Více
  9.9 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Údolí motýlů. Zážitek tisíců třepotajících se křídel

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jedinečnou přírodní rezervaci najdete ve vnitrozemí na ostrově Rhodos v Řecku. Její název je „Motýlí údolí“ nebo „Údolí Petaloudes“. Zní to jako snové místo a skutečně je! Jedná se o jednu z nejznámějších atrakcí Rhodosu, která určitě stojí za návštěvu.

  Každoročně tisíce jemných okřídlených tvorů migrují z houštin a křoví u Středozemního moře po vodních cestách do vlhkého údolí Petaloudes, běžněji známého jako Údolí motýlů.

  Jde o lokalitu s hustou květenou, dechberoucí přírodní krásou, harmonickými stavbami mostů, zpevněnými cestami, jezírky, malými vodopády, poklidnou atmosférou a jedinečným zážitkem pro návštěvníky. Jediný zvuk, který tam návštěvníci slyší, je cvrlikání cikád a šumění studené vody. Skvělé místo pro rodiny s dětmi, které si chtějí v rámci dovolené užít krásy přírody a prozkoumat životní koloběh motýlů.

  Když se blíží období sucha, motýli se rojí

  Návštěvníci mohou být svědky velkolepého úkazu, který se v přírodě vyskytuje jen zřídka. Obrovské množství motýlů se shromažďuje v tomto malém údolí během závěrečné fáze jejich životního cyklu. Každoročně na konci období dešťů (květen) pokrývají celou krajinu tisíce motýlů přitahovaných vůní orientálních stromů. Je to dospělý hmyz, který následuje vodní toky a migruje sem za rozmnožováním (samice pak odlétají do jiných vhodných oblastí naklást vajíčka na začátku podzimu) kvůli vysoké vlhkosti oblasti.

  V době návštěvy spí motýli na stinných stranách kmenů stromů nebo kolem kořenů. Pohled na samotnou kolonii je kouzelný, ale pokud jsou motýli vzhůru, tvoří působivý třepotající se mrak a odhalují oranžovou barvu svých křídel.

  Euplagia Quadripunctaria Rhodosensis, poddruh tygří můry Jerseyské, jedinečný na ostrově Rhodos, je přitahován do údolí vůní vydávanou orientálními stromy Sweetgum, kterým se v oblasti daří. Lehce se třepotají a pokrývají každý dostupný povrch. Vodopády, stín a listí vytvářejí dokonalé romantické prostředí a jakmile si hmyz odpočine, je čas zahájit období páření.

  Kromě estetické hodnoty je to také místo jediného přirozeného lesa Liquidambar orientalis nebo v řečtině „Zitia“ (orientální stromy Sweetgum) v Evropě. Tyto stromy vylučují speciální látky, které přitahují motýly, díky čemuž je návštěva údolí opravdovým zážitkem.

  Návštěva Údolí motýlů

  Údolí je otevřené a přístupné veřejnosti. Mezi návštěvníky je rojení motýlů samozřejmě vyhledávanou událostí a hojně údolí navštěvují. Nicméně to má také dopad na samotné motýly. Vzhledem k povaze jejich biologie (motýli nemají žaludek a jejich energie se skládá ze zásob z jejich larválního stádia) neustálé vyrušování tlesknutím nebo pískáním návštěvníků, připravuje tvory o cennou energii. Návštěvníci vyrušováním motýly povzbuzují, aby se zvedli z místa odpočinku a poletovali, což je atraktivnější jak pro oko, tak pro fotoaparát. Jenže motýli neumějí spotřebovanou energii doplnit.

  Údolí motýlů (Petaloudes) se nachází asi 25 km od města Rhodos, na západní straně ostrova, asi 5 km jihovýchodně od vesnice Theologos. Otevřeno je od 8:00 do 19:00 každý den a platí se sem vstupné. Pokud se vydáte být svědky této úžasné migrace, vezměte se obuv vhodnou na turistiku, našlapujte zlehka a nerušte místní drobné obyvatele.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS