Filip Turek, poslanec Evropského parlamentu a kandidát do Poslanecké sněmovny za stranu Motoristé sobě, čelí opět závažným obviněním. Webová stránka Page Not Found zveřejnila e-mailovou korespondenci, v níž autor popisuje fyzické a psychické násilí vůči své bývalé partnerce. Použité adresy naznačují, že autorem byl sám Turek.
Maily podle webu pocházejí z roku 2012 a jejich pisatel v nich mluví o žárlivosti, fackách i ponížení. „Bil jsem tě ze žárlivosti,“ stojí v jednom z úryvků. V jiném pisatel tvrdí, že za své afekty dostal „dlouholeté tresty odloučením“. Turek se k aktuálnímu článku nevyjádřil.
Trestní oznámení i politická ofenziva
Už koncem června podala expartnerka trestní oznámení, které policie postoupila státnímu zastupitelství. Ve výpovědi popsala údajné opakované násilí včetně znásilnění. Uvedla, že se vše odehrávalo před 15 až 20 lety.
Předseda Motoristů Petr Macinka považuje zveřejnění informací za útok před volbami. Kauzu označil za vykonstruovanou a připomněl, že případ je promlčený. Strana podle něj chystá trestní oznámení kvůli poškození pověsti a křivému obvinění.
Zneužití před volební kampaní?
Macinka tvrdí, že jde o cílenou dehonestaci konzervativního politika. Připomněl, že autorka trestního oznámení v minulosti kandidovala za Stranu zelených. Podle něj proto nejde o oběť, ale o ideového protivníka.
Reagoval i na dotazy novinářky Apoleny Rychlíkové, která o případu psala. „Nevím, jestli přežijete Japonsko jako zuřivá bojovnice proti kapitalismu,“ napsal jí ironicky. Doplnil, že ji čeká vysoká uhlíková stopa kvůli „chorobnému stalkingu Turka“.
Co tvrdí Turek?
Turek se k obviněním z násilí dlouhodobě staví odmítavě. Připustil nevěru i „zlomená srdce“, ale jakýkoli trestný čin popřel. „Zlomená srdce ano… Trestný čin ne,“ reagoval už dříve. K aktuální e-mailové kauze se zatím nevyjádřil.
Podle jeho strany plně spolupracuje s policií a je připraven předat svou soukromou korespondenci. Dosud však nikdo nebyl schopen spolehlivě potvrdit pravost e-mailů zveřejněných na webových stránkách.
Proč se kauza otevírá až teď?
Objevují se otázky, proč žena o událostech promluvila až po více než deseti letech. Právníci i odborníci ale upozorňují, že oběti domácího násilí často mluví až s výrazným časovým odstupem. Důvodem bývá stud, strach nebo snaha události vytěsnit.
Podle advokáta Daniela Bartoně případ ještě nemusí být definitivně uzavřen. Pokud by se objevily další oběti nebo nové skutečnosti, mohlo by to změnit i pohled na promlčení. V současnosti je případ v rukou pražského státního zastupitelství.