ITBoxiPhone 17 Pro přichází v oranžové barvě

iPhone 17 Pro přichází v oranžové barvě

Apple na své velkolepé akci Awe Dropping ukázal novou generaci iPhonů a jednu barvu si vybral jako hlavní hvězdu. iPhone 17 Pro se poprvé oblékl do odstínu cosmic orange. Pro značku je to jeden z nejodvážnějších kroků v oblasti designu za poslední roky a podle prvních reakcí se vyplatil.

Oranžová je letos na módních molech i v letních kolekcích častým motivem. Vogue ji označuje za jednu z barev sezony. Apple tak sází nejen na technologické inovace, ale i na vizuální trend, který může oslovit i ty, kdo sledují styl stejně pečlivě jako parametry.

Odvážný design a nové tvary

Na první pohled zaujme hluboký oranžový odstín, který obepíná celé titanové tělo i zvýšenou část fotoaparátu, kterou Apple pojmenoval plateau. Skleněná záda mají o něco světlejší tón, takže kontrast ještě víc vynikne. Podle prvních dojmů telefon na stole rozhodně nepřehlédnete.

Nový design ale rozdělil fanoušky. Část internetové komunity označila vzhled Pro modelů přímo za „ošklivý“. Největší debaty vzbudila právě nová vystouplá plocha pro fotoaparáty a nezvyklé barevné kombinace. Zatímco Apple mluví o revoluci, mnozí uživatelé přemýšlejí, zda telefon rovnou neschovat do pouzdra.

Oranžová si v roce 2025 užívá nebývalou pozornost i díky popkultuře. Taylor Swift ji často oblékala během svého Eras Tour a její chystané album The Life of a Showgirl má na obalu i vinylech oranžové prvky. Datum vydání připadá na 3. října, tedy na start podzimu. Symbolika dýňového odstínu tak přišla Applu vhod.

Kdo touží po výrazném kousku, letos má možnost. Vedle oranžové totiž Apple nabízí i konzervativnější varianty deep blue a silver. Překvapivě chybí tradiční černá, která bývala synonymem pro „Pro“ modely.

Technika vs. očekávání

Pod elegantním designem běží nový čip A19 Pro, který se stará o výkon i úsporu energie. Apple slibuje celodenní výdrž, ale analytici upozorňují, že právě baterie může být slabým místem. Prostor uvnitř totiž zabraly tenčí obvody a minimalistický fotoaparát.

Zatímco iPhone 17 Pro nabízí jen jeden zadní snímač s 48 Mpx, základní iPhone 17 přináší dva a verze Pro Max dokonce tři. Uživatelé tak budou muset zvážit, zda upřednostní vzhled před možnostmi focení.

Komerční potenciál

Analytici z IDC předpokládají, že Air i oranžový Pro pomohou Applu v klíčové vánoční sezoně. Podle Nabilly Popal by mohl Air dokonce prodejně překonat dřívější model Plus, který se podílel na dodávkách pěti až sedmi procenty. Zvláštní pozornost míří na čínský trh, kde Apple čelí tlaku levnějších a tenčích konkurentů.

„Apple je pozadu, ale když něco udělá, udělá to větší, hlasitější nebo lepší než kdokoli jiný,“ připomněla Popal. A právě sází na to, že oranžový model dokáže přitáhnout pozornost tam, kde design hraje hlavní roli.

Doporučujeme

Ozbrojené skupiny podnikly koordinované útoky po celém Mali. Ministr obrany je po smrti

Koordinované útoky ozbrojených skupin otřásly Mali a zasáhly i oblasti kolem metropole Bamako. Násilí patří k největším za poslední roky a situace zůstává nepřehledná. Podle dostupných zpráv byl při jednom z útoků zabit ministr obrany Mali. Informuje o tom agentura Reuters či server BBC.

EU odkládá velký zákaz toxických chemikálií

Evropská unie chtěla spustit největší zákaz toxických chemikálií ve své historii. Plán měl z trhu postupně vytlačit celé skupiny nebezpečných látek, které se objevují v běžných výrobcích i v životním prostředí. Po čtyřech letech ale ekologické organizace upozorňují, že se velká část opatření zasekla.

Trump v březnu nakoupil dluhopisy za nejméně 51 milionů dolarů

Americký prezident Donald Trump v březnu provedl rozsáhlé nákupy dluhopisů. Podle zveřejněných majetkových přiznání investoval nejméně 51 milionů dolarů, tedy zhruba 1,2 miliardy korun. Transakce zahrnovaly komunální dluhopisy, americké státní dluhopisy i firemní emise z několika odvětví.

Abbásův Fatah se prohlásil za jasného vítěze místních voleb na Západním břehu

Palestinská nacionalistická sekulární strana Fatah, jejímž lídrem je šéf Palestinské autonomie Mahmúd Abbás, dnes oznámila jasné vítězství v sobotních místních volbách na Izraelem okupovaném Západním břehu. Informovala o tom agentura WAFA. Mnozí Palestinci jsou ale podle katarské televize Al-Džazíra k volbám skeptičtí, ve většině okrsků totiž mohli hlasovat jen o jedné společné kandidátce, uvedla katarská televize. Volební účast činila nicméně 53 procent, což je podle agentury AP na tento region účast relativně vysoká.

Střelba přerušila galavečeři novinářů ve Washingtonu. Trump musel být evakuován

Střelba během slavnostní večeře novinářů ve Washingtonu vyvolala chaos a okamžitý zásah ochranky. Prezident Donald Trump i další hosté vyvázli bez zranění, útočník skončil v rukou policie.

Maroko chce díky slunci snížit závislost na fosilních palivech

Maroko vsadilo na slunce ve velkém. Na okraji Sahary vznikl jeden z největších solárních komplexů světa. Ambice jsou obrovské, realita složitější. Země chce snížit závislost na dovozu fosilních paliv a stát se lídrem regionu.

Diamantová liga výrazně zvyšuje prémie pro atlety

Atletická Diamantová liga vstupuje do nové éry. Organizátoři oznámili výrazné navýšení finančních odměn. Od roku 2025 se mezi sportovce rozdělí celkem 9,24 milionu dolarů. Jde o nejvyšší částku od vzniku seriálu v roce 2010.

Desítky lesních požárů sužují Floridu a Georgii, tam už živel zničil 120 domů

Dva rozsáhlé lesní požáry, které zuří v americkém státě Georgia sužovaném suchem, zničily přes 120 domů a ohrožují zhruba tisícovku dalších. Mrtví ani zranění zatím hlášeni nejsou, napsala dnes agentura AP. Hasiči v Georgii ve čtvrtek zasahovali u 31 nových a poměrně malých požárů a na sousední Floridě dnes také u více než 120 lesních požárů.

Letiště v Teheránu poprvé od začátku války obnovilo mezinárodní spoje

Letiště Imáma Chomejního v Teheránu dnes ráno obnovilo provoz pro komerční mezinárodní linky, informoval server BBC. Je to poprvé od 28. února, kdy americko-izraelské útoky na Írán spustily válku v regionu. Předminulý týden v ní začalo platit příměří.

Nejméně čtyři mrtví po nočních ruských útocích na Ukrajinu, přes 30 zraněných

Ukrajina v noci čelila rozsáhlému útoku 619 ruských dronů a 47 řízených střel a raket, oznámilo ukrajinské letectvo. Z toho 580 donů a 30 střel bylo sestřeleno nebo zneškodněno. Útok zabil čtyři lidi a dalších více než 30 osob utrpělo zranění, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nejméně 14 lidí bylo zraněno při ruském útoku na Dnipro, ranění jsou také v Charkovské, Černihivské či Oděské oblasti, dodal Zelenskyj. Kvůli ruskému útoku vyslalo Polsko preventivně do vzduchu stíhačky. Trosky dronu dopadly ve městě Galati na východě Rumunska, uvedlo rumunské ministerstvo obrany.

USA a Írán obnovují cestu k jednání

Spojené státy a Írán se znovu pokoušejí rozhýbat mírová jednání. Do Pákistánu míří zvláštní vyslanec Steve Witkoff a Jared Kushner, zatímco íránský ministr zahraničí Abbás Arákčí už dorazil do Islámábádu. Přímé setkání s americkou stranou ale Írán veřejně odmítá.

Bořil dostal stop na sedm zápasů sezona pro něj skončila

Kapitán Slavie Jan Bořil dohrál sezonu předčasně. Disciplinární komise mu po víkendovém zápase v Hradci Králové udělila trest na sedm soutěžních utkání. Obránce tak přijde o závěr ligy i nadstavbu a zasáhne až do dalšího ročníku.

Meta propustí tisíce lidí. Zaměstnanci mluví o posedlosti AI

polečnost Meta podle stanice ABC oznámila propuštění zhruba 8 000 zaměstnanců v nadcházejícím měsíci. Jde o zhruba 10 procent pracovní síly. Tisíce pracovních míst přitom nechá neobsazených. Hlavním důvodem jsou zvýšené výdaje na umělou inteligenci, na kterou letos vynaloží 135 miliard dolarů (asi 2,8 bilionu korun).

Benátkám dochází čas. Mohou zmizet pod mořem

Benátky, jedno z nejkrásnějších a turisticky nejvyhledávanějších měst světa, se kvůli změnám klimatu mohou stát minulostí. Podle nové zprávy budou v případě nečinnosti do konce století ztraceny. Zatímco město postupně klesá, mořská hladina stoupá. Současný systém protipovodňových zábran přestane stačit ještě v tomto století.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama