VOLBY USA 2020Trump opustil Washington, odmítl přivítat svého nástupce

Trump opustil Washington, odmítl přivítat svého nástupce

Republikánský prezident Donald Trump opustil Washington ještě před tím, než Joe Biden složí prezidentskou přísahu a stane se tak 46. prezidentem Spojených států. Odmítnutí prezidenta přivítat svého nástupce představuje zlom v dlouholeté politické tradici prezidentů účastnit se inaugurací svých nástupců.

Republikánský odcházející prezident Donald Trump opustil Washington dnes po 8 hodině ranní (14:00 SEČ), a to vrtulníkem. Odešel tak z Washingtonu bez toho, aniž by svého nástupce před zahájením inaugurace přivítal. To je považováno za způsob, jak potvrdit pokojné předání moci. Trump však volby 3. listopadu stále formálně neuznal.

V posledních hodinách ve své funkci udělil Trump více než 140 milostí a zmírnění trestu. Na seznamu omilostněných je i bývalý politický poradce Steve Bannon. Ten byl obviněn z podvodu týkajícího se získávání prostředků na stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Trump měl původně také dle spekulací v plánu udělit milost preventivně pro sebe a členy své rodiny. To však neučinil.

Před odletem na Floridu promluvil ještě Trump ke svým příznivcům a rodině na Andrewsově spojené základně: „V nějaké podobě se vrátíme. Budu za vás vždy bojovat. Budu se dívat. Budu poslouchat.“

Oficiální rozloučení s prezidentskou funkcí zveřejnil Trump v úterý. „Jsme – a vždy musíme být – zemí naděje, světla a slávy pro celý svět. Tento týden slavnostně inaugurujeme novou administrativu a modlíme se za její úspěch při udržování Ameriky v bezpečí a prosperitě,“ uvedl v téměř 20 minutovém videu.

Joe Biden se v 78 letech stane nejstarším americkým prezidentem v historii. Inaugurace je vrcholem jeho kariéry, kdy fungoval více jak tři desetiletí v Senátu USA a dvě období ve funkci viceprezidenta za bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Ceremonie však v letošním roce proběhne v značně menším měřítku. Na vině je nejenom nedávný útok Trumpových příznivců na Kapitol, ale také koronavirus. Poslední celý den Trumpova mandátu totiž USA zaznamenalo 400 000 úmrtí a 24 milionů nakažených. Ceremonie se bude odehrávat před silně opevněným Kapitolem, do Washingtonu byly po násilí povolány tisíce vojáků Národní gardy.

Přísahu tak bude Joe Biden skládat pouze v přítomnosti malého počtu účastníků a za přísných bezpečnostních opatření. Prezidentský slib složí do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse těsně po poledni (18:00 SEČ) a položí ruku na Bibli, která je v rodině Bidenů již více než století.

Očekává se, že bývalí američtí prezidenti George W. Bush, Barack Obama, Bill Clinton, Mitch McConnell a Kevin McCarthy se slavnostní inaugurace Bidena zúčastní.

Doporučujeme

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 185 válečných zajatcích, oznámila Moskva

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 185 válečných zajatcích, oznámilo dnes podle agentury RIA Novosti ruské ministerstvo obrany. Výměnu potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Čínský prezident Si navštíví Severní Koreu s cílem prohloubit vzájemné vztahy

Čínský prezident Si Ťin-pching příští týden navštíví Severní Koreu. Do Pchjongjangu přijede poprvé od roku 2019. Cesta přichází v době, kdy se Kim Čong-un stále více sbližuje s Ruskem a současně znovu zdůrazňuje ambice svého jaderného programu.

Jon Snow a Tyrion se po letech znovu setkali

Kit Harington a Peter Dinklage se poprvé po sedmi letech znovu setkali u společného rozhovoru. Hvězdy Hry o trůny spolu mluvily o slávě, stárnutí, životě po seriálu i o tom, jak těžké bylo opustit svět Západozemí, který jim změnil kariéru.

Lídři zemí EU jednají s balkánskými kolegy o rozšíření unie i postupné integraci

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie a západního Balkánu se dnes sešli v černohorském přímořském letovisku Tivat k debatě o tom, jak urychlit přijímání nových členů v době snahy Ruska a Číny o rozšiřování vlivu v regionu. Část šéfů unijních zemí včetně zástupců Francie a Německa chce šestici balkánských kolegů představit plán na postupné propojování s unií ještě před samotným členstvím v bloku.

Senát USA schválil navýšení rozpočtu imigračních úřadů o 70 miliard dolarů

Senát Spojených států dnes schválil návrh zákona, jenž poskytne ministerstvu vnitřní bezpečnosti (DHS) dodatečných 70 miliard dolarů (1,45 bilionu Kč) na prosazování imigrační politiky, informuje agentura Reuters. Návrh nyní čeká na konečné schválení ve Sněmovně reprezentantů.

V rumunské Konstanci explodoval námořní dron používaný ve válce na Ukrajině

V rumunském přístavu Konstanca explodoval námořní dron, informovala místní média. Podle rumunského ministerstva obrany se jednalo o typ stroje, který se používá ve válce na Ukrajině a není součástí vybavení rumunské armády. Incident se obešel bez obětí, uvedly úřady. Rumunsko vyslalo nad moře dvě helikoptéry, které pátrají po dalších strojích. Podle informací serveru Digi24 objevily úřady u přístavu další čtyři námořní drony.

Po ruských útocích ukrajinské úřady informují o mrtvých a zraněných

Nejméně šest lidí přišlo o život a několik utrpělo zranění při ruských útocích na Ukrajinu, uvedly dnes místní úřady. Rusko v noci zaútočilo dvěma raketami a 216 drony, informovalo ukrajinské letectvo.

Zelenskyj píše Putinovi: Pojďme se setkat a ukončit válku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k osobnímu setkání a ukončení války na Ukrajině. V otevřeném dopise adresovaném šéfovi Kremlu zdůraznil, že míru lze dosáhnout pouze prostřednictvím přímého dialogu mezi oběma zeměmi.

Provozovatelé baru v Crans-Montaně se dostavili ke společnému výslechu

Francouzští manželé, kteří ve švýcarském zimním středisku Crans-Montana provozovali bar Le Constellation postižený silvestrovským tragickým požárem, se dnes dostavili k prvnímu společnému výslechu. Státní zastupitelství v Sionu hovoří o konfrontačním výslechu, píše agentura DPA, která také připomíná, že dvojice dosud nebyla formálně obžalována.

Podzemní jeskyně ukrývají klíč k záchraně Grand Canyonu

Podzemní jeskynní systémy v Grand Canyonu ukrývají klíč k přežití celého tamního ekosystému. Vědecký tým z Northern Arizona University se vydal do hlubin, aby zmapoval skryté vodní cesty, kterými proudí roztátý sníh do hlavních pramenů národního parku. Tento výzkum má pomoci ochránit zásoby pitné vody před suchem a znečištěním.

Trump přišel s řešením rostoucích cen energií. Ekologům se to líbit nebude

Americký prezident Donald Trump oznámil investice ve výši téměř miliardy dolarů do oživení amerického uhelného průmyslu. Šéf Bílého domu se tak snaží snížit rostoucí spotřebitelské náklady za energie. Uhelné elektrárny představují nejvýznamnější zdroj emisí skleníkových plynů. Kromě oxidu uhličitého produkují i toxické látky.

Emilia Clarke popsala boj s následky krvácení do mozku

Představitelka slavné Daenerys Targaryen ze seriálu Game of Thrones dlouhé roky tajila vážné zdravotní potíže. Jako dvacetiletá dívka prodělala hned dvě krvácení do mozku a s následky traumatického zážitku bojovala v soukromí. Teprve s odstupem času našla sílu sdílet svůj příběh s veřejností a pomáhat lidem s podobným osudem.

Ponižující a urážlivé. Hizballáh označil dohodu s Izraelem za kapitulaci

Naím Kásim, šéf šíitské militantní skupiny Hizballáh, v ostře formulovaném prohlášení odmítl středeční dohodu mezi Izraelem a Libanonem o prodloužení příměří. Označil ji za „ponižující“ a „kapitulaci“. Upozornil, že Hizballáh bude pokračovat v bojích, dokud izraelští vojáci neodejdou z jihu Libanonu.

Trumpův bývalý poradce se chystá přiznat v kauze citlivých informací

Bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton uzavřel s prokurátory dohodu o přiznání viny. Někdejší člen první administrativy Donalda Trumpa, který se později stal jeho ostrým kritikem, má přiznat vinu v kauze nakládání s citlivými informacemi o národní bezpečnosti.

SpaceX chystá rekordní vstup na burzu

SpaceX plánuje největší vstup na burzu v historii. Firma Elona Muska chce získat až 75 miliard dolarů a její hodnota by se mohla přiblížit 1,77 bilionu dolarů. Pokud se odhady naplní, Musk by se mohl stát prvním bilionářem světa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama