10.9 C
Czech
Pondělí 2. března 2026
ZprávyUmělou inteligenci mohou zneužít teroristé, obává se bývalý šéf Googlu Eric Schmidt

Umělou inteligenci mohou zneužít teroristé, obává se bývalý šéf Googlu Eric Schmidt

Bývalý výkonný ředitel společnosti Google Eric Schmidt se obává, že umělou inteligenci mohou využít teroristé k tomu, aby „škodili nevinným lidem“. Informuje o tom BBC, The Independent a další servery.

 „Skutečné obavy, které mám, nejsou ty, o kterých mluví většina lidí v souvislosti s umělou inteligencí. Já mluvím o extrémním riziku,“ řekl Eric Schmidt BBC.

Miliardář, který v letech 2001-2017 vedl Google, řekl v pořadu Today, že „Severní Korea nebo Írán, nebo dokonce Rusko“ by mohly tuto technologii přijmout a zneužít k výrobě biologických zbraní. Vyzval k vládnímu dohledu nad soukromými technologickými společnostmi, které vyvíjejí modely umělé inteligence, ale varoval, že přílišná regulace by mohla potlačit inovace.

Schmidt souhlasil s americkými kontrolami vývozu výkonných mikročipů, které pohánějí nejpokročilejší systémy umělé inteligence. Bývalý americký prezident Joe Biden před svým odchodem z funkce omezil vývoz mikročipů do všech zemí kromě 18, aby zpomalil pokrok protivníků ve výzkumu AI. Toto rozhodnutí by mohl Donald Trump ještě zvrátit.

Vzpomeňte si na Severní Koreu, Írán nebo dokonce Rusko. Tato technologie je pro ně natolik efektivní, že by ji mohli zneužít a způsobit skutečné škody,“ řekl Schmidt.

Vždycky se obávám scénáře ‚Usáma bin Ládin‘, kdy máte nějakého skutečně zlého člověka, který ovládne nějaký aspekt našeho moderního života a použije ho k poškození nevinných lidí,“ dodal. Bin Ládin zorganizoval útoky z 11. září 2001, kdy teroristé z al-Káidy ovládli letadla a zabili tisíce lidí na americké půdě.

Vlády by měly AI regulovat, míní

Schmidt navrhl rovnováhu mezi vládním dohledem nad vývojem umělé inteligence a nadměrnou regulací tohoto odvětví. „Pravdou je, že umělou inteligenci a budoucnost budou z velké části vytvářet soukromé společnosti. „Je opravdu důležité, aby vlády pochopily, co děláme, a dohlížely na nás. Měly by to regulovat,“ míní miliardář.

Hovořil z Paříže, kde skončil summit AI Action, na němž USA a Velká Británie odmítly dohodu podepsat. Viceprezident USA JD Vance řekl, že regulace by „zabila transformační odvětví právě ve chvíli, kdy se rozjíždí“. Jak píše The Independent, podle Británie dohoda neposkytuje jasné záruky ohledně globální správy umělé inteligence nebo neřeší „složitější otázky“ týkající se národní bezpečnosti.

Schmidt se ale také vyslovil proti přílišné regulaci v Evropě.  „Jejím důsledkem je, že revoluce v oblasti umělé inteligence, která je podle mého názoru nejdůležitější revolucí od dob elektřiny, nebude vynalezena v Evropě“. Velké technologické společnosti podle něj „před 15 lety nechápaly“ potenciál, který AI má, ale nyní ho chápou.

Pozor na telefony ve školách

Eric Schmidt byl šéfem společnosti Google, když tato společnost koupila Android, společnost, která nyní vytváří nejpoužívanější operační systém pro mobilní telefony na světě. Nyní podporuje iniciativy, které mají zabránit tomu, aby smartphony používaly děti ve školách.

Myslím, že chytré telefony jsou pro děti bezpečné, ale je třeba to moderovat,“ řekl. „Všichni se shodneme na tom, že děti by měly být chráněny před špatnostmi online světa.“

Zastánci omezení používání chytrých telefonů dětmi tvrdí, že telefony jsou návykové a „odvádějí děti od činností, které jsou pro zdravý vývoj nezbytné“.

Australský parlament nedávno schválil zákon, který v roce 2024 zakáže používání sociálních médií pro děti mladší 16 let. Premiér Anthony Albanese uvedl, že je důležité chránit děti před jejich „škodlivostí“.

Nedávná studie zveřejněná v lékařském časopise The Lancet naznačila, že zákaz používání mobilních telefonů ve školách nezlepšuje chování žáků ani jejich prospěch. Zjistila však, že delší doba strávená u chytrých telefonů a sociálních médií obecně je spojena s horšími výsledky ve všech těchto ukazatelích.

Reklama

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Ropa je pod tlakem, zlato září. Jak Írán zacloumal globálními trhy?

Kdykoli se na Blízkém východě něco šustne, trhy jsou v pozoru. Tím spíš, když začne masivní americko-izraelská operace, která má ambici svrhnout íránský režim. A není to jen ropa, co investory zajímá. Nová válka přímo ovlivnila vývoj akcií i zlata.

Ukrajinské drony útočily na Novorossijsk, ruské na Kryvyj Rih

Ukrajinské drony v noci na dnešek útočily na ruský přístav Novorossijsk, místní úřady hlásí pět zraněných a poškozené domy. Naopak Rusové v Kryvém Rihu v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti podle místních činitelů zasáhli dopravní podnik. Na jiném místě stejného regionu ruská armáda při útoku zabila pětapadesátiletého muže, uvedl šéf oblastní správy Oleksandr Hanža. V Černihivské oblasti nepřežila ruský útok postarší žena, uvedl šéf tamní správy Vjačeslav Čaus. Obě země mezitím informovaly o nočním sestřelení nepřátelských dronů.

V Kuvajtu se při íránském útoku zřítilo několik amerických stíhaček

Několik amerických vojenských letounů v Kuvajtu v pondělí časně ráno havarovalo během intenzivních íránských útoků. Všichni členové posádek přežili a jsou ve stabilizovaném stavu, uvedlo tamní ministerstvo obrany. Konflikt mezi Íránem a Spojenými státy s Izraelem se na Blízkém východě dále rozšiřuje.

Izraelské údery na Libanon si vyžádaly nejméně 31 mrtvých a 149 zraněných

Nejméně 31 mrtvých a 149 zraněných si podle prvních informací vyžádaly údery izraelské armády na Libanon. Informovalo o tom libanonské ministerstvo zdravotnictví, které citovala agentura Reuters. Podle agentury AP zhruba dvě třetiny mrtvých a zraněných jsou na jihu Libanonu. Izraelská armáda dnes uvedla, že v odvetě zahájila v Libanonu údery na cíle spojené s Hizballáhem. Učinila tak poté, co se libanonské proíránské hnutí v noci na dnešek přihlásilo k útoku drony a střelami na Izrael, uvedla agentura Reuters.

Hormuzský průliv už není bezpečný, ceny ropy letí vzhůru

Ceny ropy rostou po útoku Izraele a USA na Írán. Pokud Írán zablokuje Hormuzský průliv, dojde k prudkému zdražování energií a růstu inflace, varovali experti. Dopravní společnosti od klíčové vodní trasy odklánějí lodě, některé hlásí útoky na svá plavidla.

Rubio a Hegseth v úterý informují americký Kongres o útoku na Írán

Šéf americké diplomacie Marco Rubio, ministr obrany Pete Hegseth a další činitelé v úterý předstoupí před Kongres a informují zákonodárce o útoku na Írán, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na Bílý dům.

Věděli o něm všechno. Zpravodajci sledovali Chameneího měsíce

Americké a izraelské tajné služby, včetně Ústřední zpravodajské služby (CIA), sledovaly nejvyššího íránského vůdce ajatolláha Alího Chameneího několik měsíců. Právě CIA věděla, kde se bude v sobotu ráno nacházet, což vedlo k překvapivému úderu. Sdělily to anonymní zdroje obeznámené se situací.

Kyjev nabídl Ficovi dva termíny pro návštěvu Ukrajiny kvůli ropovodu Družba

Kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v neděli večer uvedla, že Kyjev slovenskému premiérovi Robertu Ficovi nabídl 6. a 9. března jako dva možné termíny jeho návštěvy Ukrajiny za účelem jednání o ropovodu Družba. Fico dříve uvedl, že dává přednost schůzce na území Evropské unie.

V Texasu se střílelo, tři mrtví. FBI nevylučuje souvislost s terorismem

Při střelbě před barem v texaském Austinu zemřeli v neděli nad ránem dva lidé a dalších 14 osob bylo převezeno do nemocnice. Útočníka policisté na místě zastřelili. Podle FBI mohou některé nalezené stopy naznačovat souvislost s terorismem, vyšetřování je však teprve na začátku.

Írán nebude vyjednávat s USA, uvedl tajemník íránské bezpečnostní rady

Írán nebude vyjednávat se Spojenými státy, uvedl dnes tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Larídžání v reakci na zprávy o možném obnovení rozhovorů s Washingtonem. Informovaly o tom agentury. Americký prezident Donald Trump v neděli vyjádřil souhlas s možným jednáním s těmi íránskými představiteli, kteří přežili americké a izraelské údery z posledních dnů.

Britskou leteckou základnu na Kypru zasáhl dron

Dron v noci na dnešek zasáhl základnu britského letectva na Kypru, uvedlo ministerstvo obrany v Londýně podle stanice Sky News a agentury PA. Ministerstvo nesdělilo, kdo bezpilotní prostředek vyslal. Při incidentu nedaleko přístavního města Limasol nebyl nikdo zraněn a podle kyperských úřadů vznikly pouze malé škody.

Kate Middleton poprvé veřejně promluvila velšsky

Princezna z Walesu překvapila. U příležitosti svátku svatého Davida promluvila poprvé veřejně velšsky a spolu s princem Williamem vyslala osobní vzkaz obyvatelům Walesu. Nešlo jen o formální gesto. Královský pár tím připomněl své silné pouto k zemi, kterou reprezentují.

Údery na Teherán pokračovaly i večer, podle svědků zasáhly i nemocnici

Výbuchy v Teheránu dnes pokračují i po setmění, píší agentury AP a AFP. Státní televize uvedla, že jeden úder zasáhl její sídlo a podle íránských státních médií přestala vysílat. Další média tvrdí, že večerní údery zasáhly v Teheránu i jednu nemocnici, což agentuře Reuters potvrdili i svědci. Izraelská armáda uvedla, že její síly dnes ničily vojenské objekty, například velitelská stanoviště.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama