8 C
Czech
Čtvrtek 18. dubna 2024

Biden přislíbil reakci G7 a podporu USA Izraeli po útocích na Írán

Americký prezident Joe Biden v sobotu odsoudil íránské útoky na vojenská zařízení v Izraeli. Přislíbil koordinovanou diplomatickou reakci skupiny G7 a uvedl, že Spojené státy pomohly Izraeli zlikvidovat "téměř všechny" útočící drony a rakety.

Kyjev chybuje tím, že ignoruje protiválečné Rusy, řekla Navalná časopisu Time

V Rusku žijí protiváleční Rusové, někteří dávají odpor najevo, ale lze těžko čekat, že všichni vyjdou protestovat. Ne všichni jsou hrdinové. V rozhovoru s magazínem Time to řekla Julija Navalná, vdova po ruském opozičním předákovi Alexeji Navalném. V prvním interview od smrti svého manžela uvedla, že řada Rusů je podle ní připravena dát různými způsoby najevo nesouhlas s ruskou válkou proti Ukrajině a takto smýšlející Rusy je třeba podporovat. Ukrajinská vláda dělá podle ní chybu tím, že tuto skupinu ignoruje. Kyjev zatím na její slova nereagoval.

Turecko – 10 zajímavostí, které vás překvapí

Sledujte nás na sítích

Možná víte o řecko-římské historii Turecka, o jeho delikátní kuchyni a nádherném středomořském pobřeží. Turecko je ovšem plné překvapení. Přečtěte si 10 zajímavých faktů o Turecku, které vás určitě překvapí.

1. Turecko je jednou z nejstarších vinařských oblastí na světě a je čtvrtým největším pěstitelem hroznů

Když se budeme bavit o velkých a známých vinařských regionech, na Turecko si většinou ani nevzpomeneme. Ovšem díky úrodné půdě a vhodnému podnebí jsou vinice v Turecku běžným obrázkem krajiny. Vína, která se zde vyprodukují, doplňují místní vynikající kuchyni. Navštivte třeba vinařství Urla poblíž Izmiru, kde můžete absolvovat prohlídku s ochutnávkou. Pokud zde budete v období sklizně, máte dokonce příležitost se zapojit.

2. Derviši víří v kruzích na důkaz oddanosti Bohu

Derviši původně pocházejí z města Konya (sedmé největší město v Turecku), které má starodávnou historii. Ta sahá až do doby kolem roku 4 000 př.n.l. Město je známé jako domov Řádu vířících dervišů. Právě zde žil básník, učenec a súfijský mystik Rumi po většinu svého života a učil toleranci, duchovní vývoj a spojení s božstvím prostřednictvím hudby a tance.

Po jeho smrti založili Rumiho následovníci Řád Mevlevi Sufi, běžněji známý jako Vířící dervišové. To kvůli jejich hypnotickému, točivému obřadnímu tanci, který zobrazuje pokrok duchovního vývoje.

3. Istanbul je jediným městem na světě, které leží na dvou kontinentech

Istanbul je Bosporským průlivem rozdělen na dvě části a rozkládá se tak na dvou kontinentech – evropském a asijském. Každá istanbulská čtvrť má svůj osobitý charakter a atmosféru. Většina nejznámějších památek města se nachází v Sultanahmet (staré město) a jeho okolí. Nişantaşi je čtvrť známá svými špičkovými designérskými obchody a množstvím skvělých kaváren a restaurací, zatímco Balat a Fener jsou typické svými starými a zchátralými domy či kavárnami ve strmých dlážděných ulicích.

4. Turci dovezli tulipány do Nizozemska

Tulipány ve skutečnosti pocházejí z Turecka. Každoročně se po celém Istanbulu vysazují tisíce cibulek. Kvetou na přelomu března a dubna a dodávají městu barevné kouzlo. A nejen tulipány – třešně a káva byly do Evropy dovezeny také z Turecka! Turecko je z velké části soběstačné co se týče potravin. Exportuje více produktů, než dováží a klade velký důraz na místní suroviny.

5. Design je v Turecku vysoce ceněný, což se odráží i na možnostech ubytování

V Turecku najdete velké množství butikových hotelů, které oplývají charakterem. Nacházejí se na místech, která jsou stejně zajímavá jako nemovitosti samotné. Ubytovat se tak můžete na vinici, v panském sídle obklopeném olivovými háji a ovocnými sady nebo dokonce strávit několik dní v jeskynním hotelu vytesaném ve skále.

6. Turecko má dva ze sedmi divů starověkého světa – Chrám bohyně Artemis v Efesu a Mauzoleum v Halikarnassu

Snad nejzachovalejší antické město ve Středomoří, Efes, je rozhodně místem s historií. Od 10. století před naším letopočtem se město dostalo do popředí pozornosti, pak se v 1. století našeho letopočtu stalo hlavním městem římské Malé Asie, druhým největším městem po Římu. Během tohoto období si získalo pověst i bohatství a vyrostlo zde několik nádherných budov, včetně Celsovy knihovny a chrámu bohyně Artemis, největšího chrámu na světě.

7. Svatý Nikolas, známý jako Santa Klaus, se narodil v Turecku

Kostel svatého Mikuláše v Demre je malý, ale má několik dobře zachovaných fresek. Je známý především tím, že je pohřebištěm samotného svatého Mikuláše. Ten zde působil jako biskup. Dnes tento kostel nejvíce navštěvují ortodoxní křesťané, pro něž je sv. Mikuláš důležitou náboženskou osobností.

8. Turecko má přes 82 000 mešit, z nichž 3 000 se nacházejí v Istanbulu

Je těžké vybrat nejhezčí mešitu v Istanbulu. Na výběr je jich totiž hodně a každá vyniká něčím jiným. Interiér Modré mešity vás uchvátí, silueta Sulejmanovy mešity zase pomáhá definovat panorama Istanbulu. Autorem některých nejvýznamnějších staveb ve městě je architekt Mimar Sinan. Jeho dílem jsou například mešity Sulejmanova a Sehzade, ale i Hagia Sophia – jedna z nejdůležitějších byzantských budov v Istanbulu. Na počátku 16. století byla přeměněna na mešitu.

9. Kappadokie bývala útočištěm pro rané křesťany během římských a byzantských dob

Předtím, než se křesťanství stalo v Turecku přijímaným náboženstvím, byla Kappadokie využívána křesťany jako úkryt před utiskovateli. Podzemní města vyhloubená v měkké skále byla pro tento účel ideální. Dnes je stále můžete navštívit. Najdete tu i rané kostely vytesané do skal a zachovalé nástěnné malby.

10. Starověcí Lyciáni, kteří obývali Tyrkysové pobřeží na jihu Turecka, byli matrilineární a jejich jazyk dodnes nebyl zcela rozluštěn

Pozůstatky po kultuře Lyciánů, jako jsou například skalní hrobky v Myře, se nacházejí po celém Tyrkysovém pobřeží. Dálková pěší stezka zvaná Lycian Way prochází mnoha z těchto starověkých míst na cestě mezi Ölüdenizem a Antalyou.

Tyrkysové pobřeží většina turistů navštěvuje kvůli jeho jasné modrozelené vodě. Dobrými základnami pro objevování pobřeží jsou rybářská města Kalkan a Kaş či skrytá lesní vesnička Çirali přímo u pláže.

Vybrali jsme pro vás

Objevte 10 evropských měst, která si nejvíce užijete, pokud je prozkoumáte pěšky

Webová stránka GuruWalk na základě svých dat z vyhledání a rezervací zveřejnila žebříček nejlepších měst, která lze prozkoumat pěšky. Pomyslnou korunu si odnáší Řím se svými okouzlujícími náměstími a dlážděnými uličkami. Na druhém místě se umístila Budapešť, kde si turisté mohou pěšky prohlédnout "každý kout".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kyjev chybuje tím, že ignoruje protiválečné Rusy, řekla Navalná časopisu Time

V Rusku žijí protiváleční Rusové, někteří dávají odpor najevo, ale lze těžko čekat, že všichni vyjdou protestovat. Ne všichni jsou hrdinové. V rozhovoru s magazínem Time to řekla Julija Navalná, vdova po ruském opozičním předákovi Alexeji Navalném. V prvním interview od smrti svého manžela uvedla, že řada Rusů je podle ní připravena dát různými způsoby najevo nesouhlas s ruskou válkou proti Ukrajině a takto smýšlející Rusy je třeba podporovat. Ukrajinská vláda dělá podle ní chybu tím, že tuto skupinu ignoruje. Kyjev zatím na její slova nereagoval.

Komisařka Johanssonová zopakovala, že ČR může mít z migračního paktu výjimku

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová dnes zopakovala, že součástí migračního a azylového paktu Evropské unie je i výjimka pro země jako Česká republika, které hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny. Před dnešním jednáním české sněmovny na toto téma Johanssonová na síti X uvedla, že unijní pakt nezahrnuje povinné přerozdělování migrantů, ale jen povinnou solidaritu. Česko už svou solidaritu prokázalo péčí o ukrajinské uprchlíky, dodala eurokomisařka.

Chorvatské volby vyhrála vládní strana HDZ, Plenković chce hledat partnery

Chorvatské parlamentní volby vyhrála středopravá vládní strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) premiéra Andreje Plenkoviče, která získala 61 křesel ve 151členném parlamentu. Opoziční koalice neformálně vedená prezidentem Zoranem Milanovičem a jeho Sociálnědemokratickou stranou (SDP) bude mít 42 křesel. Podle dnešních informací chorvatských médií to vyplývá z téměř kompletních výsledků po sečtení 99,7 procenta volebních okrsků. K volbám přišlo ve středu 62,3 procenta voličů. Plenković prohlásil, že již dnes chce začít hledat v novém parlamentu podporu pro svou další vládu.

Indonésie vydala varování před tsunami kvůli erupci sopky Ruang

Indonéské úřady vydaly varování před možnou vlnou tsunami a evakuovaly kvůli tomu tisíce lidí po několika mohutných erupcích sopky Ruang, jež vychrlila proudy lávy a vysoko do ovzduší sopečný popel. Panují obavy, že se část hory zřítí do vody. Úřady upozornily na nutnost držet se ve vzdálenosti nejméně šesti kilometrů od vulkánu.

Po Orbánovi či Cameronovi se s Trumpem sešel také polský prezident Duda

Polský prezident Andrzej Duda se ve středu setkal s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který usiluje o návrat do Bílého domu po listopadových volbách. Předpokládaný kandidát Republikánské strany čím dál častěji jedná se zahraničními představiteli, zatímco mnohé země se snaží posilovat kontakty a připravit se na jeho možné znovuzvolení.

EU zpřísní sankce proti íránské produkci raket a dronů, USA mají v hledáčku i ropu

Evropská unie (EU) souhlasila se zpřísněním sankcí vůči íránské výrobě raket a dronů, uvedl na summitu v Bruselu předseda Evropské rady Charles Michel. Jako první informovaly o tomto kroku Spojené státy. Cílem sankcí je potrestat Teherán a zabránit možné eskalaci blízkovýchodního napětí.

Německo zatklo dva Rusy, kteří chystali sabotážní akce proti Ukrajině

Německá policie ve středu v Bavorsku zatkla dva německé Rusy, kteří podle vyšetřovatelů chystali sabotážní akce s cílem narušit německou podporu Ukrajině. Jsou podezřelí i ze špionáže a jeden z nich také ze členství v teroristické organizaci. O případu dnes informovalo německé nejvyšší státní zastupitelství a server veřejnoprávní televize ARD, podle něhož oběma mužům hrozí trest odnětí svobody ve výši až deseti let.

DOPORUČUJEME

Objevte 10 evropských měst, která si nejvíce užijete, pokud je prozkoumáte pěšky

Webová stránka GuruWalk na základě svých dat z vyhledání a rezervací zveřejnila žebříček nejlepších měst, která lze prozkoumat pěšky. Pomyslnou korunu si odnáší Řím se svými okouzlujícími náměstími a dlážděnými uličkami. Na druhém místě se umístila Budapešť, kde si turisté mohou pěšky prohlédnout "každý kout".

Galapágy bojují proti nadměrnému turismu zdvojnásobením vstupního poplatku

Ekvádorské souostroví je nejnovějším místem, které zvýšením turistické daně potírá nadměrný turistický ruch. Od 1. srpna 2024 budou muset návštěvníci z většiny zemí zaplatit 200 dolarů (184 eur), což je dvojnásobek současného poplatku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kyjev chybuje tím, že ignoruje protiválečné Rusy, řekla Navalná časopisu Time

V Rusku žijí protiváleční Rusové, někteří dávají odpor najevo, ale lze těžko čekat, že všichni vyjdou protestovat. Ne všichni jsou hrdinové. V rozhovoru s magazínem Time to řekla Julija Navalná, vdova po ruském opozičním předákovi Alexeji Navalném. V prvním interview od smrti svého manžela uvedla, že řada Rusů je podle ní připravena dát různými způsoby najevo nesouhlas s ruskou válkou proti Ukrajině a takto smýšlející Rusy je třeba podporovat. Ukrajinská vláda dělá podle ní chybu tím, že tuto skupinu ignoruje. Kyjev zatím na její slova nereagoval.

Komisařka Johanssonová zopakovala, že ČR může mít z migračního paktu výjimku

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová dnes zopakovala, že součástí migračního a azylového paktu Evropské unie je i výjimka pro země jako Česká republika, které hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny. Před dnešním jednáním české sněmovny na toto téma Johanssonová na síti X uvedla, že unijní pakt nezahrnuje povinné přerozdělování migrantů, ale jen povinnou solidaritu. Česko už svou solidaritu prokázalo péčí o ukrajinské uprchlíky, dodala eurokomisařka.

Chorvatské volby vyhrála vládní strana HDZ, Plenković chce hledat partnery

Chorvatské parlamentní volby vyhrála středopravá vládní strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) premiéra Andreje Plenkoviče, která získala 61 křesel ve 151členném parlamentu. Opoziční koalice neformálně vedená prezidentem Zoranem Milanovičem a jeho Sociálnědemokratickou stranou (SDP) bude mít 42 křesel. Podle dnešních informací chorvatských médií to vyplývá z téměř kompletních výsledků po sečtení 99,7 procenta volebních okrsků. K volbám přišlo ve středu 62,3 procenta voličů. Plenković prohlásil, že již dnes chce začít hledat v novém parlamentu podporu pro svou další vládu.

Indonésie vydala varování před tsunami kvůli erupci sopky Ruang

Indonéské úřady vydaly varování před možnou vlnou tsunami a evakuovaly kvůli tomu tisíce lidí po několika mohutných erupcích sopky Ruang, jež vychrlila proudy lávy a vysoko do ovzduší sopečný popel. Panují obavy, že se část hory zřítí do vody. Úřady upozornily na nutnost držet se ve vzdálenosti nejméně šesti kilometrů od vulkánu.

Po Orbánovi či Cameronovi se s Trumpem sešel také polský prezident Duda

Polský prezident Andrzej Duda se ve středu setkal s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který usiluje o návrat do Bílého domu po listopadových volbách. Předpokládaný kandidát Republikánské strany čím dál častěji jedná se zahraničními představiteli, zatímco mnohé země se snaží posilovat kontakty a připravit se na jeho možné znovuzvolení.

EU zpřísní sankce proti íránské produkci raket a dronů, USA mají v hledáčku i ropu

Evropská unie (EU) souhlasila se zpřísněním sankcí vůči íránské výrobě raket a dronů, uvedl na summitu v Bruselu předseda Evropské rady Charles Michel. Jako první informovaly o tomto kroku Spojené státy. Cílem sankcí je potrestat Teherán a zabránit možné eskalaci blízkovýchodního napětí.

Německo zatklo dva Rusy, kteří chystali sabotážní akce proti Ukrajině

Německá policie ve středu v Bavorsku zatkla dva německé Rusy, kteří podle vyšetřovatelů chystali sabotážní akce s cílem narušit německou podporu Ukrajině. Jsou podezřelí i ze špionáže a jeden z nich také ze členství v teroristické organizaci. O případu dnes informovalo německé nejvyšší státní zastupitelství a server veřejnoprávní televize ARD, podle něhož oběma mužům hrozí trest odnětí svobody ve výši až deseti let.

Největší krádež zlata v historii Kanady: Policie zatkla šest osob, po dalších pátrá

V dubnu 2023 bylo z torontského letiště Pearson odcizeno více než 6 500 zlatých prutů v hodnotě 20 milionů kanadských dolarů a miliony v hotovosti. Policie uvedla, že loupež ve stylu "seriálu z Netflixu" provedla "dobře organizovaná skupina zločinců".

Sen Manchester City o Lize mistrů skončil v penaltovém rozstřelu proti Realu Madrid

Cesta Manchester City v Lize mistrů ve středu skončila, protože Real Madrid na Etihadu zvítězil 4:3 v penaltovém rozstřelu. Přestože City v zápase dominovalo a mělo 33 střel oproti osmi střelám Realu, nedokázalo prolomit odolnou španělskou obranu. O prohře informoval deník Mancherster Evening News.