Reklama
16.1 C
Czech
Pondělí 9. března 2026
ZprávyTrump vyrazil za obhajobou Bílého domu

Trump vyrazil za obhajobou Bílého domu

Na nominačním sjezdu Republikánské strany byl kandidátem do nadcházejících prezidentských voleb oficiálně jmenován stávající prezident Donald Trump. Podobně jako demokratický sjezd minulý týden mělo i setkání republikánů v Severní Karolíně převážně virtuální podobu.

S projevy na Trumpovu podporu vystoupili podle CNN mimo jiné bývalá velvyslankyně USA u OSN Nikki Haley, černý senátor za stát Jižní Karolína Tim Scott nebo Trumpův syn Donald Trump ml.

Nikki Haley uvedla, že „i když se u většiny Demokratické strany dnes nosí říkat, že Amerika je rasistická, je to lež.“ Podle Haley Amerika „není rasistická země“. Sama se označila za „hrdou dceru indických přistěhovalců“, která vyrůstala jako „hnědé děvče v černobílém světě“. Tragické podle ní je, že velká část demokratů nechce vidět veřejné nepokoje a výtržnosti v ulicích.

Senátor Tim Scott se pozastavil nad tím, že demokraté najisto počítají s hlasy černých voličů. Připomněl v této souvislosti Bidenova slova z května letošního roku. Biden tehdy v rozhlasovém pořadu The Breakfast Club řekl: „Pokud si nemůžete vybrat mezi mnou a Trumpem, nejste černý.“ Scott také delegáty sjezdu varoval: „Nenechte se zmást – Joe Biden a Kamala Harris chtějí kulturní revoluci, od základů jinou Ameriku.“

Podle CNN se strana snaží vykreslit Trumpa jako starostlivého státníka, který dokázal pohotově čelit koronavirové krizi, a jeho protivníka Joe Bidena jako nevyzpytatelného ultraliberála. Server přitom upozorňuje, že na USA připadá se čtyřmi procenty světové populace čtvrtina případů koronavirové nákazy.

Trump podle serveru BBC ve svém projevu první den sjezdu upozornil delegáty, že demokraté se mohou pokusit „ukrást“ listopadové volby. „Využívají Covid k tomu, aby se pokusili ošidit americký lid,“ uvedl Trump v narážce na poštovní hlasování, jehož regulérnost předem opakovaně zpochybnil.

Reklama

Doporučujeme

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.

Čínské ceny rostly nejrychleji za víc než tři roky

Čínské spotřebitelské ceny v únoru zrychlily růst na 1,3 procenta meziročně a dostaly se nejvýš od ledna 2023. Pomohly jim oslavy lunárního nového roku, dražší ropa i silnější poptávka po elektronice spojené s umělou inteligencí. Zároveň se mírně zmírnil i tlak na průmyslovou deflaci, která čínskou ekonomiku svírá už déle než tři roky.

Poprvé od ruské invaze. Ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel

Ceny ropy v neděli pokračovaly v rekordním růstu kvůli více než týden trvající izraelsko-americké válce proti Íránu. Poprvé od útoku Ruska na Ukrajinu v roce 2022 překročily hranici sta dolarů za barel. Pokud boje neskončí v průběhu března, uvidíme rekordní zdražování této komodity, varují analytici.

Rostlinná mléka mají menší ekologickou stopu než kravské

Stále více lidí sahá po rostlinných náhradách mléka. Důvody jsou různé. Někdo řeší klima, jiný zdraví nebo chuť. Nabídka je dnes široká. Na trhu najdeme sójové, ovesné, mandlové, rýžové i kokosové nápoje. Otázka ale zůstává stejná. Jsou opravdu šetrnější k planetě než klasické kravské mléko?

Americký úder na loď v Pacifiku zabil šest lidí

Americká armáda v neděli zaútočila na loď ve východní části Tichého oceánu a zabila šest lidí. Šlo o další zásah v kampani namířené proti plavidlům, která Washington spojuje s pašováním drog po moři. Počet obětí těchto útoků tím vzrostl na více než 150.

Quentin Tarantino připravuje svou první divadelní hru

Quentin Tarantino se pouští do nového projektu, který tentokrát nebude patřit filmovému plátnu. Slavný režisér připravuje vlastní divadelní hru, jež má podle dostupných informací čerpat z tradice britské komedie. Pokud vše půjde podle plánu, jeho první divadelní počin by mohl zamířit na londýnské jeviště.

USA a Izrael zaútočily na íránské ropné sklady a zařízení, čtyři mrtví

Spojené státy a Izrael v Íránu zaútočily na čtyři ropné sklady a logistické středisko pro přepravu ropných produktů, přičemž zabily čtyři lidi, oznámil podle agentury AFP íránský představitel ve státní televizi. V důsledku úderů na ropná zařízení v sobotu pozdě večer Teheránem a nedalekým Karadžem otřásly výbuchy a objevily se obrovské ohnivé koule, napsal deník The New York Times (NYT).

Íránské Shromáždění znalců se prý shodlo na nástupci duchovního vůdce Chameneího

Íránské Shromáždění znalců dospělo k většinové shodě na nástupci nejvyššího duchovního vůdce Íránu ajatolláha Alího Chameneího, který byl zabit 28. února v prvních hodinách americko-izraelských úderů na Teherán. Podle íránské agentury Mehr to dnes oznámil jeden z 88 členů sboru vysoce postavených islámských právníků a duchovních. Izraelská armáda brzy poté varovala, že jejím terčem se stane každý nástupce Chameneího i ti, kdo ho chtějí jmenovat.

Planeta se otepluje nejrychleji v historii měření

Tempo globálního oteplování v posledním desetiletí výrazně zrychlilo. Nová studie ukazuje, že planeta se zahřívá téměř dvakrát rychleji než v předchozích dekádách. Pokud trend vydrží, svět může překročit hranici oteplení 1,5 °C už před rokem 2030.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama