Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  V prezidentských volbách v Ugandě zřejmě zvítězí Museveni, který je ve funkci 35 let

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle průběžných výsledků z pátečního večera si ugandský prezident Yoweri Museveni v prezidentský volbách, které proběhly ve čtvrtek, drží jednoznačný náskok. Jeho klíčový protikandidát Bobi Wine však uvedl, že došlo k nejzávažnější manipulaci výsledků v ugandské volební historii. Informovaly o tom agentura Reuters a stanice BBC.

  Šestasedmdesátiletý Museveni je ve funkci prezidenta již 35 let, podle svých slov usiluje o stabilitu. Naproti tomu osmatřicetiletý populární zpěvák Robert Kyagulanyi Ssentamu, který je znám pod uměleckým jménem Bobi Wine, zastupuje mladší generaci v zemi, kde je 80 procent populace mladší 30 let.

  Podle údajů Reuters z 6,8 milionu dosud sečtených hlasovacích lístků, což odpovídá 37 procentům registrovaných voličů, získal Museveni 4,05 milionu hlasů, respektive 62,2 procenta. Opoziční Wine měl na kontě 1,99 milionu hlasů, tedy 30,6 procenta, uvedla volební komise těsně v pátek ve 21:00 místního času (po 19:00 středoevropského času).

  Šéf volební komise Simon Byabakama uvedl, že hlasování proběhlo klidně. Wineovi, který prohlásil, že někteří jeho volební agenti byli ve čtvrtek zatčeni, vzkázal, aby ke svým obviněním z podvodu dodal důkazy.

  Opoziční kandidát je přesvědčen, že zablokování internetových služeb bylo využito k omezení možnosti komunikace a jako způsob, jak kompromitovat hlasování. Kromě toho, že se lidé nemohli připojit k internetu, měli také potíže s odesíláním textových zpráv.

  Zákaz z dílny ugandské vlády pod vedením úřadujícího prezidenta postihl i sociální sítě včetně Facebooku, Twitteru, WhatsAppu, Signalu nebo Viberu.

  „Několik našich telefonních čísel, včetně mého a mé manželky, bylo vypnuto/odpojeno nelegálně,“ citovala agentura Reuters Winea. „Rád se podělím o videa ze všech podvodů a nesrovnalostí, jakmile bude obnoven přístup na internet,“ doplnil.

  Podle volební komise dvě volební místnosti v zemi oznámily závažné nesrovnalosti a hlasování zde bylo zrušeno.

  Wineova tvrzení nebyla agenturou Reuters nezávisle ověřena. USA a Evropská unie týmy pozorovatelů pro tyto volby nenasadily, ačkoli Africká unie a Východoafrické společenství ano. Týmy AU ani EAC však na žádost o komentář ohledně možných nesrovnalostí neodpověděly.

  V hlavním městě Kampale bezpečnostní situaci v ulicích hlídají vojáci a policisté, informovali korespondenti BBC. Tisková agentura AFP byl v pátek ve městě klid a některé podniky zůstaly zavřené.

  Předvolební období bylo poznamenáno zásahy bezpečnostních sil proti opozičním kandidátům a jejich příznivcům, které si vyžádaly desítky obětí. Wine a někteří další opoziční kandidáti byli několikrát zatčeni.

  Vláda tvrdí, že zákaz shromažďování měl zabránit šíření koronaviru, zatímco podle opozice šlo o záminku pro represivní kroky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama