým žákům. Není jasné, kolika z nich se tohle opatření týká. Hlavní vyjednavač studentů Mahmoud Khalil to označil za další pokus školy o zastrašování.

Prezidentka Kolumbijské univerzity Nemat Shafik, první žena ve vedení vzdělávací instituce, prohlásila, že rozhovory mezi školou a univerzitou se zhroutily a že univerzita odmítá přistoupit na jejich požadavky.

Shafik čelila ostré kritice za to, že v pondělí povolila policii demonstranty rozehnat. Tím podnítila další protesty po celých USA. Nejvíce se v témže dni vyostřila situace před Texaskou univerzitou v Austinu, píše server BBC News.

Došlo zde ke střetu těžkooděnců se studenty. Když chtěli policisté odvést zadržené, demonstranti dodávku obklíčili. Policisté museli použít k jejich rozehnání pepřový sprej a oslepující granáty. Zadrženo bylo celkem 40 lidí.

Reklama

Doporučujeme

V Bajkalu na Sibiři se utopila skupina čínských turistů. Propadli se ledem

Sedm čínských turistů zahynulo v pátek na zamrzlém jezeře Bajkal ve východní Sibiři poté, co se dodávka s turisty propadla ledem. Neštěstí se stalo poblíž severního cípu ostrova Olchon a jde již o druhou smrtelnou nehodu v této oblíbené turistické oblasti od začátku roku.

Voborníková získala svou první olympijskou medaili

Tereza Voborníková získala bronzovou medaili v závodě žen s hromadným startem na olympijských hrách. Po chybě hned při prvním výstřelu se postupně propracovala z hloubi pole až do boje o zlato a po poslední střelbě dokonce vedla.

Ruská tajná služba FSB označila síť Telegram za bezpečnostní riziko

Ruská vnitřní tajná služba FSB označila sociální síť Telegram za bezpečnostní riziko. Ruská armáda podle ní jejím užíváním ohrožuje životy vojáků na ukrajinské frontě. S odkazem na sdělení FSB o tom dnes informuje agentura DPA. Telegram v Rusku používají miliony lidí, je považován za důležitý zdroj volného přístupu k informacím. Podle DPA tak nyní zpravodajská služba přiživuje spekulace o ukončení této služby v Rusku.

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud neobnoví tranzit ropy

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska, pokud Kyjev v pondělí neobnoví tranzit ropy na Slovensko. Plyne to z dnešního Ficova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Dodávky ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

V Itálii zemřel dvouletý Domenico po transplantaci poničeného srdce

V neapolské nemocnici zemřel dvouletý chlapec Domenico, jehož osud sledovala celá Itálie po transplantaci srdce, které bylo při transportu poškozeno kvůli špatnému chlazení. Informovala o tom dnes s odvoláním na nemocnici agentura DPA.

Ukrajina útočila v Udmurtsku v hloubi ruského území

Udmurtská republika na východě evropské části Ruska hlásí nejméně 11 raněných při údajném ukrajinském vzdušném útoku. Tři lidé byli převezeni do nemocnice, uvedl dnes ráno na telegramu regionální ministr zdravotnictví Sergej Bagin.

Maďarsko blokuje půjčku ve výši 90 miliard eur pro Ukrajinu kvůli poškozenému plynovodu

Maďarsko zablokovalo klíčovou půjčku Evropské unie pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur. Spor se točí kolem poškozeného ropovodu Družba, kterým do země proudí ruská ropa. Budapešť tvrdí, že Kyjev tok zastavil z politických důvodů před dubnovými volbami.

Britská vláda zvažuje vyřazení Andrewa z nástupnictví

Britská vláda zvažuje zákon, který by Andrewa Mountbatten-Windsora vyřadil z linie nástupnictví na trůn. Králův bratr je dál osmý v pořadí, i když přišel o tituly včetně oslovení „princ“. Debata se znovu rozjela po jeho čtvrtečním zatčení a následném propuštění s tím, že zůstává vyšetřovaný.

Trump podepsal globální desetiprocentní tarify

Donald Trump podepsal zavedení celosvětového desetiprocentního dovozního cla a oznámil další kroky, které mohou vést k dodatečným tarifům. Přichází to poté, co americký Nejvyšší soud zablokoval jeho předchozí postup u cel a prezident ostře zaútočil na část soudců.

Hrozba války mezi USA a Íránem může znovu srazit bitcoin

Možný americký úder na Írán zvyšuje nervozitu na trzích a kryptoměny z toho obvykle netěží. Analytici čekají, že při eskalaci by investoři dál omezovali riziko a tlak na bitcoin i ethereum by zesílil, zvlášť v prostředí už rozjetého medvědího trhu.

Jágr naznačil konec hráčské kariéry

Jaromír Jágr naznačil, že se už jako hráč na led nejspíš nevrátí. Fanouškům vzkázal, že by se musel stát zázrak, aby ještě nastoupil v zápase. Naposledy hrál v extralize za Kladno 21. prosince v Liberci.

V Indii upálili ženu s kojencem kvůli obvinění z čarodějnictví

Ve východoindickém státě Džárkhand zatkla policie čtyři osoby v souvislosti s brutálním útokem, při němž byla upálena žena a její desetiměsíční syn. Oběti byly místními obyvateli obviněny z čarodějnictví.

Nvidia míří s 30 miliardami do nového kola OpenAI

Nvidia se chystá investovat 30 miliard dolarů do příštího investičního kola OpenAI. Vstup má proběhnout výměnou za podíl ve firmě, bez závazku, že OpenAI bude za získané peníze kupovat čipy právě od Nvidie.

Tragédie na Grossglockneru má dohru u soudu: Horolezec dostal za smrt partnerky podmínku

Rakouský soud uznal sedmatřicetiletého amatérského horolezce vinným z usmrcení z nedbalosti. Jeho přítelkyně podlehla podchlazení zhruba 50 metrů pod vrcholem Grossglockneru, kde ji nechal samotnou a odešel hledat pomoc. Soudce zdůraznil, že jako zkušenější partner za ni nesl odpovědnost.

Andrew byl propuštěn po 11 hodinách, policie pokračuje v prohlídkách

Policie pokračuje druhým dnem v prohlídkách na Royal Lodge ve Windsoru, někdejším domově Andrewa Mountbatten-Windsora. Bývalý princ byl po zhruba 11 hodinách ve vazbě ve čtvrtek večer propuštěn s tím, že zůstává vyšetřovaný. Případ souvisí s podezřením na zneužití veřejné funkce a s prověřováním stížnosti, která se týká údajného sdílení důvěrných materiálů s Jeffrey Epsteinem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama