-0.1 C
Czech
Čtvrtek 19. února 2026
Válka na UkrajiněUkrajina hlásí úder na ruský ropný podnik, podle gubernátora v něm hořelo

Ukrajina hlásí úder na ruský ropný podnik, podle gubernátora v něm hořelo

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek způsobil požár skladu ropy v ruské Krasnodarské oblasti, napsala agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady. Ukrajinský generální štáb později na facebooku sdělil, že ukrajinské ozbrojené síly zasáhly v noci na dnešek rafinérii Albašněfť v Krasnodarském kraji.

„Požár jsme zkrotili, nejsou žádné oběti,“ oznámil na Telegramu gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondratěv. V příspěvku na síti psal o dopadu trosek dronu na „nádrž s drobnými zbytky ropných produktů“ v obci Novominskaja.

Ministerstvo obrany v Moskvě uvedlo, že protivzdušná obrana nad ruským územím v noci zničila čtyři ukrajinské drony. Resort se ve sdělení na Telegramu o Krasnodarské oblasti nezmiňuje.

Ukrajinský generální štáb informuje o zásahu závodu Albašněfť, který se podle něj podílí na dodávkách benzínu a nafty ruské invazní armádě. „Zásah potvrzen. V objektu vypukl požár,“ uvedlo velení ukrajinských ozbrojených sil. Podnik Albašněfť se podle svých webových stránek nachází v obci Novominskaja v Krasnodarském kraji.

Série ukrajinských útoků prostřednictvím dronů na ruská energetická zařízení posledních dnech způsobila požáry významné rafinerie ve Volgogradské oblasti a závodu na zpracování plynu poblíž Astrachaně.

Gubernátor Astrachaňské oblasti Igor Babuškin dnes podle Reuters uklidňoval obyvatele, aby nepropadali panice poté, co regionální metropoli zahalil oblak zemního plynu. „Zemní plyn není na otevřených prostranstvích zdraví škodlivý – v blízké budoucnosti se stav atmosférického vzduchu normalizuje,“ uvedl Babuškin. Plyn byl podle něj cítit v důsledku prací na obnovení produkce v plynárenském závodu. Podle zdrojů agentury Reuters podnik pravděpodobně na několik měsíců pozastaví výrobu motorových paliv.

Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už skoro tři roky, součástí bojů jsou i vzdušné údery, které podnikají obě země. Rusko téměř každou noc bombarduje ukrajinské území a tvrdí, že útočí na vojenské cíle. Zároveň se pokouší mimo jiné ochromit ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajinské úřady však pravidelně informují o zásazích civilních míst a zabitých civilistech. Také Kyjev uvádí, že při svých útocích na Rusko cílí na vojenské cíle nebo energetická zařízení, která podporují ruské válečné tažení na Ukrajině.

Ukrajinské letectvo na Telegramu uvedlo, že Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu dvěma balistickými střelami Iskander-M a 104 drony. Protivzdušná obrana podle jeho vyjádření sestřelila 57 dronů a dalších 42 bezpilotních přístrojů, které označilo za návnady, se ztratilo z radarů, aniž by způsobily škody. O osudu zbylých dronů a střel se nezmiňuje. Bez podrobností píše o škodách v Kyjevské, Kirovohradské, Sumské, Charkovské a Doněcké oblasti.

Ruskojazyčná služba stanice BBC mezitím informovala o hlášení šéfa vojenské správy města Chersonu Romana Mročka, podle něhož byli při útoku ruských dronů na toto jihoukrajinské město zraněni čtyři lidé.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo dobytí dalších dvou ukrajinských obcí – vesnice Baranivka v Doněcké oblasti a vsi Novomlynsk v Charkovské oblasti. Agentura AFP v této souvislosti poznamenala, že Moskva hlásí dobytí ukrajinských obcí v poslední době téměř denně.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně v podmínkách války nezávisle ověřit.

Reklama

Doporučujeme

Ceny ropy rostou kvůli hrozbě amerického úderu na Írán

Ceny ropy ve středu vzrostly o více než 4 procenta, čímž reagovaly na oznámení amerického viceprezidenta J. D. Vance, že Írán během rozhovorů o íránském jaderném programu v Ženevě ignoroval americké „červené linie", a že prezident Donald Trump si ponechá právo použít sílu. Rafael Grossi, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, varoval, že „nemáme mnoho času".

Armáda USA je připravena zaútočit na Írán o víkendu, Trump zatím nerozhodl

Armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí o tom, zda dá k útoku pokyn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informuje stanice CNN. Armáda o své připravenosti informovala Bílý dům v době, kdy USA přesouvají k Íránu velký počet lodí, bojových letadel i logistických letounů.

Rusko zničilo 113 ukrajinských dronů, některé podle něj cílily na sklad ropy

Rusko v noci na dnešek zničilo na svém území 113 ukrajinských dronů, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Útok podle ruských regionálních úřadů cílil mimo jiné na sklad ropy v Pskovské oblasti, kde vzplanul ropný zásobník. Ukrajinské letectvo mezitím oznámilo zneškodnění 29 ruských bezpilotních letounů z celkových 37, které podle něj Rusové na Ukrajinu v noci vyslali.

Izrael nezničil Hamás, pouze ho oslabil

Izraelská armáda Hamás nezničila, ale oslabila. Po vstupu příměří v platnost loni v říjnu však začalo palestinské teroristické hnutí obnovovat kontrolu nad ztraceným územím. Likviduje ozbrojené konkurenční klany, veřejně popravuje kolaboranty s Izraelem a vybírá vysoké daně. Místní si stěžují na tvrdé represe.

Plastové lahve z Kanady ze 60. let vyplavilo moře na skotské Orkneje

Na pláži Howar Sands na skotském souostroví Orkneje se objevily plastové lahve ze 60. a 70. let. Podle všeho pocházejí z kanadského Newfoundlandu a Labradoru. Dobrovolníci je našli při pravidelném úklidu pobřeží.

Princ William otevřeně promluvil o duševním zdraví a mužských emocích

Princ William překvapil posluchače britského rádia upřímným rozhovorem o vlastním duševním zdraví. Otevřeně mluvil o emocích, mužských vzorech i o tom, proč je důležité naučit se porozumět sám sobě. Téma, které bývá často tabu, posunul do hlavního vysílacího času.

Lavina u jezera Tahoe zabila osm lyžařů

Po úterním pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii zemřelo osm lyžařů a po jednom se dál pátrá. Záchranáři už dříve v horské divočině vytáhli šest dalších lidí, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem.

V souvislosti s vraždou aktivisty Deranqueho francouzská policie zadržela už 11 lidí

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování brutální vraždy 23letého studentského aktivisty Quentina Deranqueho. Úřady nyní zadržely další dvě osoby, čímž se celkový počet podezřelých zvýšil na jedenáct. Jedním ze zadržených je i asistent francouzského poslance. Podle vyšetřovatelů za útokem pravděpodobně stojí radikální levice.

Bitcoin se drží u 68 tisíc dolarů a trh zklidňuje deriváty

Bitcoin se ve středu drží poblíž hranice 68 tisíc dolarů a po bouřlivějším začátku měsíce se obchoduje v poměrně úzkém pásmu. Od 6. února se největší kryptoměna pohybuje zhruba mezi 65 100 a 72 000 dolary, přičemž po výprodeji z 5. února postupně klesla i krátkodobá volatilita.

Japonský parlament potvrdil ve funkci premiérku Takaiči, vláda je beze změn

Dolní komora japonského parlamentu dnes podle očekávání zvolila premiérkou dosavadní šéfku vlády Sanae Takaiči, jejíž Liberálnědemokratická strana (LDP) získala v nedávných předčasných volbách dvoutřetinovou většinu. Staronová premiérka následně beze změn uvedla do funkce svůj dřívější kabinet, napsala agentura Kjódó.

Írán a Rusko provedou společné vojenské cvičení v Ománském moři

Írán a Rusko uskuteční ve čtvrtek společné vojenské cvičení v Ománském moři a severní části Indického oceánu, píše agentura Fars. Cílem cvičení je podle íránského námořnictva koordinace společných opatření pro boj proti aktivitám ohrožujícím námořní bezpečnost. Oznámené cvičení následuje krátce po dvoudenním cvičení íránských revolučních gard v Hormuzském průlivu začátkem tohoto týdne.

USA zabily 11 lidí při třech dalších leteckých úderech v Karibiku a Pacifiku

Americká armáda zabila 11 lidí při dalších třech leteckých úderech na lodě v Karibiku a východním Tichém oceánu, jejichž posádky podle ní pašovaly drogy. Velitelství americké armády SOUTHCOM, které má na starosti veškeré operace v Karibiku a Střední a Jižní Americe, pondělní útoky oznámilo v úterý na sociální síti X. Podle agentury AP tak vzrostl počet obětí amerických úderů v Karibiku a Tichém oceánu na nejméně 145.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama