menu

9 C
Czech
Čtvrtek 1. května 2025

Vatikán se loučí s papežem Františkem

Vatikánské náměstí dnes zaplnily tisíce věřících i státníků, aby se naposledy rozloučili s papežem Františkem. Ten zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, jen několik hodin poté, co pronesl své velikonoční požehnání Urbi et Orbi.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Turecko – 10 zajímavostí, které vás překvapí

Možná víte o řecko-římské historii Turecka, o jeho delikátní kuchyni a nádherném středomořském pobřeží. Turecko je ovšem plné překvapení. Přečtěte si 10 zajímavých faktů o Turecku, které vás určitě překvapí.

1. Turecko je jednou z nejstarších vinařských oblastí na světě a je čtvrtým největším pěstitelem hroznů

Když se budeme bavit o velkých a známých vinařských regionech, na Turecko si většinou ani nevzpomeneme. Ovšem díky úrodné půdě a vhodnému podnebí jsou vinice v Turecku běžným obrázkem krajiny. Vína, která se zde vyprodukují, doplňují místní vynikající kuchyni. Navštivte třeba vinařství Urla poblíž Izmiru, kde můžete absolvovat prohlídku s ochutnávkou. Pokud zde budete v období sklizně, máte dokonce příležitost se zapojit.

2. Derviši víří v kruzích na důkaz oddanosti Bohu

Derviši původně pocházejí z města Konya (sedmé největší město v Turecku), které má starodávnou historii. Ta sahá až do doby kolem roku 4 000 př.n.l. Město je známé jako domov Řádu vířících dervišů. Právě zde žil básník, učenec a súfijský mystik Rumi po většinu svého života a učil toleranci, duchovní vývoj a spojení s božstvím prostřednictvím hudby a tance.

Po jeho smrti založili Rumiho následovníci Řád Mevlevi Sufi, běžněji známý jako Vířící dervišové. To kvůli jejich hypnotickému, točivému obřadnímu tanci, který zobrazuje pokrok duchovního vývoje.

3. Istanbul je jediným městem na světě, které leží na dvou kontinentech

Istanbul je Bosporským průlivem rozdělen na dvě části a rozkládá se tak na dvou kontinentech – evropském a asijském. Každá istanbulská čtvrť má svůj osobitý charakter a atmosféru. Většina nejznámějších památek města se nachází v Sultanahmet (staré město) a jeho okolí. Nişantaşi je čtvrť známá svými špičkovými designérskými obchody a množstvím skvělých kaváren a restaurací, zatímco Balat a Fener jsou typické svými starými a zchátralými domy či kavárnami ve strmých dlážděných ulicích.

4. Turci dovezli tulipány do Nizozemska

Tulipány ve skutečnosti pocházejí z Turecka. Každoročně se po celém Istanbulu vysazují tisíce cibulek. Kvetou na přelomu března a dubna a dodávají městu barevné kouzlo. A nejen tulipány – třešně a káva byly do Evropy dovezeny také z Turecka! Turecko je z velké části soběstačné co se týče potravin. Exportuje více produktů, než dováží a klade velký důraz na místní suroviny.

5. Design je v Turecku vysoce ceněný, což se odráží i na možnostech ubytování

V Turecku najdete velké množství butikových hotelů, které oplývají charakterem. Nacházejí se na místech, která jsou stejně zajímavá jako nemovitosti samotné. Ubytovat se tak můžete na vinici, v panském sídle obklopeném olivovými háji a ovocnými sady nebo dokonce strávit několik dní v jeskynním hotelu vytesaném ve skále.

6. Turecko má dva ze sedmi divů starověkého světa – Chrám bohyně Artemis v Efesu a Mauzoleum v Halikarnassu

Snad nejzachovalejší antické město ve Středomoří, Efes, je rozhodně místem s historií. Od 10. století před naším letopočtem se město dostalo do popředí pozornosti, pak se v 1. století našeho letopočtu stalo hlavním městem římské Malé Asie, druhým největším městem po Římu. Během tohoto období si získalo pověst i bohatství a vyrostlo zde několik nádherných budov, včetně Celsovy knihovny a chrámu bohyně Artemis, největšího chrámu na světě.

7. Svatý Nikolas, známý jako Santa Klaus, se narodil v Turecku

Kostel svatého Mikuláše v Demre je malý, ale má několik dobře zachovaných fresek. Je známý především tím, že je pohřebištěm samotného svatého Mikuláše. Ten zde působil jako biskup. Dnes tento kostel nejvíce navštěvují ortodoxní křesťané, pro něž je sv. Mikuláš důležitou náboženskou osobností.

8. Turecko má přes 82 000 mešit, z nichž 3 000 se nacházejí v Istanbulu

Je těžké vybrat nejhezčí mešitu v Istanbulu. Na výběr je jich totiž hodně a každá vyniká něčím jiným. Interiér Modré mešity vás uchvátí, silueta Sulejmanovy mešity zase pomáhá definovat panorama Istanbulu. Autorem některých nejvýznamnějších staveb ve městě je architekt Mimar Sinan. Jeho dílem jsou například mešity Sulejmanova a Sehzade, ale i Hagia Sophia – jedna z nejdůležitějších byzantských budov v Istanbulu. Na počátku 16. století byla přeměněna na mešitu.

9. Kappadokie bývala útočištěm pro rané křesťany během římských a byzantských dob

Předtím, než se křesťanství stalo v Turecku přijímaným náboženstvím, byla Kappadokie využívána křesťany jako úkryt před utiskovateli. Podzemní města vyhloubená v měkké skále byla pro tento účel ideální. Dnes je stále můžete navštívit. Najdete tu i rané kostely vytesané do skal a zachovalé nástěnné malby.

10. Starověcí Lyciáni, kteří obývali Tyrkysové pobřeží na jihu Turecka, byli matrilineární a jejich jazyk dodnes nebyl zcela rozluštěn

Pozůstatky po kultuře Lyciánů, jako jsou například skalní hrobky v Myře, se nacházejí po celém Tyrkysovém pobřeží. Dálková pěší stezka zvaná Lycian Way prochází mnoha z těchto starověkých míst na cestě mezi Ölüdenizem a Antalyou.

Tyrkysové pobřeží většina turistů navštěvuje kvůli jeho jasné modrozelené vodě. Dobrými základnami pro objevování pobřeží jsou rybářská města Kalkan a Kaş či skrytá lesní vesnička Çirali přímo u pláže.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Japonské letiště se dočasně proměnilo ve svět Hello Kitty

Cestující mířící na jihozápadní ostrov Kjúšú se možná zarazí při pohledu na letenku – cílová destinace nese název „Hello Kitty“. Nemusí se však bát, let si nespletli. Letiště v prefektuře Óita se totiž dočasně přejmenovalo na Oita Hello Kitty Airport.

Od tulipánů po street art: Která města jsou ideální pro jarní dovolenou

Jaro je tu a s ním i nová chuť cestovat. Vše kvete, dny se prodlužují a města po celém světě ožívají barvami i energií. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, přinášíme pár tipů na místa, kde jaro skutečně stojí za to.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Bratislavě se protestovalo proti vystoupení ruské sopranistky

Před budovou Slovenského národního divadla v Bratislavě se ve středu večer sešlo několik stovek lidí. Protestovali proti vystoupení ruské sopranistky Anny Netrebko, která podle organizátorů reprezentuje režim, jenž vede válku proti Ukrajině.

Kejval povede olympijský výbor ještě čtyři roky

Jiří Kejval získal mandát pro čtvrté funkční období v čele Českého olympijského výboru. Jasně porazil Libora Varhaníka, předsedu atletického svazu. Oznámil však, že jde o jeho poslední funkční období.

Byla to strašlivá nehoda, popsali u soudu obhájci Erin Patterson, podezřelé ze smrtelné otravy příbuzných

Erin Patterson (50), podezřelá ze tří vražd svých příbuzných a jednoho pokusu o vraždu otráveným jídlem, stojí před soudem. Stále trvá na své nevině, podle žalobců ale existují důkazy, že policii několikrát zalhala.

Rusko a KLDR začaly stavět silniční most přes řeku Tuman, který obě země spojí

Rusko a Severní Korea dnes zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické partnerství, informovala agentura Reuters.

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Švédská policie zadržela podezřelé ze střelby v Uppsale, kde zahynuli tři lidé

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Dnes o tom informovala stanice TV4. Švédská média incident spojují s vyřizováním účtů mezi gangy, s jejichž působením se tato skandinávská země mnoho let potýká. Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že události v Uppsale bere velmi vážně a že s takovými násilnostmi se nelze smířit.
Reklama

DOPORUČUJEME

Japonské letiště se dočasně proměnilo ve svět Hello Kitty

Cestující mířící na jihozápadní ostrov Kjúšú se možná zarazí při pohledu na letenku – cílová destinace nese název „Hello Kitty“. Nemusí se však bát, let si nespletli. Letiště v prefektuře Óita se totiž dočasně přejmenovalo na Oita Hello Kitty Airport.

Od tulipánů po street art: Která města jsou ideální pro jarní dovolenou

Jaro je tu a s ním i nová chuť cestovat. Vše kvete, dny se prodlužují a města po celém světě ožívají barvami i energií. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, přinášíme pár tipů na místa, kde jaro skutečně stojí za to.

Nejsevernější letiště světa se propadá, Arktida taje příliš rychle

Letiště, které spojuje odlehlé arktické souostroví Špicberky se světem, má problémy, které si jeho stavitelé v 70. letech ani neuměli představit. Pevná půda, na níž vyrostla ranvej, kvůli oteplování taje a ztrácí stabilitu. Letiště se může kdykoliv propadnout.

Chystáte se do Říma? Co čeká turisty po smrti papeže Františka

Řím v těchto dnech plní stránky médií a televizní obrazovky. Smrt papeže Františka zasáhla město uprostřed Svatého roku, kdy do města proudí statisíce poutníků. Teď k nim přibývají další – lidé z celého světa přijíždějí uctít památku zesnulého papeže. Pro běžné návštěvníky to znamená hlavně davy, přísnější bezpečnostní opatření a uzavřené památky. Na druhou stranu ale mají možnost zažít historii na vlastní kůži.

Cestování bez pasu i palubního lístku? Blíží se revoluce v letecké dopravě

Letecká doprava stojí na prahu digitální revoluce. Papírové palubní vstupenky a klasické odbavení mohou brzy úplně zmizet. Nový systém sází na rozpoznávání obličejů a cestovní doklad uložený v telefonu. Má zjednodušit procesy na letištích a zároveň zvýšit bezpečnost.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Bratislavě se protestovalo proti vystoupení ruské sopranistky

Před budovou Slovenského národního divadla v Bratislavě se ve středu večer sešlo několik stovek lidí. Protestovali proti vystoupení ruské sopranistky Anny Netrebko, která podle organizátorů reprezentuje režim, jenž vede válku proti Ukrajině.

Kejval povede olympijský výbor ještě čtyři roky

Jiří Kejval získal mandát pro čtvrté funkční období v čele Českého olympijského výboru. Jasně porazil Libora Varhaníka, předsedu atletického svazu. Oznámil však, že jde o jeho poslední funkční období.

Byla to strašlivá nehoda, popsali u soudu obhájci Erin Patterson, podezřelé ze smrtelné otravy příbuzných

Erin Patterson (50), podezřelá ze tří vražd svých příbuzných a jednoho pokusu o vraždu otráveným jídlem, stojí před soudem. Stále trvá na své nevině, podle žalobců ale existují důkazy, že policii několikrát zalhala.

Rusko a KLDR začaly stavět silniční most přes řeku Tuman, který obě země spojí

Rusko a Severní Korea dnes zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické partnerství, informovala agentura Reuters.

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Švédská policie zadržela podezřelé ze střelby v Uppsale, kde zahynuli tři lidé

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Dnes o tom informovala stanice TV4. Švédská média incident spojují s vyřizováním účtů mezi gangy, s jejichž působením se tato skandinávská země mnoho let potýká. Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že události v Uppsale bere velmi vážně a že s takovými násilnostmi se nelze smířit.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás