Více
  16.6 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Tuniský prezident je v ohrožení, tvrdí ministerstvo vnitra

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Život tuniského prezidenta je ohrožen, uvedlo dnes tuniské ministerstvo vnitra. Zároveň sdělilo, že se podařilo zmařit nesouvisející útok v blízkosti synagogy v metropoli Tunisu. Tyto události přispěly k obavám o bezpečnost v době politické krize, se kterou se Tunisko potýká, poznamenala agentura Reuters.

  Podle ministerstva se na plánech namířených proti prezidentovi podílely jak domácí, tak zahraniční složky. „Cílem bylo podkopat tuniskou státní bezpečnost,“ uvedl na tiskové konferenci mluvčí ministerstva.

  Při nesouvisejícím incidentu byl podle ministerstva zadržen útočník, který v noci zranil dva policisty. „Případ se udál na citlivém místě v hlavním městě,“ řekl vedoucí oddělení komunikace ministerstva.

  Odpůrci obviňují tuniského prezidenta Kaise Saída ze státního převratu. Loni v létě Saíd převzal většinu pravomocí a začal vládnout pomocí dekretů. Nyní připravuje novou ústavu, o níž chce příští měsíc uspořádat referendum.

  Opozice vůči prezidentovi se v posledních měsících rozrůstá. Proti jeho plánům veřejně vystoupily téměř všechny významné politické strany a také mocné odbory. Ty na protest proti jeho vládě pořádají pouliční pochody.

  Kritici prezidenta tvrdí, že jeho kroky vyvolávají mezi lidmi obavy o práva a svobody, které vybojovali během revoluce v roce 2011. Avšak zatím nedošlo k žádnému rozsáhlému zásahu proti opozici ani k vlně zatýkání prezidentových odpůrců.

  Saíd tvrdí, že všechny kroky a rozhodnutí učinil za svého prezidentského mandátu legálně a sloužily k záchraně Tuniska před politickou paralýzou a hospodářskou stagnací.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS