menu

25.2 C
Czech
Neděle 23. června 2024

Ukrajinské drony útočily na ruskou ocelárnu, ruské na auto a sanitku

Drony ukrajinské vojenské rozvědky HUR během noci zaútočily na třech místech v Rusku, jedním z cílů byl Novolipecký hutní kombinát (NLMK) a místní traktorový závod. Výrobky obou podniků využívá Rusko ve válce proti Ukrajině, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na nejmenované zdroje z HUR.

Unikátní herní princip zapojí celou rodinu a učí děti, jak se chovat v silničním provozu

Sledujte nás na sítích

Praha 31. května 2024 (PROTEXT) – Předvést pomocí pantomimy letní pneumatiku nebo rozpoznat v silničním provozu vozidla IZS. Nejen to čeká na hráče nové deskové hry „Dopravka aneb Markétino dobrodružství se Zebrou“. Unikátní herní systém testovali jak hráči deskových her, tak děti v mateřských i základních školách. Hra vznikla díky spolupráci Týmu silniční bezpečnosti, Policie České republiky a společnosti DINO TOYS.

Reklama

Znáte městečko Střeštěnov? Je plné motoristů, cyklistů, chodců ale i bruslařů a koloběžkářů. Někteří pravidla silničního provozu ctí, jiní se jimi až tak moc neřídí. A projít městem z jednoho konce na druhý, nemusí být jednoduché. I tak by se dala stručně charakterizovat nová desková hra „Dopravka aneb Markétino dobrodružství se Zebrou“, která vznikla díky spolupráci Týmu silniční bezpečnosti, Policie České republiky a společnosti DINO TOYS a propojila projekty Markétina dopravní výchova a Zebra se za tebe nerozhlédne. „Ústřední postavou Markétiny dopravní výchovy je kromě Markéty, také superhrdina Nehoďáček a napadlo nás, že by bylo fajn, kdyby se tyto dvě postavičky potkaly s ústřední postavou projektu Policie České republiky Zebra se za tebe nerozhlédne,“ říká Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti a dodává: „K propojení těchto dvou projektů se nabízela desková hra. A do karet hrálo, že oba projekty mají stejnou grafiku.“

„Cílem preventivního projektu Zebra se za tebe nerozhlédne, který realizujeme od roku 2007, je vždy na začátku školního roku preventivně působit primárně na dětské účastníky silničního provozu. Prostřednictvím pracovních sešitů i kontaktní prevence přímo u přechodů pro chodce předáváme informace, jak se chovat bezpečně v silničním provozu, ale i ve vztahu k cizím osobám. Snažíme se odbourávat například mýtus o absolutní přednosti na přechodech a po prázdninách opět zorientovat děti v silničním provozu při jejich každodenních cestách do školy,“ vysvětluje Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia ČR.

Deskových her, které se věnují dopravní výchově, na trhu příliš není a ty, které existují, jsou většinou zejména edukativní. „My jsme chtěli vytvořit něco více zábavného. Chtěli jsme přitáhnout nejen děti, ale celý koncept systému dopravní výchovy skutečně posunout do rodin. Na druhou stranu jsme si přáli, aby policie mohla hru využít například na letních táborech, aby prezentace jejich projektu mohla být zas o něco zábavnější,“ upozorňuje Markéta Novotná. Vznikla zábavná i edukativní desková hra pro hráče od 6 let věku, kterou odehrajete do půl hodiny a hráči musí prokázat nejen bystrost a nápaditost, ale i znalosti pravidel bezpečného chování v silničním provozu.

S vymýšlením hry Tým silniční bezpečnosti oslovil několik subjektů. „Nakonec jsme se domluvili s rodinnou firmou DINO TOYS, která pomohla s unikátním herním principem, který firma testovala prostřednictvím hráčů deskových her, dětí ve školkách a školách i rodin zaměstnanců,“ doplňuje ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák. Vyrobených her jsou stovky kusů a Tým silniční bezpečnosti ji bude například distribuovat na akcích pro veřejnost, „deskovka“ nebude chybět ani Policii ČR, která ji využije na vlastních preventivních akcích a programech a hra se dostane také na pulty prodejen právě prostřednictvím výrobce. Mimořádný je zájem Libereckého kraje, který si nechal vyrobit stovky kusů, které bude zdarma dodávat do škol i rodin v kraji. Desková hra byla vyrobena díky prostředkům České kanceláře pojistitelů z Fondu zábrany škod a prostředků Libereckého kraje.

Reklama

Základem je herní plán s mapou Střeštěnova a karty s úkoly a otázkami v několika kategoriích – „Odpověz“, „Hledej“, „Předveď“. Hra je pro 2 až 12 hráčů nebo týmů a úkolem je dostat svou figurku na druhé pole téže barvy jako první. Posunout figurku je možné po splnění úkolu z vybrané kartičky. Na jeho splnění je limit 40 vteřin, který odměřují přesýpací hodiny. Herní plán je plný kreslených účastníků silničního provozu – řidičů aut, motorkářů, cyklistů, koloběžkářů, bruslařů i pěších chodců. A městečko Střeštěnov zaplněné postavami není jen výmysl výtvarníka, souvisí totiž s úkoly ze sady karet „Hledej“. Hráč musí například odhalit postavy, které porušují pravidla silničního provozu, nebo třeba najít tři druhy vozidel IZS. Druhý balíček karet „Odpověz“ nabízí otázky s možnostmi odpovědí. Otázky jsou určené nejen dětem ale i dospělým. Hru si užijí ale také děti předškolní. S kartou ze třetí hromádky označené „Předveď“ čeká hráče pantomima. Nevyhnou se třeba tomu, aby předvedli cyklistu odbočujícího vlevo nebo letní pneumatiku. Hra obsahuje celkem 120 karet tří kategorií, každá karta obsahuje minimálně 3 otázky. Celkem tak na hráče čeká 400 úkolů, takže nuda rozhodně nehrozí.

Dopravní výchově se věnuje Tým silniční bezpečnosti v rámci projektu Markétina dopravní výchova, který je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a podporován řadou partnerů jako Policie ČR, Platforma VIZE 0, z.ú., Liberecký kraj, ŠKODA AUTO a.s. nebo Skupina Sev.En. Veškeré materiály a výstupy jsou pedagogům, žákům i rodičům k dispozici online na portálu www.dopravnivychova.cz.

Další informace!

Ngr. Markéta Novotná

Metodik dopravní výchovy

E-mail: [email protected]

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina podle ruských úřadů vyslala desítky dronů na ruské území

Ukrajina v noci na dnešek na ruské území vyslala desítky bezpilotních letounů, žádné škody však hlášeny nebyly. S odkazem na ruské představitele o tom informuje agentura Reuters. Ukrajinská armáda zase hlásí ruský útok třemi raketami, z nichž dvě byly zničeny nad Kyjevskou oblastí. Dva lidé byli při tomto útoku zraněni a mnoho domů poničeno, uvedly místní úřady.

Tisíce proíránských bojovníků nabízí Hizballáhu pomoc v boji proti Izraeli

Tisíce členů různých proíránských militantních skupin z Iráku, Sýrie, Jemenu a dalších zemí Blízkého východu jsou připraveny přijet bojovat do Libanonu po boku hnutí Hizballáh proti Izraeli, pokud by nynější přeshraniční konflikt na severu Izraele přerostl ve válku. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na své zdroje z těchto frakcí a analytiky. Napětí mezi Izraelem a Hizballáhem v posledních týdnech výrazně vzrostlo a i tomto konfliktu bude ve Washingtonu jednat izraelský ministr obrany Joav Galant, který tam odletěl dnes ráno.

Izraelská armáda přiznala porušení rozkazů při zacházení se zraněným palestinským podezřelým

Dnes izraelská armáda přiznala, že její vojáci porušili rozkazy, když ve městě Dženín převáželi zraněného Palestince přivázaného ke kapotě vojenského džípu. Incident, k němuž došlo v sobotu, byl zachycen na videozáznam a rozšířil se po sociálních sítích. Na záběrech, které potvrdily tiskové agentury, je zachycen Mudžáhid Azmí, obyvatel Dženínu, vodorovně přivázaný ke kapotě vozidla, které projíždí úzkou uličkou a míjí dvě sanitky.

Charkov hlásí po ruském vzdušném úderu tři mrtvé a pět desítek zraněných

Tři lidé zahynuli a přes 50 dalších utrpělo zranění při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské město Charkov. Na sociálních sítích to uvedli ukrajinští činitelé, podle kterých Rusové poničili bytový dům, obchody a zastávky veřejné dopravy. Starosta města Ihora Terechov informoval o čtyřech úderech. Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova invazní armáda útočila s využitím naváděných leteckých bomb.

Velká cena Španělska: Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal druhé pole position v kariéře

Lando Norris z McLarenu vyjádřil radost poté, co si během kvalifikace na Velkou cenu Španělska zajistil druhou pole position ve své kariéře ve Formuli 1. Norrisovi se podařilo předstihnout Maxe Verstappena, který zpočátku vedl úvodní jízdy Q3 na okruhu Barcelona-Catalunya. S časem 1 m 11,383 s se Norris dostal na první místo časových tabulek o pouhé dvě setiny sekundy.

Vietnamská komunita zůstává na Ukrajině, někteří za ni i bojují

Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, napsal deník The Guardian.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nio má nový typ výměnných stanic

Čínská společnost Nio představila čtvrtou generaci svých stanic pro výměnu vysokonapěťových akumulátorů v elektromobilech.Oproti předcházejícím verzím jsou tyto stanice výrazně...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina podle ruských úřadů vyslala desítky dronů na ruské území

Ukrajina v noci na dnešek na ruské území vyslala desítky bezpilotních letounů, žádné škody však hlášeny nebyly. S odkazem na ruské představitele o tom informuje agentura Reuters. Ukrajinská armáda zase hlásí ruský útok třemi raketami, z nichž dvě byly zničeny nad Kyjevskou oblastí. Dva lidé byli při tomto útoku zraněni a mnoho domů poničeno, uvedly místní úřady.

Tisíce proíránských bojovníků nabízí Hizballáhu pomoc v boji proti Izraeli

Tisíce členů různých proíránských militantních skupin z Iráku, Sýrie, Jemenu a dalších zemí Blízkého východu jsou připraveny přijet bojovat do Libanonu po boku hnutí Hizballáh proti Izraeli, pokud by nynější přeshraniční konflikt na severu Izraele přerostl ve válku. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na své zdroje z těchto frakcí a analytiky. Napětí mezi Izraelem a Hizballáhem v posledních týdnech výrazně vzrostlo a i tomto konfliktu bude ve Washingtonu jednat izraelský ministr obrany Joav Galant, který tam odletěl dnes ráno.

Izraelská armáda přiznala porušení rozkazů při zacházení se zraněným palestinským podezřelým

Dnes izraelská armáda přiznala, že její vojáci porušili rozkazy, když ve městě Dženín převáželi zraněného Palestince přivázaného ke kapotě vojenského džípu. Incident, k němuž došlo v sobotu, byl zachycen na videozáznam a rozšířil se po sociálních sítích. Na záběrech, které potvrdily tiskové agentury, je zachycen Mudžáhid Azmí, obyvatel Dženínu, vodorovně přivázaný ke kapotě vozidla, které projíždí úzkou uličkou a míjí dvě sanitky.

Charkov hlásí po ruském vzdušném úderu tři mrtvé a pět desítek zraněných

Tři lidé zahynuli a přes 50 dalších utrpělo zranění při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské město Charkov. Na sociálních sítích to uvedli ukrajinští činitelé, podle kterých Rusové poničili bytový dům, obchody a zastávky veřejné dopravy. Starosta města Ihora Terechov informoval o čtyřech úderech. Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova invazní armáda útočila s využitím naváděných leteckých bomb.

Velká cena Španělska: Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal druhé pole position v kariéře

Lando Norris z McLarenu vyjádřil radost poté, co si během kvalifikace na Velkou cenu Španělska zajistil druhou pole position ve své kariéře ve Formuli 1. Norrisovi se podařilo předstihnout Maxe Verstappena, který zpočátku vedl úvodní jízdy Q3 na okruhu Barcelona-Catalunya. S časem 1 m 11,383 s se Norris dostal na první místo časových tabulek o pouhé dvě setiny sekundy.

Vietnamská komunita zůstává na Ukrajině, někteří za ni i bojují

Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, napsal deník The Guardian.

USA podpoří Izrael v případě války s Hizballáhem, ne však nasazením vojáků

Spojené státy jsou v případě války Izraele s libanonským Hizballáhem připraveny pomoci Izraeli zajistit jeho bezpečnost, ne však přímým nasazením svých vojáků. Podle televize CNN to sdělili američtí činitelé tento týden izraelské delegaci ve Washingtonu. O americké podpoře židovského státu v případě eskalace konfliktu hovořil tento týden podle serveru The Times of Israel (ToI) také poradce Bílého domu Amos Hochstein, který jednal v Izraeli s tamními vládními činiteli.

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.
Reklama
Reklama