ZprávyTwitter udělil Marjorie Taylor Greene další ban. Tentokrát za dezinformace o covidu

Twitter udělil Marjorie Taylor Greene další ban. Tentokrát za dezinformace o covidu

Twitter v pondělí večer dočasně pozastavil možnost vkládání příspěvků kongresmance Marjorie Taylor Greene. Republikánka podle Twitteru sdílela mylné informace o nemoci covid-19 a vakcínách, řekl stanici CNN mluvčí společnosti. Zprávu potvrdily i další servery.

Greene na sociální síti dostala ban kvůli tweetům, které porušovaly politiku společnosti v oblasti dezinformací. Kongresmanka uvedla, že koronavirus není nebezpečný pro lidi mladší 65 let a osoby, které netrpí obezitou. Zároveň by pole jejího vyjádření organizace neměly lidem vnucovat neschválené vakcíny nebo nošení roušek. Tyto tweety byly označeny jako „zavádějící“.

Spojené státy používají vakcíny vyrobené společnostmi Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson, které Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil pro nouzové použití.

Americký prezident Joe Biden minulý týden vyzval společnosti provozující sociální sítě, aby zakročily proti dezinformacím o vakcínách. „Naléhám na všechny Američany, aby pomohli zpomalit šíření dezinformací o zdraví během pandemie covidu-19 i po ní,“ napsal ve dvaadvacetistránkovém dokumentu šéf federálního úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy.

„Dezinformace týkající se zdraví jsou vážnou hrozbou pro veřejné zdraví. Mohou způsobit zmatek, zasít nedůvěru, poškodit zdraví lidí a podkopat úsilí v oblasti veřejného zdraví. Omezení šíření dezinformací o zdraví je morální a občanská povinnost, která bude vyžadovat celospolečenské úsilí,“ konstatoval Murthy.

Další porušení pravidel Twitteru může vést k trvalému zablokování účtu kongresmanky

„Přijali jsme donucovací opatření na účtu @mtgreenee za porušení pravidel Twitteru, konkrétně politiky o zavádějících informací o covidu-19,“ uvedl mluvčí Twitteru v e-mailovém prohlášení. Účet kongresmanky byl zablokován na 12 hodin.

Podle aktuálních pravidel Twitter uživateli za druhé a třetí porušení zásad zablokuje účet na 12 hodin. Čtvrté porušení má za následek týdenní ban a páté vede k úplnému zablokování účtu, informovala stanice BBC.

Ve videu na Facebook Live Greene přiznala, že jí Twitter dočasně omezil možnost používání platformy. Zároveň obvinila Bidenovu administrativu, že se snaží omezovat svobodu slova.

„Vzpomínáte si, jak minulý týden naše tisková mluvčí řekla, že Bílý dům pracuje na zastavení šíření [dezinformací], protože chce být opatrný a mít pod kontrolou informace, které se šíří o covidu-19 a vakcínách? Není to znepokojující?“ ptala se Greene.

Postup Twitteru Greene později označila jako „komunistický“.

Republikánka se dostala pod palbu kritiky kvůli svým vyjádřením o pandemii již dříve. V červnu se omluvila poté, co přirovnala požadavek na nošení roušek a očkování k holokaustu, při němž zahynulo zhruba 6 milionů Židů. V lednu Twitter její účet zablokoval kvůli obviněním z volebního podvodu.

Doporučujeme

Nejméně 12 lidí zahynulo při lesním požáru v provincii Almería na jihu Španělska

Nejméně 12 lidských životů si vyžádal lesní požár, který vypukl ve čtvrtek pozdě odpoledne v provincii Almería ve španělské Andalusii. Zranění utrpělo šest lidí. Dalších 19 osob zůstává pohřešováno a záchranné složky v této oblasti pokračují v pátracích a záchranných operacích, uvedl dnes v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Cadena Ser předseda andaluské vlády Juanma Moreno, kterého citovala agentura Reuters.

Bílý dům propaguje levné pumpy Freedom Fuel

Ve Spojených státech se objevila síť čerpacích stanic Freedom Fuel, která láká na levnější benzin než konkurence v okolí. Bílý dům projekt výrazně propaguje jako ukázku snahy prezidenta Donalda Trumpa srazit ceny u pump. Provozovatel je ale soukromá firma a administrativa tvrdí, že benzin nijak nedotuje.

Svět překvapivě odolává šokům z Blízkého východu. Analytici vysvětlují proč

Po eskalaci napětí mezi USA a Íránem z počátku týdne se opět téměř zastavila doprava v Hormuzském průlivu. Ceny ropy se přitom drží hluboko pod psychologickou hranicí 100 dolarů za barel. Podle odborníků se trh na současnou situaci adaptoval. To však neznamená, že ceny černé zlato nemohou prudce růst. K největšímu poklesu tranzitů došlo podél ománského pobřeží.

Tvrdý úder u Krymu. Ukrajina zasáhla desítky lodí ruské stínové flotily

Ukrajina v posledních dnech intenzivně útočila na lodě poblíž Ruskem okupovaného poloostrova Krym. Kyjev se tak snaží oblast odříznout od námořních logistických a zásobovacích tras. Podle ukrajinské armády se pomocí dronů podařilo zasáhnout desítky plavidel. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval vládu k udělení dotací na zdražující palivo na Krymu.

Coinbase mění vedení právního týmu

Coinbase čeká výrazná změna ve vedení. Z pozice hlavního právníka odchází Paul Grewal, který šest let patřil k nejviditelnějším tvářím burzy v právních sporech i politickém boji kryptoměnového sektoru ve Washingtonu. Firma zároveň posiluje tým, který má pomoci s další expanzí a prosazováním pravidel pro digitální aktiva.

Matka kanibalka? Žena v Austrálii obviněná z vraždy svého čtyřletého syna podle policie snědla jeho části

Policie v Novém Jižním Walesu v Austrálii řeší hrůzný případ vraždy malého dítěte, kterou má na svědomí jeho matka. Ta se podle policie sama přiznala k tomu, že části svého syna uvařila a snědla.

Klimatické cíle Googlu požírá hladová umělá inteligence

Společnost Google v nové zprávě přiznává rostoucí spotřebu elektřiny a emise v důsledku masivního budování infrastruktury umělé inteligence (AI). Na vině jsou zejména datová centra, která jsou energeticky extrémně náročná a navíc spotřebují obrovské množství vody k chlazení. Podobnou zprávu zveřejnila i společnost Amazon – také v jejím případě vzrostla spotřeba elektřiny i emise.

Německo se s USA dohodlo na nákupu střel Tomahawk a jejich rozmístění v zemi

Německo se s vládou USA dohodlo na nákupu řízených střel Tomahawk středního doletu a jejich rozmístění na německém území, řekl dnes podle agentur Reuters a DPA kancléř Friedrich Merz před poslanci. Dohoda byla podle něj uzavřena na okraj summitu NATO v Turecku a střely mají sloužit k odstrašení Ruska. Berlín se dlouhodobě o tyto střely zajímá, původně ohlášené rozmístění amerického praporu s tomahawky v Německu ale zrušil americký prezident Donald Trump, spolková republika proto jako řešení viděla nákup těchto střel.

Americké útoky v Íránu zabily 14 lidí a dalších 78 zranily

Americké útoky za poslední dva dny v Íránu zabily 14 lidí a dalších 78 zranily, uvedlo dnes podle agentury AFP íránské ministerstvo zdravotnictví. Železniční spojení mezi Teheránem a Mašhadem, kde má být dnes pohřben bývalý íránský vůdce Alí Chameneí, bylo kvůli americkým útokům přerušeno.

Ceny ropy rostou a doprava v Hormuzském průlivu téměř stojí

Ceny ropy rostou a indexy klesají po amerických a íránských úderech a prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že příměří pro něj skončilo. Šéf Bílého domu také pohrozil opětovnou blokádou íránských přístavů. Zhroucení dohody by znamenalo i obnovené riziko, že se Spojené státy pokusí obsadit pro Teherán strategicky důležitý ostrov Charg.

V indickém Dillí zahynuli čtyři lidé, když se při deštích zřítila budova

Nejméně čtyři lidé zahynuli v indickém hlavním městě Dillí, kde se během silných monzunových dešťů ve středu zřítila rozestavěná budova. Intenzivní deště zažívá také indický stát Maháráštra; ve městě Puné se sesunula obří skládka na třípodlažní budovu.

Bouře Maysak, která zasáhla jižní Čínu, si podle nové bilance vyžádala 39 obětí

Téměř čtyři desítky mrtvých si podle nové bilance vyžádala tropická bouře Maysak, která tento týden zasáhla jižní oblasti Číny. Většina obětí je spojená s protrženou přehradou ve městě Nan-ning v oblasti Kuang-si, kde zahynulo nejméně 26 lidí, informoval dnes zástupce starosty města Ting Wej, kterého citovala agentura AP.

Kryptoměny se chystají na hrozbu kvantových počítačů

Kryptoměnový sektor začíná řešit riziko, které už nezní jako vzdálený scénář ze sci-fi. Vývoj kvantových počítačů může v budoucnu ohrozit šifrování, na němž stojí digitální peněženky i samotné transakce. Firmy proto připravují obranu, i když příliš rychlý přechod na nová řešení může podle části odborníků přinést další slabiny.

Trump slíbil Ukrajině licenci na výrobu střel Patriot

Spojené státy chtějí umožnit Ukrajině vyrábět střely pro systém protivzdušné obrany Patriot. Oznámil to americký prezident Donald Trump po jednání s Volodymyrem Zelenským na summitu NATO v Ankaře. Pokud se plán uskuteční, půjde o významný posun v americké podpoře Kyjeva.

Izraelské útoky v Gaze zabily nejméně devět lidí včetně dvou dětí

Při izraelských vzdušných úderech a střelbě v Pásmu Gazy dnes zahynulo nejméně devět lidí, včetně dvou dětí ve věku 10 a šest let. S odvoláním na tamní zdravotnické zdroje to píše agentura Reuters. Izraelská armáda v útocích pokračuje navzdory příměří uzavřenému loni v říjnu. Izrael i teroristické hnutí Hamás se pravidelně obviňují z porušování tohoto příměří.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama