8.1 C
Czech
Středa 10. prosince 2025
ZprávyTrump nepokoje neprovokoval, hájí ho v předvečer procesu jeho právníci

Trump nepokoje neprovokoval, hájí ho v předvečer procesu jeho právníci

Tým právníků bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa vsadil na strategii, že impeachment je protiústavní, protože Trump už není prezidentem. Demokraté podle nich hrají „politické divadlo“ k prosazení vlastní agendy, popisuje CNN.

Trump předstoupí před Senát, který bude rozhodovat o jeho druhém impeachmentu, v úterý v poledne místního času. Žaloba jej viní z podněcování nenávistných protestů 6. ledna v Kapitolu, kde zemřelo pět lidí, včetně zasahujícího policisty. Bývalý prezident se měl činu dopustit, když mnohokrát na sociálních sítích zdůrazňoval, že prezidentské volby loni v listopadu skončily podvodem a povzbuzoval své příznivce, aby za něj „pekelně bojovali“.

Pelosiová zneužila chaos, píší právníci

Tým exprezidentových právníků sepsal už minulý týden první dokument, v němž ještě před zahájením samotného procesu předestřeli hlavní argumenty: především ten, že Trump už není prezidentem, impeachment je tedy nesmysl. Senát na něj zareagoval, a v reakci na to předložili Trumpovi právníci v pondělí další text o 75 stránkách.

Toto je pouze sobecký pokus od demokratů využít své sněmovní většiny a pást se na pocitech hrůzy a zmatku, který padl na všechny Američany napříč politickým spektrem poté, co několik stovek lidí chtělo zničit Kapitol,“ napsali právníci v dokumentu. „Místo toho, aby podnikla kroky k uklidnění národa, nebo aby se alespoň snažila potrestat ty, kdo porušili zákon, využila předsedkyně Sněmovny a její spojenci chaos k prosazení vlastní politické agendy,“ uvádí Trumpův tým s odkazem na Nancy Pelosiovou.

Hlavním argumentem Trumpových právníků je, že bývalý prezident nevybízel k násilí. Naopak měl v projevu 6. ledna zdůraznit, že protesty musí být poklidné. Jeho slova o „pekelném boji“ by podle právníků neměla být brána doslova.

Jestliže nebudete pekelně bojovat, tahle země přestane existovat,“ řekl tehdy v projevu Trump.

Slovo „boj“ bylo v projevu, který měl přibližně deset tisíc slov, použito jen párkrát a to vždy ve významu, který je ve veřejném diskurzu obecně chápán jako výzva k tomu, že by lidé měli prosazovat, na čem jim záleží. V žádném případě jej nesmíme chápat jako konstrukci, co podněcuje k násilným činům,“ argumentují advokáti. „Pokud budeme charakterizovat tento výrok jako vybízení k násilí, pak musíme zcela záměrně ignorovat zbytek projevu, kde Trump několikrát zdůraznil, že protest musí být poklidný,“ stojí v textu. Právníci se také snaží distancovat Trumpa od davu, který do Kapitolu při jednání Kongresu vtrhl. „Pravda je taková, že lidé, kteří nezákonně zaútočili na Kapitol, tak udělali ze své vlastní vůle a ze svých vlastních pohnutek. Za své činy nesou následky,“ píší právníci.

Sud se střelným prachem

Zástupci Senátu už minulý týden dali najevo, že to byl právě Trump a jeho slova, která jeho stoupence rozpálila. „Jeho neopodstatněná tvrzení, že volby byly ukradeny, umožnila podmínky pro násilný dav, který se jako dělová koule řítil po Pensylvania Avenue,“ napsali. „Prezident Trump stvořil sud se střelným prachem. Stovky lidí byly kvůli němu připraveny zaútočit. Byli ochotni udělat naprosto cokoliv, jen aby se udržel u moci. Od svého prezidenta potřebovali jen slyšet, aby za něj pekelně bojovali. To on škrtl sirkou,“ stojí v argumentech žalujících demokratů.

Tým Trumpových právníků už dříve přišel s konstrukcí, že výroky o ukradených volbách spadají pod svobodu projevu a nelze dokázat, že jsou nepravdivé. Žalobci ji smetli ze stolu. „Slova o ukradených volbách jsou nepravdivá, nezávisle na tom, jak moc se je exprezidentovi právníci snaží překroutit,“ uvedli.

Aby Senát impeachment odhlasoval, potřebuje hlasy sedmnácti republikánů. Podle informací z kruhů kolem Republikánské strany se jich tolik nenajde, byť někteří pro žalobu ruku určitě zvednou.

Reklama

Doporučujeme

Brazilští poslanci schválili zákon, který může zkrátit trest pro Bolsonara

Dolní komora brazilského Kongresu dnes schválila návrh zákona, který by mohl výrazně snížit trest bývalému prezidentu Jairu Bolsonarovi. Informovala o tom agentura AFP. Bolsonaro si od listopadu odpykává trest 27 let vězení za plánování státního převratu. Pokud návrh schválí i Senát, mohl by bývalý prezident strávit za mřížemi méně než tři roky, píší brazilská média. Zákon by se vztahoval i na další lidi odsouzené spolu s Bolsonarem.

Italská kuchyně získala status UNESCO

Itálie má nový důvod k oslavám. Její národní kuchyně se stala první gastronomickou tradicí na světě, kterou UNESCO uznala jako nehmotné kulturní dědictví. Rozhodnutí padlo po třech letech úsilí italského ministerstva zemědělství a má pomoci chránit originální recepty před napodobiteli.

Neutrální status otevřel Rusům a Bělorusům cestu do kvalifikace

Mezinárodní lyžařská federace FIS povolila prvním devíti sportovcům z Ruska a Běloruska návrat do kvalifikací na zimní olympiádu v Itálii. Zákaz startu platil od roku 2022. Zlom přinesl až verdikt sportovní arbitráže CAS, který otevřel cestu k návratu pod neutrálním statusem.

Nové hodnocení The Economist posílá Slovensko mezi nejslabší ekonomiky

Nový žebříček The Economist ukázal velké rozdíly mezi vyspělými ekonomikami. Zatímco jih Evropy zažil další silný rok a Česko i Polsko si polepšily, Slovensko skončilo mezi posledními posledními. Důvodem jsou slabé ekonomické výsledky, přetrvávající inflace a malý zájem investorů.

Nobelovu cenu za mír převzala dcera Machado

Nobelovu cenu za mír, kterou letos obdržela venezuelská opoziční představitelka María Corina Machado, dnes v Oslu převzala v zastoupení její dcera Ana Corina Sosa, píší tiskové agentury. Ta poté pronesla tradiční přednášku laureátů místo nepřítomné matky. Přednáška je dostupná na webových stránkách Nobelova institutu.

Ve čtvrtek se sejdou lídři koalice ochotných, poté se chystá další schůzka

Ve čtvrtek se uskuteční virtuální jednání lídrů takzvané koalice ochotných, tedy zemí podporujících Ukrajinu v obraně před ruskou invazí. Dnes o tom podle agentury Reuters informoval úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Už v pondělí se v Londýně sešli britský premiér Keir Starmer, Macron a německý kancléř Friedrich Merz s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby projednali evropský návrh k podobě amerického mírového plánu pro Ukrajinu.

KOMENTÁŘ: Centrální banka USA znovu hýbe zemí. Proč investory fascinují úrokové sazby?

Bankéři, investoři, správci fondů, šéfové amerických firem – ti všichni budou v týdnu sledovat, jakým způsobem rozhodne centrální banka USA o dalším vývoji úrokových sazeb. Očekává se totiž další snížení. Proč investoři rozhodnutí Fedu tolik prožívají?

SpaceX chce v rámci vstupu na burzu získat přes 30 miliard dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska hodlá v příštím roce v rámci vstupu na burzu získat více než 30 miliard dolarů (zhruba 625 miliard Kč). S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Bloomberg. Vstup firmy SpaceX na burzu by se tak mohl stát největší primární veřejnou nabídkou akcií (IPO) v historii.

Rakouská vláda jedná o osudu hraničních kontrol, týkají se i Česka

Rakouská vláda by brzy mohla představit nový koncept ostrahy hranic, který by ukončil stávající hraniční kontroly týkající se mimo jiné i Česka nebo Slovenska. Dnes o tom informoval list Kronen Zeitung, podle kterého takovou možnost tvrdě kritizuje burgenlandský hejtman Hans Peter Doskozil. Podle něj by to byla hrubá nezodpovědnost, jejíž následky by dolehly především na jeho spolkovou zemi. Vládní koalici lidoveckého kancléře Christiana Stockera rovněž vyčítá, že ho k nynějšímu jednání o osudu kontrol nepřizvala.

Evropa už o snižování závislosti na Číně jen nemluví, postupuje k činům

Čína má nadbytečnou produkci a slabou domácí poptávku, Evropa je na ní závislá a americká obchodní politika ještě zvýšila čínský dovoz na starý kontinent. Evropská unie (EU) se ale od pandemie snaží diverzifikovat dodavatelský řetězec. Brzy už nepůjde jen o řeči, ale i činy, tvrdí Jens Eskelund, prezident Obchodní komory EU v Číně.

Papež zkritizoval Trumpa za výroky o Evropě, varoval před rozkladem

Papež Lev XIV. v úterý po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským zkritizoval Donalda Trumpa za jeho výroky na adresu Evropy a snahu ji obejít při jednání s Ruskem o míru na Ukrajině. Podle hlavy katolické církve není takový přístup realistický.

Rok 2025 se řadí mezi nejteplejší v historii

Rok 2025 potvrzuje trend poslední dekády. Teploty stoupají, extrémy sílí a vědecké týmy hlásí další rekordy, které posouvají planetu dál od podmínek, na které byla zvyklá. Data ukazují, že letošek patří mezi nejteplejší roky vůbec.

Zelenskyj: Ukrajina a Evropa jsou připraveny předložit USA verzi mírového plánu

Ukrajina a její evropští partneři hodlají předat Spojeným státům "upřesněné dokumenty" týkající se mírového plánu na ukončení války s Ruskem, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj poblahopřál Babišovi ke jmenování premiérem a popřál mu mnoho úspěchů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na síti X pogratuloval Andrejovi Babišovi ke jmenování premiérem, popřál mu mnoho úspěchů a uvedl, že se těší na další posílení spolupráce obou zemí. Zmínil přitom působení českých firem na Ukrajině nebo spolupráci s nimi. Napsal, že se rád v blízké budoucnosti s novým předsedou české vlády setká. Předsedovi hnutí ANO pogratulovala také premiérka Julija Svyrydenková, která ho pozvala na Ukrajinu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama