3.1 C
Czech
Pátek 13. února 2026
ZprávyTrump obvinil z války na Ukrajině tři osoby, sám sebe vnímá jako...

Trump obvinil z války na Ukrajině tři osoby, sám sebe vnímá jako mírotvůrce

Zatímco pozůstalí oplakávají mrtvé po ruském raketovém útoku na město Sumy, při němž zemřely desítky lidí, americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil z rozpoutání války s Ruskem prezidenta Volodymyra Zelenského, píše server BBC News. Dodal však, že svou vinu na tom nese i ruský diktátor Vladimir Putin a jeho předchůdce Joe Biden. Na Trumpovo tvrzení v Oválné pracovně upozornil i web Axios.

Trump znovu obvinil Zelenského z rozpoutání války s Ruskem v Oválné pracovně během setkání se salvadorským prezidentem. „Neměli byste začínat válku s někým, kdo je 20krát větší než vy, a pak doufat, že vám lidé dají nějaké rakety,“ prohlásil. Reagoval tak na dotaz novinářů, který se týkal možného prodeje protivzdušných střel Patriot na Ukrajinu.

Trump přitom slíbil Ukrajině pomoc v oblasti protivzdušné obrany ve snaze ochránit civilní infrastrukturu před ruskými údery. Později Zelenskyj uvedl, že Ukrajina nic nechce zadarmo a je připravena za ni zaplatit 30 až 50 miliard dolarů. Trumpovo vyjádření probouzí pochybnosti o tom, zda svůj slib splní.

Nepustil se ale jen do Zelenského. Válka má podle něj další viníky. „Miliony lidí zemřely kvůli třem lidem. Řekněme, že Putin je číslo jedna. Ale Biden, který neměl ponětí, co sakra dělá, byl řekněme číslo dva a pak Zelenskyj. A jediné, co mohu udělat, je pokusit se to zastavit,“ tvrdil Trump.

Přijeďte se podívat

Putin zahájil před více než třemi lety agresivní a nevyprovokovanou válku proti Ukrajině. Zatímco probíhají zdlouhavá a komplikovaná jednání s Ruskem o příměří, ruské rakety nemilosrdně dopadají do civilních oblastí.

Ve městě Sumy zabily 35 lidí a 117 jich zranily. Mezi mrtvými byly i děti. Trump označil útok za „strašný“ s tím, že „mu bylo řečeno, že udělali chybu“.

Trump obvinil Zelenského z války na Ukrajině poté, co ho ukrajinský prezident v nedělním rozhovoru pro televizi CBS vyzval k návštěvě země, aby viděl hrůzy spáchané Ruskem ještě předtím, než začne vyjednávat o ukončení konfliktu.

Není to poprvé, co Trump pobouřil svými vyjádřeními o konfliktu na Ukrajině. V únoru prohlásil, že Ukrajina si může za válku sama.

Reklama

Doporučujeme

Merz chce silnější Evropu a opravu transatlantické důvěry

Amerika už podle německého kancléře Friedricha Merze naráží na limity, když chce řešit světové krize sama. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k opravě transatlantické důvěry, ale zároveň k tomu, aby Evropa posílila vlastní obranu. Zmínil i první rozhovory s Emmanuelem Macronem o možnosti, že by se Německo opřelo o francouzské jaderné odstrašení.

Jílek má olympijské zlato

Rychlobruslař Metoděj Jílek vyhrál na zimních olympijských hrách závod na 10 000 metrů a přidal pro Česko další cenný kov. Po stříbru z pětky tak během jednoho týdne získal druhou olympijskou medaili.

Adamczyková vybojovala na olympiádě stříbro

Česká výprava má na zimních hrách v Itálii třetí medaili. Eva Adamczyková dojela ve finále snowboardcrossu v Livignu druhá, od zlata ji dělily čtyři setiny sekundy. V programu dne zaujalo i další Klaebovo vítězství v běhu na lyžích a solidní umístění českých reprezentantů.

Logistika se stala novou obětí AI nervozity na trzích

Akcie dopravních a logistických firem ve čtvrtek prudce oslabily poté, co malá společnost Algorhythm Holdings představila nový nástroj pro plánování přeprav s využitím umělé inteligence. Investoři se obávají, že podobné systémy mohou snížit potřebu služeb části trhu a roztočily se další výprodeje napříč sektory.

Svět bojuje o kritické suroviny

Bez lithia, kobaltu nebo mědi dnes ve světě nefunguje moderní ekonomika. Tyto suroviny pohánějí elektromobily, větrné turbíny, solární panely i datová centra. Zároveň ale jejich těžba zatěžuje přírodu, vodu i místní komunity. Státy proto řeší složitou rovnici. Jak zajistit dostatek nerostů a přitom nezhoršit ekologické škody ani geopolitické napětí.

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.

Sbírka na podporu rodiny Jamese Van Der Beeka vybrala přes 2 miliony dolarů

Jen pár hodin po oznámení smrti Jamese Van Der Beeka vznikla veřejná sbírka na podporu jeho manželky a šesti dětí. Reakce fanoušků i hollywoodských hvězd byla okamžitá. Částka překonala původní cíl během jediného dne.

Venezuelská prezidentka slíbila svobodné volby, lhůtu pro ně ale neuvedla

Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v rozhovoru s americkou stanicí NBC News slíbila, že uspořádá svobodné volby. Nezmínila ale žádnou lhůtu. Agentura AFP dnes také informovala, že venezuelský parlament ve čtvrtek odložil přijetí zákona o amnestii, který má vést k masovému propuštění politických vězňů a který Rodriguezová pod tlakem Washingtonu slíbila prosadit.

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k ISS

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start přenášel živě na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi jsou Američané Jessica Meirová a Jack Hathaway, Francouzka Sophie Adenotová a Rus Andrej Feďajev. Na ISS by podle agentury Reuters měli dorazit v sobotu odpoledne.

Ruský útok na přístav v Oděské oblasti má jednu oběť, na Kramatorsk čtyři

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla útok na přístav v ukrajinské Oděské oblasti. Jeden člověk přišel o život, dalších šest utrpělo zranění, oznámil na telegramu ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Čtyři lidé zahynuli ve čtvrtek večer v Kramatorsku, kde ruská armáda zasáhla rodinný domek. Ruské úřady hlásí tři zraněné po ukrajinském dronovém útoku z Volgogradu a okolí.

Šéf Microsoft AI: Kancelářské práce se zautomatizují do 18 měsíců

Většina, ne-li všechny úkoly „bílých límečků" budou automatizovány umělou inteligencí (AI) během příštího roku nebo příštího roku a půl. V rozhovoru pro deník Financial Times to řekl ředitel AI divize Microsoftu Mustafa Suleyman.

Bangladéšská BNP si připsala ve volbách drtivé vítězství

Bangladéšská nacionalistická strana (BNP) Taríka Rahmána, syna někdejší premiérky Bégam Chálidy Zijá, v pátek drtivě vyhrála v parlamentních volbách – prvních od povstání generace Z v roce 2024, které vedlo ke svržení autokratického režimu. Volby jsou také považovány za první spravedlivé po dvaceti letech. Slibují ukončení nepokojů a nestability v zemi.

Portugalsko a Španělsko sužují další silné bouře

Iberský poloostrov dál bičují silné deště a vítr. Portugalsko i Španělsko vyhlásily nejvyšší stupně varování. Bouře ničí infrastrukturu, přerušují dopravu a zavírají školy. V Portugalsku si série extrémů vyžádala nejméně 16 obětí a škody jdou do stovek milionů eur.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama