Prezident Trump oznámil nové 30% clo na dovoz z Evropské unie a Mexika. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Oznámení přichází po neúspěšných jednáních o obchodních dohodách a je součástí širšího plánu na přetvoření globálního obchodního systému podle představ Washingtonu.
Trump dopisy s novými sazbami zveřejnil na své síti Truth Social. EU i Mexiko podle něj neudělaly dost, aby se vyhnuly novým clům. „Co udělalo Mexiko, nestačí,“ napsal mexické prezidentce Sheinbaum. Evropským firmám vzkázal, že se clu vyhnou, pokud přesunou výrobu do USA.
Další odveta, další clo
Pokud by EU nebo Mexiko reagovaly zvýšením svých tarifů, Trump pohrozil, že americké clo navýší o stejnou hodnotu. „Ať si vyberete jakékoli číslo, přidáme ho k našim 30 %,“ napsal. EU se snažila získat alespoň dočasnou výjimku, ale z dopisu bylo jasné, že výhrůžkám se nevyhnula.
Evropská unie patří mezi největší obchodní partnery USA. V roce 2022 přesáhl dovoz z EU 550 miliard dolarů. Přesto se zatím podařilo uzavřít jen předběžnou dohodu, která má zabránit ještě tvrdším opatřením.
Obchodní lavina
EU není na seznamu jediná. Jen tento týden Trump rozeslal dopisy 23 dalším zemím – včetně Kanady, Japonska nebo Brazílie. Clo se v těchto případech pohybuje mezi 20 až 50 %. Před pár dny také oznámil 50% clo na dovoz mědi.
Tento postup navazuje na tzv. „den osvobození“ z dubna, kdy Trump uvalil 10% clo téměř na celý svět a zvláštní sazby na desítky států. Po silné reakci trhů většinu cel na 90 dní pozastavil. Pauza ale končí právě 1. srpna – a s ní přichází nová vlna tarifů.
Peníze pro stát, tlak na partnery
Bílý dům mluví o „recipročním obchodním systému“. V praxi ale jde o dramatické zvýšení příjmů z cel. Jen za uplynulý fiskální rok přesáhly příjmy z cel hranici 100 miliard dolarů.
Trump ve čtvrtek uvedl, že plánuje nastavit celní minimum pro zbytek světa na 15 až 20 %. „Všichni ostatní budou platit,“ řekl. Detaily prý teprve určí.
Evropa mezi tlakem a kompromisem
EU mezitím čelí vnitřnímu napětí. Německo chce rychlou dohodu, aby ochránilo svůj průmysl. Francie ale varuje před „kapitulací“ vůči americkým podmínkám. Výsledkem je kompromisní přístup: snaha o provizorní dohodu s nadějí na lepší podmínky v budoucnu.