-5.5 C
Czech
Pondělí 12. ledna 2026
VOLBY USA 2020Trump se utká s Bidenem v první klíčové debatě

Trump se utká s Bidenem v první klíčové debatě

Republikánský prezident Donald Trump a demokratický kandidát Joe Biden se v úterý utkají v první ze tří zásadních debat. Lze očekávat ostrý střet stylů a názorů plný nevraživosti.

Vzhledem k tomu, že více než milion Američanů již hlasovalo a čas na změnu názoru nebo ovlivnění malé části nerozhodnutých voličů se krátí, je v sázce hodně.

Výbušný Trump a spíše rezervovaný Biden budou diskutovat o řadě naléhavých politických výzev, včetně pandemie koronaviru. Ta si v USA vyžádala již více než 200 tisíc životů a miliony lidí přišly o práci. Dojde ale i na nominaci Amy Coney Barrettové do nejvyššího soudu nebo pokračující protesty za rasovou spravedlnost.

Nejnovější sporné téma se objevilo v neděli, když deník New York Times uvedl, že Trump zaplatil federální daň z příjmu v letech 2016 a 2017 pouhých 750 dolarů a žádnou za 10 let z předchozích 15.

Setkání by mohlo být pro Bidena klíčové, protože bude mít šanci dokázat, že může vládnout pevnou rukou. Že je schopen vstoupit do Oválné pracovny a ukončit chaos, který provází Trumpovo první funkční období, uvedli stratégové.

Biden si před Trumpem v národních průzkumech veřejného mínění drží náskok. Průzkumy v nerozhodnutých státech, které o volbách rozhodnou, nicméně ukazují mnohem menší rozdíly. Asi 9 % pravděpodobných voličů aktuálně nepodporuje ani jednoho z kandidátů hlavních stran, uvádí průzkumy agentury Reuters / Ipsos.

„Voliči už si udělali názor na Donalda Trumpa. Stále si nejsou zcela jisti, co si mají myslet o Joeovi Bidenovi,“ řekl republikánský stratég Alex Conant, asistent senátora Marca Rubia během jeho primárních voleb proti Trumpovi v roce 2016.

Strategie kandidátů

Asistenti z Bílého domu tvrdí, že Trump bude agresivně zpochybňovat Bidenovy záznamy v otázkách obchodu, energetiky a daní. Zároveň však bude připraven bránit se ohledně placení svých vlastních daní. Trump, který opakovaně zpochybňuje integritu voleb, bude pravděpodobně čelit dotazům na své odmítnutí zavázat se k přijetí volebních výsledků, pokud by prohrál.

Biden nastíní, kde Trump nesplnil své vlastní sliby, uvedl zdroj obeznámený s jeho strategií. Rovněž jistě přijde s kritikou Trumpovy reakce na pandemii a vyzdvihne Trumpovo úsilí o eliminaci zákona o dostupné zdravotní péči známého jako Obamacare.

Fakta o debatě ve zkratce

90minutová diskuse kandidátů začne ve 21:00 EDT (ve 3 hodiny ráno středoevropského času) na Case Western Reserve University v Clevelandu, s publikem omezeného rozsahu z důvodu pandemie. Půjde o první ze tří plánovaných prezidentských debat. Rozdělena bude do šesti segmentů: historie Trumpa a Bidena, Nejvyššího soudu USA, pandemie koronaviru, ekonomika, volební integrita a „rasa a násilí“ ve městech USA.

Reklama

Doporučujeme

Ruský útok v noci na neděli zabil na Ukrajině nejméně čtyři lidi, dalších dvacet je zraněno

Při rozsáhlém ruském nočním útoku na Ukrajinu zahynuly nejméně čtyři osoby a téměř dvacet dalších bylo zraněno. Ruské síly v noci na neděli vypustily více než 150 bezpilotních letounů, které zasáhly více než dvacet míst napříč zemí.

Poslední kurdští bojovníci opouštějí Aleppo. Po dnech bojů bylo dosaženo dohody o příměří

Kurdské síly ze Syrských demokratických sil opustily Aleppo po dnech tvrdých střetů. Nová dohoda o příměří otevřela cestu k evakuaci bojovníků i civilistů z čtvrtí Šajch Maksúd a Ašrafíja. Dojednávání zprostředkovaly zahraniční mocnosti v čele se Spojenými státy, které chtěly zabránit dalšímu rozšíření konfliktu.

Barclays vstoupila do stablecoinové infrastruktury přes Ubyx

Britská banka Barclays získala podíl v americkém startupu Ubyx, který buduje zúčtovací systém pro stablecoiny a další formy tokenizovaných peněz. Jde o první přímou investici Barclays do firmy zaměřené čistě na stablecoinovou infrastrukturu a zároveň další signál, že velké banky berou digitální peníze jako téma pro reálné použití, ne jen pro kryptosvět.

Při protestech v Íránu zahynulo nejméně 192 demonstrantů, uvádí nevládní skupina

Při masových protestech proti teokratickému režimu v Íránu bylo za poslední dva týdny zabito nejméně 192 demonstrantů, uvedla dnes nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) sídlící v Oslu. Současně upozornila, že skutečný počet obětí může být mnohem vyšší. Podle neověřených informací může být mrtvých několik stovek a podle některých zdrojů i přes 2000, dodala IHR. Ve své předchozí, páteční zprávě skupina uváděla 51 obětí protestů.

Titul v Brisbane zastínilo napětí mezi Sabalenkou a Kosťuk

Finále turnaje WTA v Brisbane mělo zvláštní pachuť. Běloruska Aryna Sabalenka porazila Ukrajinku Martu Kosťuk, obhájila titul, ale po zápase nepřišlo podání ruky ani společná fotka. Napětí mezi hráčkami se přeneslo i do ceremoniálu, kde Kosťuk vítězku prakticky ignorovala.

Maduro přes právníky vzkázal, že jsou s manželkou v pořádku a že jsou bojovníci

Venezuelský exprezident Nicolás Maduro, který je s manželkou Ciliou Floresovou od minulé soboty v newyorské vazbě, přes své právníky vzkázal, že jsou oba v pořádku a že jsou bojovníci. Informovala o tom agentura AFP, podle níž Spojené státy vyzvaly své občany ve Venezuele, aby zemi okamžitě opustili.

Sobotních úderů proti Islámskému státu v Sýrii se zúčastnilo také Jordánsko

Na sobotních úderech Spojených států proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) na území Sýrie se v rámci mezinárodní koalice podílelo také sousední Jordánsko. S odvoláním na jordánskou armádu o tom dnes informovala agentura AFP.

Trump tlačí obranný průmysl k investicím

Donald Trump přitvrdil na americké zbrojaře a rozhýbal nervy investorů. Firmám vzkázal, že pokud nebudou víc investovat do výroby a plnit kontrakty, mohou přijít o možnost vyplácet dividendy a dělat zpětné odkupy akcií. Zároveň ale naznačil, že Pentagon může v příštích letech dostat výrazně víc peněz.

Do ulic Minneapolisu vyšly desítky tisíc lidí, aby odsoudily střelbu agenta ICE

Americkým severovýchodním městem Minneapolis v sobotu prošly desítky tisíc lidí, aby odsoudily středeční zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Informovala o tom agentura Reuters.

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti, Írán varoval USA před útokem

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti kvůli možnosti, že by Spojené státy zasáhly v Íránu, kde se konají největší protivládní demonstrace za několik let. Napsala to dnes agentura Reuters, která se odvolává na tři izraelské zdroje obeznámené se situací. Teherán pak varoval, že jakýkoliv útok by vedl k íránské odvetě proti Izraeli a proti americkým základnám v regionu.

Po bouři Goretti ve Francii zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny

Po bouři Goretti ve Francii stále zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny, především v Normandii a Bretani, napsal dnes server listu Le Monde. V Německu se podle agentury DPA postupně do normálu vrací provoz na železnici.

V Kyjevě nefungují dodávky vody a tepla, elektrická soustava byla odstavena

V Kyjevě dnes dočasně nefungovaly dodávky vody a tepla. Důvodem bylo odstavení zdejší elektrické soustavy kvůli nutným opravám po rozsáhlých ruských útocích, které ji v noci na pátek vážně poškodily. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na kyjevské úřady. Rozsáhlé výpadky hlásí také ruská Belgorodská oblast, kde je podle zdejšího gubernátora po ukrajinském útoku bez elektřiny a topení přes 550.000 lidí.

Na Filipínách se zřítila hora odpadu, desítky lidí se pohřešují

Na filipínském ostrově Cebu se po zřícení obří hromady odpadu rozjela záchranná akce, která se protahuje do dalších dnů. V zařízení na třídění a zpracování odpadu v oblasti Binaliw zasypal sesuv několik nízkých budov a uvěznil desítky lidí, hlavně zaměstnance skládky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama